Alarmující, Volkswagen poprvé ve své devadesátileté historii zvažuje uzavření fabrik v Evropě
LUKÁŠ KOVANDA
„Nemocné“ Německo se neuzdravuje, naopak.
Německá automobilka Volkswagen zvažuje zavírání svých fabrik v Německu. Je to zlom. K něčemu takovému ve své takřka devadesátileté historii totiž nikdy nepřistoupila. Drtí ji vysoké ceny energií, těžké bruselské regulace, zelená agenda i nezachycený nástup elektromobility. Když Volkswagen byť jen zvažuje uzavření některé ze svých evropských fabrik, což nikdy neučinil, je to vysoce alarmující, soudí analytici autobranže…
Špatných zpráv přichází z Německa více. Jeho ekonomika i ve druhém letošním čtvrtletí stagnovala, ba mírně klesala. Německo tak „padá do krize,“ varuje prezident tamního prominentního Ifo institutu Clemens Fuest. Klíčovým důvodem je ochabování čínské ekonomiky, na níž je ta německá stále závislejší. Číně nyní navíc hrozí další potíže, a to s výrazným posílením její měny, jüanu, které může nastat v souvislosti s vyhlíženým zahájením snižováním úrokových sazeb v USA, jež oslabí dolar.
Nedávno sice probleskla zpráva, která měla vyznít pozitivně, že Německo vyváží do Polska více než do Číny. Prý je to „pozoruhodný úspěch“, tleskal tisk. A pobídka pro rozšiřování EU na východ. Je ale třeba říct pravdu celou. Německo do Číny přenáší celé své fabriky, masivně tam navyšuje své investice, takže tam pak už nemusí logicky tolik vyvážet… Vyrábí přímo tam. Naopak jde tedy o možnou známku určité deindustrializace Německa a ztráty jeho pracovních míst ve prospěch Číny.
Vždyť letos v prvním pololetí Němci přímo v Číně proinvestovali v přepočtu 184 miliard korun. Podobně silné by mělo být i pololetí druhé, takže Němci letos mohou v Číně investovat až 350 či 400 miliard korun. Loni to za celý rok bylo 164 miliard. Jde zhusta o investice problematické, což však od nich Německo neodrazuje. Pod palbou kritiky se podle Financial Times ocitá hlavně Volkswagen, který své závody má i v provincii Sin-ťiang, která je nechvalně proslulá tuhými represemi vůči Ujgurům.
Automobilky obecně jsou tahouny německých investic v Číně. V podstatě i právě na úkor německé ekonomiky a jejího dlouhodobého rozvoje. Jejich masivní investice v Číně totiž znamenají, že tam postupně přesunují výrobu a pracovní místa, na úkor Německa. A jistě i Česka, jakožto jeho klíčové subdodavatelské ekonomiky.
Přesun výroby do Číny je jedním z klíčových důvodů úpadku německého průmyslu, k němuž zřetelně dochází už několik let. Německo je stále i letos „nemocným mužem Evropy“ a jeho „nemocí“ je i přílišné a dost možná krátkozraké odevzdání se Číně. Odevzdání se Číně je podobné jako přechozí německé odevzdání se Rusku, hlavně jeho relativně levnému plynu. Krátkozraké budování silné závislosti na ruském plynu vlastně Němce nyní dovedlo do Číny. Protože bez ruského plynu není jejich domovská výroba konkurenceschopná, takže se právě stěhují do Číny, i za tamními levnějšími energiemi. Kdyby si Němci dále budovali jaderné elektrárny, nemuseli být závislí ani na Rusku, ani na Číně. Jádro si však místo toho zcela vypnuli…
Do toho se Německo stále potýká s nelegální imigrací a s obtížným začleňováním přistěhovalců na jeho pracovní trh. Jedno číslo za všechny. Loni v Německu došlo k takřka 3000 útokům na policisty, za většinou z nich stáli cizinci. Německá ministryně vnitra cifru označuje za „šokující rekord“. Země loni zaznamenala bezmála 40procentní meziroční nárůst nelegální imigrace, když do ní nezákonně přišlo zhruba 128 000 osob.
Obtíže německého průmyslu i potíže se začleňováním migrantů a značný rozsah ilegálního přistěhovalectví do Německa umocňují strádání vedoucí evropské ekonomiky, kterou navíc zatěžuje naznačená nezvládnutá energetická politika. Slabý národohospodářský výkon pak tenčí daňové inkaso, takže tradičně relativně spořivý Berlín šetří o to více. Což opět neblaze doléhá na tamní průmysl. V minulém měsíci například citelně klesaly akcie německých zbrojařů a výrobců vojenské techniky jako Rheinmetall či Hensoldt, neboť Berlín dal najevo, že v rámci snahy o úsporu veřejných výdajů hodlá omezit vlastní vojenskou pomoc Ukrajině.
Přitom ani vyhlídky německé ekonomiky nejsou kdovíjak příznivé. Vedle již zmíněných neduhů může německé ekonomice uškodit možná obchodní válka EU s Čínou. Ta by dále omezila německý export do Říše středu a uspíšila popsaný exodus německých továren a pracovních míst právě do Číny.
Obchodní válka mezi EU a Čínou se přitom přibližuje. Peking totiž zahajuje vyšetřování dotační podpory mlékárenskému průmyslu v EU. Výsledkem by mohlo být uvalení nových cel. Podobně už Peking prošetřuje unijní produkci vepřového, kde má podezření z dumpingu. Nelze vyloučit, že Peking nakonec uvalí nová cla nejen na mléko a vepřové, nýbrž i na auta s velkoobjemovými motory. Taková auta jsou v EU doménou právě německých automobilek jako BMW či Mercedes.
Čína se možnými novými cly mstí Evropské unii za uvalení nových cel na její elektroauta, k němuž se Brusel uchýlil letos v červenci. EU se snaží ochranářsky bránit vlastní automobilky, které zatím nejsou dostatečně konkurenceschopné, aby samy čelily čínským rivalům. Státní dotace ovšem v Číně v průměru odpovídají pouze asi 6 % provozního cash flow čínských firem, spočítali začátkem tohoto měsíce analytici Goldman Sachs. Avšak EU zdůvodňuje svá nově citelně navýšená cla na čínské elektromobily jejich masivní dotační podporou v podání Pekingu.
Navíc, čínské dotace na elektromobily rapidně klesají. Z takřka 14 000 dolarů na vůz roku 2018 na necelých 5000 dolarů na vůz loni. Dotace na elektroauto je tak nyní v Číně znatelně nižší než v USA, kde v rámci Bidenova protiinflačního balíku opatření činí 7500 dolarů.
To, že čínské elektrovozy hrozí zaplavit západní trhy, včetně těch v EU, je tak nyní už spíše výsledkem jejich objektivně se lepšícího poměru „cena/výkon“ než masivního dopování čínskými veřejnými penězi. Což je ovšem jen další špatná zpráva pro německý autoprůmysl, nejen Volkswagen, tím pádem celou německou ekonomiku, takže i tu českou…
lukaskovanda.cz
Chvilku jsem se díval na žoviálního ex poslaneckého SKUTRA, BTW my name is Žantovský, a to krysí rojení dluhové uHnije GLOBSEC.
Stejně jako když se tady navzájem přesvědčují Nothing to see, jen praskla někde v koupelně stoupačka –
https://www.youtube.com/watch?v=LX9zqFBJ1Qo&t=7s
“Německá automobilka Volkswagen zvažuje zavírání svých fabrik v Německu.”
Ale to je přece dobřě. Dodnes fugnoval VW v německu jen proto, že jim odbory a podobné zločinecké organizace zakazovali odejít. VW měl konoce ve vedení zástupce zaměstnanců, kteří bránili tomu, aby se firma chovala ekonomicky efektivně. Byla to víceméně socialistická firma. Pokud se konečně může začít řídit tím, co je výhodné na trhu, tak konečně může být trh efektivní. Pokud lidé v Evropě pracují málo za mnoho peněz, je přesunutí logické. A důežité také je, že poku rozhoduje majitel, sníží se tím byrokracie. A snížení byrokracie je základ úspěchu. Ale komunisté zase do všecho žvaní. Rozhodovat o firmě mají jen její majitelé. A pokud se to u VW konečně povedlo, měli bychom slavit. Uvědomte si, že pokud budou mít miliardáři více peněz, investují je a všichni se budou mít lépe. A pokud se kvůli tomu musí propustit pár neschopných lidí, tak nemá cenu proti tomu protestovat. A pokud kvůli tomu poklenou mzdy všem, tak je to dobře. V některých asijských státech dělají dvanáct hodin denně šet dní v týdnu. Prostě u nás nejsou lidé dost efektivní a tak si zalsouří přit o zaměstnání. Tak to má fungovat.
Šmudlo, jenže co VW ohlašuje, někteří již udělali. Třeba BASF, který již z Německa utekl a utíká. Cena práce není primárně problém nekonkurenceschopnosti, nejen, německého průmyslu, Ale primární problém jsou ceny energií, protože grýndýldýl a banzai sankce. Plus parasiti, politzikovkáři a noví uhnijci.
Mimochode, Polsko chce zkrátit pracobní týden na 35 hod, či 4 dny v týdnu. Zatímco druhý protektorát je dle OECD a Eurostatu na špici délky pracovní doby v Evropě, spolu s Ukrajinou a Moldovou.
Už se Portugalsko v životní úrovni propadlo tak, že jsme ho doběhli, či furt jen dobíháme?
Nárůst korporátních zisků odpovídá za inflaci víc než ceny energií, uvádí Mezinárodní měnový fond
https://denikalarm.cz/2023/06/narust-korporatnich-zisku-odpovida-za-inflaci-vic-nez-ceny-energii-uvadi-mezinarodni-menovy-fond/
Na tuhle snůšku žvástů jste přišel úplně sám? Docela by mě zajímala vaše efektivita vy nebetyčný osle…
SLOVA K ZAPAMATOVÁNÍ L.K. 13.3.2022
Martina: Lukáši Kovando, je to tak, že Rusko už směřuje k bankrotu? Že zmrazení těch, tuším, 425 miliard dolarů je prostě taková rána, že se z toho ruská burza nevzpamatuje? A navíc je ruská burza zavřená nejdéle od roku 1998.
Lukáš Kovanda: Jednoznačně je to součást toho, o čem jsem hovořil, co jsem popsal: Jsou zahnáni do kouta. Tyto sankce jsou opravdu nebývalé. To se skutečně nestalo v životě kohokoli nás, aby společenství zemí udeřilo proti jiné zemi tak ekonomicky razantně. Ruská ekonomika totálně krvácí a totálně se hroutí. Nemá stovky miliard devizových rezerv, hroutí se i největší banky, včetně v Česku působící Sberbank. Z Ruska v masovém měřítku odcházejí západní firmy, i třeba česká Škoda, která tam ruší svou výrobu v závodech v Kaluze a v Nižném Novgorodě, a také tam už nebude vyvážet auta, což je něco, co by bylo před pár dny nemyslitelné. Pro Škodu je ruský trh významný, je to její druhý významnější trh. Mizí investoři, mizí elementární důvěra v Rusko, v ruskou měnu, v tamní instituce, v legislativu, v cokoliv. Propad důvěryhodnosti Ruska je takový, že se s tím může potýkat 50 let, než si zase obnoví svou pověst. A zhoršení pověsti s sebou nese chudnutí celé země, a pochopitelně i desítek milionů ruských domácností, které si ještě neuvědomují, do jaké černé díry padají, a pro něž opravdu příští léta budou poznamenána bídou, chudnutím, zhoršovaným finanční a ekonomické situace, propadem životní úrovně.
Rusko v podstatě nastupuje cestu Severní Koreje, ale stále je to Severní Korea, Severní Korea v uvozovkách, která má 6000 jaderných hlavic, a je otázka, zda je nevyužije, když bude takto ekonomicky zahnána do kouta, což není určitě obhajoba toho, že by Západ neměl proti Rusku postupovat ekonomický striktně, jenom je třeba si uvědomit všechny konsekvence a souvislosti, které to může mít.
https://www.radiouniversum.cz/kovanda-lukas-1d-v-soucasne-dobe-je-asi-nejvetsi-pravdepodobnost-jaderne-valky/
Hned mi bylo jasné že tohle se nikdy nestane, ale že přijde i zpětný naráz který nás bude hodně bolet!
“Lukáši Kovando, je to tak, že Rusko už směřuje k bankrotu?”
Vysvětlení najdete zde:
(V Rusku chybí pracovníci a rekordně rostou peněžní příjmy obyvatelstva)
https://casopisargument.cz/59005
Rozpad evropské unie rázem vše vyřeší, proto se tato slavná unie velice brzy rozpustí. Bohužel na malé blbce, jako je třeba naše česko, bude převedena položka “ztráty”.
A proto je ptřeba co nejrychleji přijmout Ukrajinu/Banderistán do EU
To bude poslední hřebíček do rakve šílenství neomarxistické totality EU
A pro nás tedy nový začátek
PS My máme vlastně oproti západní EUropě výhodu – zažili jsme jako národ krach systému, budeme rychlejší a lepší v restartu
Západní EUropa se bude držet toho, co krachlo, a zoufale resuscitovat mrtvolu minulého
A dobře jim tak
My jsme nezažili krach systému. Systém, který budoval jaderné elektrárny a tak dále, měl v lidech obrovský odborný potenciál. Problém byl v dožívajícím vedoucím personálu. Čekala se personální výměna za mladší generaci. Byl ověřen “projekt” Slušovice. Stejná generační obměna čekala SSSR. A na západě nejsou žádní blbové, oni věděli kdy přijde největší propad ve stabilitě východního systému. A potom stačilo jenom dosadit šaška na velitelské místo a už to jelo. Stejný postup představuje šašek Beiden v USA. Podstata “krachu” socialismu spočívala v tom nedat mu přepřahnout novými koňmi.
“Nebudete nic vlastnit a budete šťastni” v praxi
Ale že ty sankce na Rusko a Čínu fungují opravdu bezvadně
“Nebudete nic vlastnit a budete šťastni”
To je jen další heslo na podporu kapitalistického systému, který nás dovedl tam, kde jsme (tedy do něčeho, co už někteří ani nepovažují za kapitalismus, ale co je jeho nutným důsledkem). Můžete si myslet, že tím bojujtete proti součastnému systému, ale ve skutečnosti ho tím jen podporujete. Cílem hesla je podpořit soukromý majetek a nerovnost. Ale to vede k tomu, že majetek bude mít jen pár lidí a ostatní nebudou mít nic. Takže to heslo vlastně způsobuje přesně to, před čím varuje.
Ano, samozřejmě tím heslemmneomarxistická korporátně-fašounská ideologie má na mysli “VY nebudete nic vlastnit, VŠE budou vlastnit megakroporace. A vy budete povinně šťastni, jinak vás necháme chcípnout hlady, zimou a mrna srtshkami”
No vida, kam to ta bruselská zločinecká banda dotáhla a to není zdaleka konec. Už, aby se ten eurobordel rozpadl, protože přinesl většinou jen zmar.
a co třeba BMW —
pobavil —
BMW se rozhodlo globálně svolat všechny modely Mini Cooper SE vyrobené mezi listopadem 2018 a lednem 2024. Toto rozhodnutí se týká přibližně 150 000 vozidel, včetně 39 000 jen v Německu. Důvodem je vážné požární riziko,–BMW svolává vozidla kvůli problému s krytem vysokonapěťové baterie, který může prosakovat. Netěsnosti mohou umožnit pronikání vlhkosti do baterie , což může poškodit izolaci a způsobit vážné poruchy. V extrémních případech může vozidlo samovolně vzplanout i při zaparkování.
Výrobce upozorňuje, že řidiči mohou být o problému informováni chybovým hlášením v kokpitu . V takové situaci se doporučuje okamžitě kontaktovat servis Mini. Detekce úniku může vést k vyřazení vysokonapěťové baterie, což by mohlo způsobit zastavení vozidla i za jízdy.–veřejně dostupné info BMW
a to řešení, fakt mistrovské )))—
————Aktualizace softwaru místo fyzické opravy ))))————
BMW se rozhodlo pro netradiční řešení problému – místo fyzické opravy se rozhodlo aktualizovat software . Nová verze softwaru obsahuje diagnostickou funkci, která detekuje poruchy izolace ve vysokonapěťovém systému . Pokud je zjištěn problém, software automaticky sníží úroveň nabití baterie pod 30 %, ))) aby se minimalizovalo riziko požáru. To budou řidiči těchto aut moóoc spokojení, myšl. iron. samozřejmě )))
celé zde
https://1url.cz/91B9b
elektroauto je o pul tuny težší než diesel, takže se uvolnuje více CO2 při brždění, až to těm ko.kotum dojde, tak zakážou i elektroauta.
To jsou zakázané pravdy.
// pozor na ego tautologa analfabeta hrůz zrůd.
https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=444870851675262
Ale mohli by u koloběžek a kol s baterkami omontovat brzdy a naučit je jezdit setrvačností, nouzová brzda by tanm ovšem byla s GPS s oznámením použití na odvoz na záchytku nezřízených zhýralců.
V praxi by to byl klacek do předního kola na vlasovém drátku se signálem po přetržení který by se při nárazu odbouch jako airbek a podle následků poškození klacku by se vyhodnotilo jestli opravdu ho do předního kola strčil či mu odeberou jezdecké papíry. GRÝNDÝL
Když v roce 1936 pán Porsche nakreslil lidové auto KdF Volkswagen type 1 (Brouk) na osobní příkaz Vůdce AH, který stanovil i prodejní cenu 990 DM (3 měsíční dělnické platy) ale průměrná cena auta byla v 36´ 2500-3500DM, tak to žádná automobilka v německu nechtěla vyrábět ani na žádost AH, protože to za ty peníze 990DM nedokázali ani vyrobit…AH rozhodl 1938 o postavení nové (státní) továrny na automobily ve Wolfsburgu a tu předal pod správu odborové organizaci KdF (Kraft durch Freuden), výroba auta Brouk byla zahájena 1939.Výroba v továrně ve Wolfsburgu byla ukončena 1971 (zahájení výr.Golf I) ale výroba vozidla Brouk dále běžela v licenci po celém světě v X zemích a byla ukončena až v roce 2004 v Mexico…Celkem bylo vyrobeno VW Brouků 21.500 000ks…A vyráběl se 66 let..Nejvíce prodávaný automobil na zeměkouli…Bohužel pak přišel EUrosojuz se zákazy a nařízeními a Green Death a zákazem dovozu levných Ruských surovin (ropa,plyn,hliník,ocel atd).Takže v EU dnes zase neexistuje žádná automobilka co by dokázala vyrobit “lidové”auto (benzín,diesel,elektro) za 3 měsíční dělnické platy.Ale v Číně a Indii to dokážou vyrobit kvalitní auto jak se spalovákem tak i elektro za 3 měsíční dělnické platy a dovést ho do EU…Tak protilidová a protisystémová EU zelených šílenců zavedla razantní 40% clo na dovoz automobilů z Číny a Indie…Ale jak dlouho to EU vydrží než se ji položí celý automobilový ale i všechen průmysl i se všemi řetězci dodavatelů?…