8.11.2019
Kategorie: Ekonomika

Evropská komise varuje před hrůznou budoucností, pokud se Německo daleko více nezadluží

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Jeden den poté, co MMF, jehož bývalá šéfová teď vede Evropskou centrální banku ECB, Evropu varoval, aby se „připravila na nejhorší“ a spustila nouzové plány na ekonomický propad, přičemž důrazně na Evropu naléhal, aby spustila silnou fiskální reakci (přeloženo do lidského jazyka: Německo by se mělo daleko více zadlužit), také Evropská komise vydala svou vlastní ekonomickou předpověď, o které Richard Breslow z Bloomberg řekl, že „je hororovým čtením.“

Evropská komise konkrétně snižuje svoji předpověď jak růstu, tak inflace euro-oblasti, i s tím, že Německo zjevně padá do recese, když se tato lokomotiva průmyslu prudce propadá už přes rok …

Uprostřed globálního obchodního napětí a politické nejistoty varují, že ekonomická odolnost Evropy nevydrží navždy.

„Navíc k domácím ekonomickým šokům a politické nejistotě pokles globální poptávky a slabý obchod evropskou ekonomiku zasáhly velice tvrdě,“ napsal do této zprávy šéf-ekonom EU Marco Buti.

Komise to vidí, že setrvačnost ekonomiky vydrží zpomalovat i celý rok 2021, pokud rovnou nespadneme do tvrdé recese, a pro následující rok předpovídá růst HDP na 1,2%. Mezitím zůstává projekce inflace na 1,3%, čímž ve střednědobém výhledu zůstane dost pod inflačním cílem Evropské centrální banky, tj. 2%.

Tyto projekce v souladu s projekcemi analytiků Wall Streetu odráží přiznání daleko výraznější slabosti v regionu, na což mají obzvláštní dopady globální obchodní války, jelikož spory o tarify postihly průmyslové výrobce a zmrazily celkovou důvěru trhů. Toto zpomalení minulý věsíc vedlo ECB ke snížení úrokových sazeb do ještě negativnějších úrovní a k obnovení tisku nových peněz. Komise rovněž varovala, že rizika, k nimž patří možnost divokého Brexitu, zůstávají „rozhodně působit útlumově.“

Ač síla pracovního trhu a odolnost sektoru služeb prozatím zabránily, aby propad v širším měřítku nabyl na hybnosti, tak Buti varoval, že „taková odolnost nemůže vydržet napořád.“

„Vypadá to, že nadchází zpomalení ekonomické aktivity v četných členských státech, které nejdříve vypadaly, že jsou proti němu imunní,“ dodal.

Globálním zpomalením byl nejvíce postižen sektor evropské průmyslové výroby a v důsledku toho výrobci v celém regionu v posledních týdnech snížili své regionální výhledy. Jak uvádí Bloomberg, Rheinmentall svoji celoroční předpověď snížil s odkazem na globální pokles automobilové výroby, kdy Siemens uvádí slabost v automobilovém a ve strojírenském průmyslu, který příští rok povede k poklesu určitých podniků, a finanční šéf Volkswagenu varoval, že průmysl čekají dva těžké roky.

V nedávných ekonomických datech jsou ale určité „nadějné signály“ včetně setrvačnosti ekonomiky Francie ve třetím čtvrtletí, která se ukázala být daleko odolnější, než se čekalo, a robustního růstu španělské ekonomiky. Ovšem je dost chmurné, že spolu s tím se Německo nejspíš propadlo do technické recese, když Komise předpovídá pro rok 2021 pouze „tlumený růst“. Co se týče Itálie, „neexistují žádné signály smysluplného zotavení.“

Tak co tedy Evropská komise radí? Je to úplně to samé, co MMF, a co teď radí i bývalý šéf Evropské centrální banky ECB Mario Draghi: víc utrácejte! Protože takovou krizi, která je důsledkem přílišného zadlužení, lze napravit jedině ještě větším zadlužením.

„Aktivní využití dostupného fiskálního prostoru by členským státům během prudkého zpomalování průmyslové výroby, které hrozí, že je rozlije i do trhu práce, umožnilo nejen poskytnout fiskální stimuly ale také obnovit a modernizovat veřejné kapitálové fondy, čímž by tedy posílili potenciální růst,“ uvádí zpráva Komise.

V tom se odráží i poslední požadavky ECB, která v září nasadila poslední monetární stimuly v rámci balíčku zaměřeného na posílení ekonomiky, ač její odcházející šéf Mario Draghi varoval, že vlády euro-oblasti by úsilí centrálních bank měly více podpořit fiskálními výdaji, což je poselství, které zrovna tak protlačuje i jeho nástupkyně Christine Lagarde.

Toto poselství však prozatím doléhalo k hluchým uším. Německý ministr financí Olaf Scholz ve čtvrtek řekl, že jeho země není ve „stabilní ekonomické situaci“, kdy dodal, že „v příštím roce bude mít větší růst. Pokud se sníží obchodní napětí, tak to bude mít skutečný dopad na lepší růst.“

Jinými slovy, udělat to, co požadují globální politici, Německo přinutí jen velká evropská krize. Takže už skoro víme, co přijde dál…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...