30.4.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Herec a učitel

Sdílejte článek:

MAJKA DUBOVÁ

dubováČím se liší? Samozřejmě profesně. Ale? Herec hraje. Na jevišti, ve filmu. Něco nám dává, předává. Tedy – měl by! Stejně tak učitel – něco dává – předává. Měl by! Myslíte si, že takový učitel je tak trochu (nebo více) i herec? Dobrých a vynikajících herců (ve skutečných divadlech) a učitelů (ve školách) je, bohudík, u nás mnoho.

Právě jsem shlédla diskuzní pořad v televizi, kde jedním z diskutujících hostů byl člověk, který v praxi prošel školstvím – a to ne „papírově“ na nějakém úřadě. Muž, který má VŠ odborné ped. vzdělání, s působením ve škole skutečné, se starostí o celý chod školy tj. pedagogové, studenti (včetně jednání s jejich rodiči) atd. O tom , že nejen umí a zná, svědčí enormní zájem o studium na jeho prestižní škole. Diskutovalo se v tomto pořadu i o požadovaném vzdělání kantorů, samozřejmě i o jejich nedostatku. Ano, hovořilo se i o odměňování učitelů. I o tom, jak mnoho mladých lidí jde studovat učitelství jen za účelem získání titulu Mgr. Proč jen? Protože mnozí již předem ví, že učit nikdy nebudou, nechtějí, nemají na to ani vlohy. Ale je mnoho vyučujících, kteří nevystudovali PF, a přesto učí a dobře, i když pedagogicky nekvalifikovaní. Avšak odborně ano – a mnozí v oboru, který vyučují, působili nebo působí k tomu ještě v příslušné praxi – takže mohou svým studentům předat ještě daleko víc než jen teorii, ale jsou (musí?) hůře odměňováni. Moc hezky na tento problém reagoval zmíněný diskutující (V.K. ml.) když moderátorce řekl „ já také nevím zda máte vysokou moderátorskou školu, moderátor buď je dobrý nebo ne“.

A tak je to i s herci. Je mnoho herců, kteří mají vystudovanou DAMU, JAMU a přesto se nedá na ně dívat, (navíc mnohým není vůbec rozumět – prostě neumí mluvit) a když už, tak jednou a dost. Samozřejmě dobrých , těch v oboru vystudovaných, je také mnoho. Stejně je to naopak. Třeba herec nemá DAMU ani JAMU (a jsou i tací, kteří nesložili ani maturitu) a jeho herecké výkony jsou vždy brilantní a to ve všech směrech.

Vůbec nezastávám názor, že vzdělání k žádné profesi není třeba. Ano, je třeba! Ale je zárukou, že stačí jen právě odborné vzdělání? Co si například pomyslíte o vyučeném kuchaři, který tak tak umí pokrájet cibuli? Který nerozezná hovězí maso od vepřového? Myslíte si, že se ho to učitelé nesnažili naučit? Myslíte si, že je možné, aby takový mládenec mohl vůbec složit závěrečnou učňovskou zkoušku (před komisí) a získat výuční list „kuchař“? Určitě pracuje v restauračních kuchyních (a to i vyšší kategorie) mnoho kuchařů nevyučených v oboru. A oni umí. Umí dobře. Umí výborně. Vyhodí je (nebo vůbec nepřijme do zaměstnání) majitel restaurace a vezme si tam třeba takového vyučeného nekňubu, který neumí ani tu cibuli nakrájet?

Profese, kde je určité odborné vzdělání naprostou a neoddiskutovatelnou podmínkou, je mnoho a tam, bez pardonů, nelze slevit, ustoupit, zohlednit.

Docela by stálo za přemýšlení jak to udělat, aby náš stát, nás obyčejné lidi – dole ( bez kterých by ti, tam nahoře, být nemohli) co nejlépe pro nás všechny (nejen třeba sami pro sebe???) řídili, vedli, rozhodovali o něm – o nás, lidé určitě vzdělaní, (přímo a konkrétně pro tuto profesi – bylo by i něco takového podmínkou – HAHA – CHACHA).

Máte také někdy pocit, že tam „nahoře“ jsou jen (a velmi dobře placeni) herci ? Je tam snad někdo s hereckým vzděláním? Také máte pocit, že je to jen divadlo? Hm hm, tohle divadlo – představení – se vám nelíbí? Půjdete raději do divadla jiného, na jiné, lepší herce? Že nemáte kam?

P. S.

Myslíte si, že je třeba vyměnit v „tom divadle“ celý divadelní soubor?


 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...