![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
OSN: Evropané MUSÍ změnit negativní vnímání migrace
MIKE/DE
Generální ředitel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) říká, že „celoevropské vnímání, že se jedná o invazi z jihu na sever, je daleko od reality“.
Negativní vnímání migrantů ze strany veřejnosti je jedním z hlavních problémů, kterým dnes čelí Mezinárodní organizace pro migraci, řekl její prezident Antonio Vitorino, který tvrdí, že realita je velmi odlišná.
„Musíme se vypořádat s nesprávným vnímáním, že jsme svědky invaze,“ řekl António Vitorino na konferenci „Perspektivy migrace: politické akce a občanské angažovanosti – portugalsko-německé fórum“(Perspektivy migrace: politické akce a občanská angažovanost – fórum Portugalsko) – Německo), které se koná v Lisabonu.
Trend migrace se podle něj zvyšuje a bude i nadále růst, „60 až 70% migrantů nelegálně překračuje hranice“.
Pan Vitorino také prohlásil, že „80% Afričanů, kteří migrují, migrují do jiné africké země“, a vzhledem k obrovskému množství migrantů v Africe dokládají, že „vnímání, které je v Evropě velmi rozšířeno, že se zabýváme invazí z jihu na sever je daleko od reality,“ dodal.
Sever planety čelí stejným obtížím, pokud jde o migrační vlny, jako jih, řekl António Vitorino, a připomněl vážné problémy v této oblasti, jimž čelí země jako Keňa, Nigérie, Mexiko nebo Venezuela.
Pocit odmítnutí migrace, který se rozšířil celým světem, vychází ze dvou faktorů podle pana Vitorina: 9/11 ve Spojených státech, což vedlo lidi ke spojování migrace s terorismem (zcela ignoruje vlnu teroristických útoků, které začaly v roce 2015). s Charliem Hebdo) a vlnou migrantů z roku 2015, kdy „pouze“ Německo obdrželo přibližně milion lidí.
„V devadesátých letech jsme také měli asi milion lidí, kteří migrovali do Evropy kvůli rozpadu Jugoslávie,“ a v té době byla reakce „zcela jiná,“ připomněl.
„Rozdíl je v tom, že veřejnost si uvědomila, že vlády ztratily kontrolu,“ vysvětlil.
Změna tohoto vnímání bude podle něj do velké míry záviset na silách, které budou v Evropském parlamentu po volbách. Země by si měli vzít příklad z umírněných zemí vůči migrantům, jako je Portugalsko a Německo (kteréí mají v úmyslu pokračovat v přijímání migrantů a přistěhovalců). Vitorino tlačil na politiky, aby přestali být „plachými“(stavět se proti jejich přijetí), protože „jde o základní principy a hodnoty“.
Zdroj: Defend Europa