Babiš rozšiřuje kontrolní hlášení na všechny občany
MONIKA MRÁZOVÁ 09|03|2016
Finanční správa chce další důvěrné informace o občanech. Obchodníci se zlatem musí do kontrolního hlášení uvádět jméno, datum narození i přesnou adresu kupujícího – i když to není plátce DPH a dokonce není ani podnikatel. A to vše poslat přes internet.
[ad#clanek-respo]
Od 1. 1. 2016 musí všichni plátci DPH finančnímu úřadu předkládat Kontrolní hlášení. Ministr Andrej Babiš jeho zavedení zdůvodnil bojem proti karuselovým podvodům. Odpůrci argumentují rizikem zneužití důvěrných obchodních informací.
V kontrolním hlášení, v části A3, která se týká investičního zlata, se skrývá malé kouzlo. Do hlášení o DPH se dostane i občan se všemi atributy k identifikaci (jméno a příjmení, plná adresa pobytu, datum narození) a k tomu datum, číslo dokladu a částka, za kolik peněz zlata nakoupil.
Zlato je osvobozeno od DPH, a dosud bylo v přiznání k DPH uváděno na zvláštním řádku. Ale jako anonymní součet, kterou rozklíčovala na položky finanční úřad při fyzické kontrole dokladů obchodníka se zlatem.
Je-li nějaká informace na internetu, je k dispozici každému, kdo má dostatečně velkou motivaci. Po zkušenostech s maily premiéra Sobotky už jen beznadějný optimista nebo hlupák může věřit řečem o zabezpečení dat. Údaje, které musí měsíčně posílat obchodník se zlatem na ministerstvo financí, jsou tedy díky přesným údajům o kupcích extrémně zajímavou komoditou pro potenciální zloděje.
Principem karuselových podvodů je snaha vylákat ze státu DPH. Z logiky věci tedy plyne, že do nich jsou zapojeni plátci DPH (podnikající subjekty). K čemu tedy potřebuje Ministerstvo financí tuto informaci o občanech? Karuselový podvod se tady evidentně nekoná – už z logiky věci. Občan nemůže být plátcem DPH.
[ad#clanek-respo]
Nabízí se jiný důvod – touha zmapovat, odkud lze v případě potřeby doplnit zlatý poklad, který ČNB mnoho let rozprodává. Až bude statní pokladna prázdná, znárodnění zlata občanů ji rychle doplní.
ZDROJ: Monika Mrázová