![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Chvála nejapnosti
MAF
S nástupem Stanislala Křečka do funkce ombudsmana se pubescentní a postpubescentní mládež opět vyřádila. Nebylo jich sice mnoho, ale stačilo to na to, aby se předvedli jako mentálně problematická individua.
Když pominu naprostou absenci demokratických zásad, kdy má každý řádně a svobodně zvolený člověk nezadatelné a zákonem zaručené právo vykonávat svou funkci, jejich počínání se jeví obzvláště směšné a potrhlé.
Ověšeni papundeklovými hesly vlastními těly a násilím bránili vstupu dvaaosmdesátiletého muže do úřadu. Je skutečně vrcholem trapnosti, že jsou tito popletení menševici schopni použít násilí proti starému vzdělanému člověku, který byl tradičně a ještě nedávno v kulturní společnosti respektován. Kulturní společnost v jejich pojetí vzala za své (zřejmě jim význam pojmu kultura a tradice ve škole opomněli vysvětlit). Za kulturní oni naopak považují své hlasité urážlivé projevy a písemná sdělení typu: „Nechceme ochránce upatlané většiny“ nebo „Bílý křeček jede tmou……“
U slovního spojení „Upatlaná většina“ bych se ráda pozastavila. Jsme snad my všichni, kdo nepatříme k mladým aktivistickým menševikům upatlaní, špinaví a nevěnujeme dost času osobní hygieně???
WIKISLOVÍK: upatlaný, (expresivně) umouněný, ukoptěný, (oblastně, expresivně) umolousaný, (neutrálně) zašpiněný, ušpiněný, špinavý, umazaný, učerněný
Jiné vysvětlení tohoto výroku mě skutečně nenapadá. Tak tedy upatlaná většina se účastní voleb, upatlaná většina chodí do práce a má nějaké povolání – vědec, učitel, prodavačka, manažer, ředitel, řidič, dělník……ti všichni jsou upatlaní a odvažují se tak chodit mezi zjevně neupatlané aktivistické menševiky. Není to na pováženou?
Další perlou je nápis „Bílý Křeček jede tmou“. Tady už jsem vysvětlením a úsudkem naprosto v koncích (i když se snad jedná o parafrázi textu skupiny Orlík). Proč bílý a proč jede tmou? Není to nejapné? Je a je.
nejapný nevhodný/ špatný, nemístný, nepatřičný [n. žert]
Takovou nejapnost jsem naposledy slyšela v 1. třídě ZŠ, kdy jsme chodili parkem Klamovka na obědy do družiny a jeden spolužák vykřikl „Borecký spad do žita“ (Karel Borecký byl náš spolužák.) Sám autor toho nejapného (domněle vtipného) výroku a ostatní přítomné šestileté děti se smíchy popadali za břicho. (To, že v historickém parku Klamovka žádné žito neroste, takže Borecký do něj nemohl spadnout, je exemplární příkladem blbosti a poměrně bizarního smyslu pro humor). Ale co chcete od šestiletých dětí.
Je normální, že si prvňáčci vykládají nejapné vtipy, ale u věkově mnohem starších mládežníků je to už na pováženou. K nim se úspěšně řadí i řeporyjský starosta Novotný se svými četnými nejapnými mediálními projevy. Poněkud mě zneklidňuje, že se takové nejapnosti objevují v našem prostoru stále častěji, jsou čím dál nejapnější a nikdo,( zvláště pak média a své by měli říci i psychologové a lingvisté)) se nad nimi nepozastavuje.
Bude naše společnost v brzké době stejně tak nejapná?