![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Propagandistická cesta tramvají presidentky Čaputové
ZAV
Pokud by se Zuzana Čaputová běžně přemisťovala bratislavskou městskou dopravou, neměli bychom námitky. Když ale demonstrativně jede jednu jízdu tramvají, jen aby se ukázala, jaká je demokratická a lidová, zavání to tou nejprimitivnější propagandou.
Čaputová se takto vezla v pátek podvečer, kdy v bratislavské Nové Cvernovce navštívila představení s názvem „Příběh gaye, příběh lesby“. Vystoupení bylo součástí doprovodného programu Duhového pochodu. Prezidentka tak obešla své vyjádření, že se nezúčastní ani duhového pochodu, ani pochodu Hrdí na rodinu a zůstane neutrální.
Fotoreportáž z cesty tramvají se objevila na Čaputové Instagramu, a tak si národ mohl podívat, jak si označuje jízdenku, sedí v tramvaji a podává si ruce se spolucestujícími, přičemž obrázek byl doprovázen nápisem: „Setkání s vámi mi vždy udělají radost“. Kdoví, zda by jí udělalo radost setkání s občanem, který ji nevolil a začal by s ní kriticky diskutovat.
Cestu tramvají odvysílala i TV Markíza, jakoby šlo o závažnou událost dne. Bulvární Plus jeden den přispěl k vymývání mozků titulkem: „Šokující rozhodnutí: Čaputová se vzdala luxusní limuzíny.“ Informace se objevila v téměř všech médiích, i když ve většině případů pouze ve stručné informativní podobě. Bylo však třeba dostat do širokého povědomí, jakou máme dobrou a skromnou prezidentku.
Vrchol pak dosáhl portál Dobré noviny, který zazpíval na Čaputovou hotové ódy: „Představte si, že cestou domů z práce nastoupíte do tramvaje a vedle vás si přisedne prezidentka republiky a veze se s vámi. Tak přesně tento netradiční zážitek zažili Bratislavané, kteří se vezli v pátek podvečer tramvají směrem k Nové Cvernovce. Právě tam se totiž vydala prezidentka Zuzana Čaputová, přičemž vyměnila luxusní limuzínu za klasickou městskou hromadnou dopravu. Celému Slovensku, ale i zahraničí tak ukázala, že ačkoli se stala hlavou státu, nezapomněla, že je v první řadě obyčejným člověkem. „Asi tak, jako když“ lidumil „Andrej Kiska demonstrativně nakupoval v supermarketu s košíkem v ruce.
Slovem, pokrytecká usměvavá iluze o „velké vůdkyni národa“, jaká by se hodila spíše do Severní Koreje, nebo komunistického Sovětského svazu. Neznámo, zda Čaputové tento trapný tah poradil její poradce pro komunikaci Martin Burgr, který se v rozhovoru pro Deník N prezentoval v podobném falešném stylu „obyčejného člověka z lidu“: „Jsem první dny v paláci a je to pro mě nové. Přijdu v kraťasech, dám se do obleku, složím se na oboru komunikace a jdu po schodech ke prezidentce. „