9.4.2023
Kategorie: Ekonomika

A kterou poštu nám zavřeli, paní Müllerová?

Sdílejte článek:

ONLOOKER

To je nejnovější vládní novina. Musíme šetřit a Česká pošta (ČP)  je prodělková. Není samozřejmě pochyb o tom, že pošty jsou před  krachem. Ovšem věc je složitější. Je to dáno pokrokem techniky a privatizací v devadesátých letech. Monopol pošty zlikvidovala privatizace, kdy vznikly přepravní firmy jako PPL, DPD a další, které v porovnání s Českou poštou byly jako štiky v rybníce a poskytovaly mnohem komfortnější služby. Stejně tak socialistická pošta měla monopol na telefonní spoje. Přechod na GSM bezdrátový provoz a mobily byl další ranou pro pošty, stejně jako e-mailová komunikace na internetu. Ovšem co bránilo České poště přejít na takový provoz a konkurovat vzniklým privátním firmám?  Neschopnost jít s dobou a totéž se projevuje teď.

Česká pošta má  přes 3000 poboček,  ze kterých chce teď 300 totálně zrušit. Zdá se, že  šéfové pošt a nadřízeného ministerstva vnitra naprosto ignorovali při svém rozhodnutí místní orgány, které znají  situaci. Ano, o telefonní a většinu balíkových služeb ČP svou neschopnosti se přizpůsobit době a pokroku přišla. Reakce veřejnosti na toto rozhodnutí je bouřlivá. Asi si zmínění šéfové neuvědomili, že na pobočkách pošt je závislá řada důchodců, kteří si tam vyzvedávají své důchody, a mnoho dalších občanů, kteří používají peněžní služby, protože nemají bankovní účty a internetové bankovnictví!

To rozhodnutí udělali účetní, a ne ekonomové (ten nedostatek ekonomů v současné vládě vidíme i v jiných oblastech). Ekonom by věc předem předem projednal s obcemi a zvážil by i jiné možnosti, než málo využívanou pobočku zrušit. Pokud k tomu zrušení dojde, budou desítky a možná stovky důchodců a nedigitalizovaných občanů chodit několik kilometrů k zachované pobočce a tam vystát frontu u okénka.

Přitom stačilo ekonomicky myslet. Pokud by té málo vytížené pobočce zkrátili pracovní dobu (třeba jen na 3 dni v týdnu), tak by si na to ti důchodci snadno zvykli a nemuseli by putovat kilometry daleko. Úspora by vznikla také.

A takovou zkrácenou pracovní dobu by mohly mít i ostatní poštovní pobočky v obci, ve které je jich podle pánů šéfů moc. Pokud by se ta zkrácená pracovní doba rozvrhla střídavě podle poboček a ne jednotně, nemuselo by se rušit 300 poboček, ale na zkrácenou pracovní dobu by jich mohlo přejít třeba tisíc!  To páni poštovní a vnitráčtí šéfové nedomysleli, protože v takovém případě by ušetřili a nenaštvali by občany. Stav personálu by se jim také snížil, buď by jim mnohem více pracovalo na zkrácenou pracovní dobu, nebo by jeden zaměstnanec či zaměstnankyně střídavě v týdnu obhospodařoval víc poboček. Snáze by ty kilometry mezi pobočkami  absolvovalo pár poštovních zaměstnanců než stovky starých důchodců.

A při zkrácené pracovní době by pošty ušetřily kromě méně placených zaměstnanců i za elektřinu, topení a každodenní úklid těch poboček se zkrácenou provozní dobou. A možná i mnohem víc než při totálním zrušení těch 300 poboček!

Mám dojem, že takové řešení zatím nenapadlo nikoho. Přitom už dnes pošty oznamují, že dopisy budou doručovat jen obden. Tak obden by holt fungovala i poštovní pobočka. Stále by to bylo lepší než ji natrvalo zavřít a otrávit stovky starých lidí.

 

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)