5.6.2024
Kategorie: Společnost

Bizarní čtení: Volební lístky

Sdílejte článek:

JAN TICHÝ

Pročítat volební lístky může někomu připadat jako sado-maso úchylka, ale je to docela zábavné. Člověk se dozví, jaká opravdu bizarní uskupení vůbec kandidují, a dokonce se dovzdělá ve výběru povolání či funkcí. To je též neuvěřitelné a až docela půvabné (např. velvyslankyně míru).

 

Minule tam byli recesisté z Brna (ANO, vytrollíme Europarlament) v čele s youtuberkou Serjožkou a dalšími osmi. Pobavili mě, a tak jsem je zvolil a pomohl jim na volbách vydělat. Dosáhli na příspěvek.

Letos to s humorem bylo trošku slabší. Určitě zajímavá svým názvem je politická strana Mourek. Tak nevím, je to ochrana koček nebo nějaká zkratka? Tak jsem si je vygúglil a nějak mě přešla chuť, původně snad pražští korporátní recesisté, na povrchní pohled asi lepší neokoukaní Piráti. Je tam dost bizarních uskupení, o nichž nemá smysl ani psát.

Mě zaujalo „Ano lepší EU s mimozemšťany“. Bohužel mi to jako recese nepřipadlo, mimozemšťani mají své členy hojně zastoupené na kandidátní listině. Škoda, že uskupení Mimozemšťané nevzalo pod svá křídla ostatní “mimozemšťany” typu vždy kandidující siderické kyvadélko Petra Cibulku (Pravý blok) či vždy neúspěšného “rozumného” Petra Hanniga nebo Jiřího Paroubka, kterého nalákala na opuštěnou a záhy zprivatizovanou značku ČSSD Jana Volfová, nejúspěšnější rozkladačka jakéhokoli hnutí (např. Blok proti islámu, Volný blok, a asi i jiné).

Snad jedině Urza, který volební lístek používá jako reklamu pro projekt anarchokapitalismu a vyzývá na něm, aby nebyl volen („nechceme vaše hlasy, ke svobodě se nelze provolit“), mimozemšťanem není. A přiznám se, je mi nejsympatičtější. Pragmaticky používá volební lístek jako reklamu, nic neslibuje a o žádnou funkci nestojí. A nejspíš ani nehodlá vydělat, přece jen tolik hlasů, aby byl odměněn, se mu nesejde.

A pak jsou tam samozřejmě zavedené (a mediálně provařené) strany, které opravdu soutěží o skutečné mandáty (a těch je tak do deseti čili jedna třetina). Fakt nechápu, kde se v té naší kotlince vzalo tolik přebujelých eg a tolik “mimozemšťanů”, čili kandidátů mimo mísu. Mimo realitu jakéhokoliv úspěchu, tj. i toho 1,5 %, které přináší státní příspěvek za volby.

Tož tak. Pražští liberálové ve velké většině volit půjdou, venkovští balíci asi moc ne. Když bude účast 35 %, bude vysoká. Takže se možná nějaký ten mandát přehodí v rámci Pětikoalice a ANO, SPD zůstane na dvou a bude ráda, a postoupí nějaký mimoparlamentní subjekt, nejspíš dva (Stačilo! a Přísaha a Motoristé). Kdyby měly mimoparlamentní strany více štěstí než rozumu, mohly by ještě jeden, či dva mandáty uzmout. Ale také by se mohly vzájemně vyautovat a propadlé hlasy si rozdělí vítězové. Kdo všechno má šanci se 5% laťce přiblížit (a aspoň vydělat peníze) a za dobré konstelace i přeskočit? Svobodní, Rajchlovo PRO, možná i Socdem? Zisk čtyř mandátů pro opozici (bez ANO) z 21 je 19 %, to by byl jen malý posun. Pět už by byl úspěch (24 %) a sedm (a víc) už je v dané situaci megaúspěch a asi maximum možného (33 %).

Po příštím víkendu uvidíme. Petr Fiala se asi poroučet nebude, umí totiž prodat neúspěch jako úspěch a umí se vymluvit, vládní strana ve volbách obvykle ztrácí, takže nic překvapivého. Šokem by bylo, kdyby se nedostal Vondra a lidovci s topkaři ho vykroužkovali, to by mohlo pozicí předsedy ODS otřást a tím by se daly očekávat i otřesy v koalici.

Ta transformace bývalé Klausovské ODS v Havlovskou Unii svobody (ta v nové ODS vstala z mrtvých) je opravdu zajímavá. Jak původní ODS ovládalo Klausovo ego, tak současnou ODS neovládá Havlova duše, ale Havlovo ego (přesněji jiná ega v zastoupení Václava Havla) a Klausovu duši nejprve hledali v Trikolóře, možná se o to pokoušejí Svobodní a Motoristé, ikdyž ti spíše sklouzávají k tomu egu.

V devadesátkách se Klausovo ego a Havlova duše vzájemně doplňovali, dnes v politice, která bývala uměním možného a kdysi se mluvilo i o správě země, abys duši pohledal. Byla z politiky dávno vyhnána, proto je dnes politika pouze o moci a vlivu a politici se chovají tak, jako by svou duši zaprodali ďáblu. Volby do systému, systém nezmění. Ten se jen může díky kombinaci arogantní pýchy, pokrytectví, povýšenosti, zbabělosti, chamtivosti a hlouposti zhroutit. A my bychom se na to měli připravovat.

Zvolit si můžeme mírnou úpravu režimu, přibrzdění šíleností. Rozhodl jsem se k volbám jít a zvolit „veš do kožichu“, takovou, která má šanci se do toho „kožichu“ dostat.

Ega prostě chtějí vládnout, zatímco duše baží po míru, klidu a harmonii. V každém případě (jak je u těchto voleb obvyklé) vyhraje s převahou nevolič.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,46 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)