Afghánistán: Václav Klaus to schytal od spolustraníků
JAN BARTOŇ
[ad#textova1]
Václav Klaus svou poznámku do novinky.cz nadepsal „ Za co umírají čeští vojáci v Afghánistánu?“ Je to poměrně delší zamyšlení, které končí takto:
Teď budou všichni křičet, že se tato slova nesmí psát a že jde prostě o naši spojeneckou povinnost. Myslím, že ne. Skoro největší armádu NATO má Turecko – a žádné vojáky v Afghánistánu nemá. Řada jiných zemí také ne. My tam vojáky mít chceme, není to naše povinnost. Fakt to chceme? Proč?
Právě na poznámce, že Turecko v Afghánistánu žádné vojáky nemá, ho „chytila“ nejen redakce, ale například Jana Černochová, takto šéfka branného výboru sněmovny za ODS:
„Je dobře, že postoj ODS je zcela odlišný od postoje Václava Klause mladšího. Nedávno byl potvrzen při hlasování o rozšíření operace v Afghánistánu, o což nás žádala Severoatlantická aliance, tedy hlavní garant naší bezpečnosti,“ napsala Černochová na Facebooku. Dodala, že takové názory čeká od komunistů a příznivců SPD, nikoliv od spolustraníka. „Pan poslanec Klaus by udělal lépe, kdyby se věnoval školství, kterému docela rozumí,“ uzavřela.
V této souvislosti bych paní Černochové připomenul, že ODS vázala schválení posílení mise v Afghánistánu ve sněmovně na „vládu s důvěrou“. I ODS proto docela obyčejně politikařila, když spojovala schválení misí s vnitropolitickou situací v Česku přesto, že o to NATO, jak píše Černochová, žádalo.
Ano, Klaus se zmýlil, když napsal, že v Afghánistánu turečtí vojáci nejsou. Jinak se však nedopustil ničeho tak zlého. Pokud mu spolustraníci vyčítají, že se vyjadřuje k vojenským otázkám, místo aby se držel „svého školství“, je to rovněž na pováženou. Poslanci jsou lidé, kteří nás reprezentují ve sněmovně a hlasují o všech otázkách, které se ve sněmovně projednávají. Nemusí být nutně odborníci na bezpečnostní a brannou politiku (Černochová až tak velkou „odbornicí“ také není!), aby se k těmto otázkám mohli vyjádřit.
Nemusím mít nutně naprosto stejný názor jako Klaus a přesto hájím jeho právo na vyjádření svého názoru přesto, (či lépe navzdory?) tomu, co si myslí partajní šéfové. Klaus navíc i přesně odhadl reakce svých spolustraníků s tím, že „všichni budou křičet, že je to naše povinnost“.
ODS měla po volbách také volbu – zvolila dobrovolný odchod do opozice a uvolnila tím prostor pro vznik nejlevicovější vlády v české historii s podporou KSČM. I naše účast v misích je volbou, o které se mají právo vyjadřovat všichni občané tohoto státu, poslanci zvláště. Není to povinnost, jak píše Klaus. Očekával bych proto od zastánců naší účasti v misi v Afghánistánu něco víc než jen frázi o tom, že když NATO zavolá, my splníme „naši povinnost“. Existuje mnoho lepších odpovědí.
[ad#pp-clanek-ctverec]