![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Exportní artikl České republiky, o kterém asi nevíte
LUBOMÍR VYLÍČIL
Že je naše vlast exportně orientovanou zemí, o tom si štěbetají i vrabci na střeše. Nejde si toho nevšimnout. A naše media se přímo předstihují, aby nás denně, v hlavním vysílacím čase informovala, jak si právě stojíme v exportu aut či jiných výrobků. O jedné komoditě však zarputile mlčí. O revoluci.
[ad#textova1]
Ano, ČR je, mimo jiné, také exportérem revoluce. Takové té moderní, mladé, barevně majdanové. Že o tom nic nevíte?
Možná jste si před pár dny povšimli, že se president Zeman, prostřednictvím svého mluvčího, kriticky a taky trochu posměšně vyjádřil k jedné neziskovce. Media to vzápětí jaksi zamlžila a věc byla rychle zapomenuta a zasypána denním balastem. Až moc rychle. Proto se vyplatí, abychom se na ni podívali pozorněji.
Televize Russia Today přinesla svědectví z několikadenního semináře, nazvaného CampCamp 2018, který proběhl loni v Jerevanu. Novináři, kteří tam inkognito pronikli, se nestačili divit. Byla to nefalšovaná přípravka mladých revolucionářů. Lektoři tam účastníky učili manipulovat a lhát za účelem vyvolání nepokojů vedoucích k převratům. A zkušenější soudruzi, profi kverulanti a zasloužilí potížisté, se dělili o zkušenosti, jak nejlépe vyvolávat obavy, chaos, binec a jak s co nejmenšími náklady směřovat veřejné mínění proti vládě. Jak vytvářet „oběti“ persekuce a jak s nimi vyvolávat soucit….
Hlavním učebním předmětem bylo použití mediálních manipulací, vytváření falešných zpráv a šíření lži, aby tak „aktivisté“ vyvolali občanské nepokoje za účelem svržení nepohodlných vlád. Účastníci pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu, včetně Ruska. Malá ochutnávka: „Bojovat s autoritami musí být in, musí to být móda,“ učil Nikolaj Arťomenko, ředitel opozičního hnutí Vremja (Čas) z Petrohradu. A kladl účastníkům na srdce „aby byli kreativní a vymýšleli nové způsoby protestu, jejichž úkolem je převzít kontrolu nad davem.“
Někteří aktivisti svou „živnost“ presentovali velmi prakticky a ekonomicky: „Na trhu protestů existuje dnes poměrně velký problém. Protestovat začalo být velmi drahé,“ prohlásil Žeňa, aktivista ze Sibiře. A hned radil, jak snížit náklady. Diskutoval o tom se Sašou z Petrohradu: „za jaký druh veřejného protestu dostanete nejmenší pokutu a o tom, jak snížit náklady„. Saša je zkušenější, je to student práv a ví, jak protestovat, aby člověk dostal nejmenší pokuty…. Zájemce si může podrobnosti najít třeba zde.
Ekonomické stránky věci se také týkala jedna, pro nás velmi zajímavá poznámka Michaela Zolyana, aktivisty z Omsku: „Je snadné získat grant. Strávíte měsíc v České republice nebo budete pracovat pro Rádio Svobodná Evropa nebo nějaký think tank…“ A tím se dostáváme zpět k naší vlasti, České republice.
Protože celé tohle podivné školení CampCamp 2018 v Jerevanu organizovala a platila „naše“ česká organizace, nazvaná Prague Civil Society Centre (PCSC). Že jste o ní dosud neslyšeli? Není divu. Stránky má jen v angličtině, do českého veřejného prostoru prakticky nevstupuje a snaží se být nenápadná jako myška. Nebude proto od věci, podívat se jí na zoubek.
Není to klasická neziskovka. Jde o tzv. Nadační fond , IČO 04190815. Založili ho v roce 2015 naši staří známí Člověci v tísni, ve spolupráci s Norskou ambasádou, Institute of Public Affairs a Human Rights House Foundation (Oslo). Ostatně šéf Člověků, Šimon Pánek, je také dodnes ve vedení Prague Civil Society Centre. Úkolem organizace má být podpora a propojování tzv. „občanské společnosti“ v oblasti střední a východní Evropy a hlavně pak na teritoriu bývalých zemí SSSR. Jak prohlásili spoluzakládající Norové: „domníváme se, že občanská společnost je hlavním hnacím motorem sociálních změn a pokroku v celém regionu. Chceme, abychom naši podporou pomohli této změně změnu tím, že občanským skupinám umožníme spojit se..“ Takže tušíte, o co jde.
Dost mohou naznačit i náborové inzeráty a náborové materiály spolku. Z těch nejčerstvějších (třeba zde) „Přijímáme žádosti o stáže od občanů následujících zemí: Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Kyrgyzstán, Kazachstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Ukrajina a Uzbekistán. Centrum přijímá žádosti na období září – listopad 2018 nebo únor – duben 2019. Program stáží trvá od jednoho do dvou měsíců v těchto obdobích.“ S důležitým dovětkem: „Žadatelé jsou oprávněni podat žádost o grant ve výši 3 000 – 4 000 EUR na podporu stáže…“ A z těch peněz je 1000 éček určeno pro vysílající organizaci „studenta“.
Tak vidíte, jak jsme slavní! Na našem území funguje přípravka kraválistů a rozvracečů pro téměř šestinu světa! Kdysi dávno, když jsme ještě neměli tuhlenctu liberální demokracii a věci se nazývaly divnými, zastaralými názvy, mohli bychom hovořit o škole vlivové agentury. A takhle velikou ji tenkrát měl jen málokdo…
Ale jistě vás zajímá, kdo tenhle „náš“ cirkus platí. O tom však lze, bohužel, jen spekulovat. Veřejně dostupné materiály spolku jsou na takovéto informace poněkud skoupé. Ovšem uvažovat se dá o Norských fondech (protože to Norové spoluzakládali) no a pak… asi i o vás. Přes Člověka v tísni. Který tomu tak nějak šéfuje. A do toho se vaše peníze lijou, kromě jiných kanálů, i cestou vládních orgánů a samosprávy.
Sami Rusové pak mají o původu peněz jasno. Činnost organizace je podle nich placená z rozpočtu Spojených států Amerických na základě zákona o čelení nepřátelům Ameriky — Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act. Který vyděluje z rozpočtu USA peníze na „čelení ruskému vlivu“.
Tomu by nasvědčovala i přítomnost hlavního dobroděje ČR, Šimona Pánka. Člověka, který se s podivuhodnou pravidelností objevuje všude tam, kde se potkávají dva elementy: peníze a rejdy tajných služeb. S tou hlavní v čele.
Také máte takovou radost, jak je ČR světová?
[ad#pp-clanek-ctverec]