10.11.2022
Kategorie: Politika

Březina for prezident!

Sdílejte článek:

PETR HAMPL

Před prezidentskými volbami jsou podstatné dvě otázky. Kdo dokáže porazit loutky – tedy profesionální manekýny, kteří jsou zcela zjevně ve vlastnictví nějaké mocenské skupiny, a kteří nejsou schopni ani předstírat, že se by snad mohli nějak zasazovat za občany ČR.
Druhá otázka, jestli se ten člověk dokáže postavit vládě Petra Fialy, a celé sociální vrstvě, o kterou se tu vláda opírá – od zahraničních bank přes gaučové válečníky a zfanatizované intelektuály až po nejrůznější mafie. Připomínám, že Petr Fiala nese plnou nebo téměř plnou odpovědnost za současné hroucení. Letos na jaře se třeba s bohorovnou arogancí odmítl sejít se zástupci zemědělců, kteří varovali před strmým růstem cen potravin. Důsledky jeho jednání teď zažíváme při každém nákupu. Totéž platí o cenách energií a totéž platí o dalších oblastech. To není otázka vnější situace, to je otázka neschopnosti či zločinného jednání Fialovy vlády. Dokáže je přímo volený prezident zastavit?

V tom prvním mi vychází, že by to snad mohl být Andrej Babiš. Má určitou šanci vyhrát, i když ta šance není příliš velká. Nejde o to, jak si momentálně stojí ve výzkumech, ale o to, že už nemá jak vyrůst. Všechnu munici za ty roky v politice vystřílel. A že by prezident Andrej Babiš dokázal svést tvrdé střetnutí třeba s americkými investičními fondy vlastnícími akcie ČEZ, to je za hranicí představivosti.

A dál? Vychází mi to, že je tu jediný kandidát s rozumnou šancí na vítězství, který by ty boje dokázal svádět. Betonový král Tomáš Březina, podle některých český Donald Trump. Sleduju jej už někdy od roku 2005. Po celou to dobu se veřejně vysmíval příjemcům dotací a horoval pro obnovu české ekonomiky v českém vlastnictví. Myslím, že nazvat ho ekonomickým nacionalistou není nijak přehnané. Na internetové stránce své firmy měl hrdé prohlášení, že se nestydí za to, že na při tělocviku nosil červené trenýrky ani za to, že kdysi jezdil trabantem. A pokud vím, nikde jinde nebyly tak malé rozdíly mezi platy dělníků a manažerů jako v jeho fabrikách.

Neudělal si přátele ve vyšších kruzích, což teď může být komplikací v kampani, ale celkově je to výhoda. Má dostatek vlastních peněz na velkou kampaň, a má dostatečné schopnosti pro její řízení.

Média ho téměř ignorují, ale ve výzkumech roste, a pokud by se dostal do druhého kola dokázal by porazit kteroukoliv z loutek.

Samozřejmě, že není jisté, že to vyjde. Ale vypadá to, že nemáme jinou šanci než to riziko podstoupit. A pořád je ta šance mnohem vyšší než u projektů zaměřených čistě na vyvolávání lidových emocí.

Březina for prezident!

 

Petr Hampl

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)