3.3.2023
Kategorie: Ekonomika

Brutální zhoršení veřejných financí

Sdílejte článek:

VLADIMÍR PIKORA

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci února deficitem ve výši 119,7 mld. Kč. Vloni ve stejnou dobu činil deficit jen 45,3 mld. Kč. To představuje naprosto brutální zhoršení veřejných financí. Pamatuji roky, kdy takový deficit byl za celý rok a ne jen za dva měsíce.


Pokud by další měsíce pokračovaly na stejné trajektorii, činil by deficit na konci roku 718 mld. Kč. Připomeňme, že za celý rok jsou v rozpočtu schválené příjmy 1932 mld. Kč. Jinými slovy, deficit by činil více jak třetinu příjmů rozpočtu. To tu ještě nebylo.

Nebo se na to můžeme podívat ještě jinak. Rozpočet počítá s tím, že za celý rok bude deficit činit 295 mld. Kč. Pokud se bude rozpočet vyvíjet v dalších měsících jako v prvních dvou měsících, dosáhne plánovaného celoročního deficitu už v květnu. Ani to tu ještě nebylo. Pokud se něco ihned nezmění, bude rozpočet roku 2023 nejhorším v historii ČR.

Kde je chyba? Jednoznačně na straně výdajů. Výdaje vyskočily o 35,4 % a příjmy jen o 9,5 %. Na první pohled vidíme, že největší problémy jsou v položce výdaje na obsluhu státního dluhu. Tato položka meziročně vyskočila o neuvěřitelný 234 %. Ani to nepamatuji. To je brutální růst. Už nás dohání dluh. Jeho splácení už je moc drahé, a proto chybí peníze jinde.

Když nás nebude zajímat růst v procentech, ale miliardách, tak největší růst zaznamenaly sociální výdaje (+33 mld. Kč). Tady se projevilo např. výchovné.

Druhou nejrychleji rostoucí položkou je pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií (+18 mld. Kč).

Ministr Stanjura věc okomentoval slovy, že rozpočet je v únoru tradičně velmi deficitní. Není to tak úplně pravda. V roce 2018 byl např. přebytkový. Kdo mu tu větu poradil?

Vláda musí něco ihned udělat. Je si toho evidentně vědoma, protože už chystá konsolidační balíček. Jen si nejsem jistý, jestli to bude stačit.

Za velký problém považuji to, že mezi předními politiky státu nejsou žádní ekonomové. Největší vládní strana má jen jednoho a ten ještě není ve vládě a je heky „uklizený“ ve vedení Sněmovny. Pustili byste na operaci mozku elektrikáře? Na státní rozpočet jste ho pustili, tak se nedivte.

 

Vladimír Pikora

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)