31.1.2019
Kategorie: Ekonomika

Kvantitativní uvolňování ECB bylo selháním

Sdílejte článek:

DANIEL LACALLE

Hlavním důvodem, proč program kvantitativního uvolňování ECB selhal, je to, že se začalo špatnou diagnózou problémů eurozóny. Myslelo se, že evropský problém byl otázkou poptávky a likvidity. Ve skutečnosti byl způsoben její přebytkem.

ECB se dostala pod obrovský tlak ze strany bank a vlád, aby zavedla podobný program jako kvantitativní uvolňování v USA a zapomněla, že eurozóna je od roku 2009 pod řetězcem vládních stimulů a že problém eurozóny není likvidita, ale její intervencionistický ekonomický model.

V den, kdy ECB zahájila program kvantitativního uvolňování, převýšila likvidita 125 miliard eur. Od té doby dosáhla 1,8 bilionu EUR.

“Pouze” po programu nákupu ve výši 2,6 bilionu eur a velmi nízkých sazbách.

PMI v eurozóně vypadají hrozně. Index eurozóny klesl z 52,7 v listopadu na 51,3 v prosinci, což je výrazně pod konsenzovou prognózou 52,8. Ještě důležitější je, že PMI Francie klesl z 54,2 v listopadu na 34měsíční minimum 49,3.

Nezaměstnanost v eurozóně je na úrovni 8%, co je dvojnásobek nezaměstnanosti v USA a v jiných srovnatelných ekonomikách. Míra nezaměstnanosti mládeže zůstává na úrovni 15% .

Ekonomické překvapení kleslo, jelikož bilance ECB dosáhla 41% HDP (proti 21% u Fedu).

Více než 900 miliard eur z nesplácených úvěrů zůstane v bankovním systému, který udržuje časovanou bombu v hodnotě bilion euro ve svých rozvahách ( zde ). Hodnota představuje 5,1% z celkových úvěrů ve srovnání s 1,5% v USA nebo Japonsku.

Výdaje na deficity rostou. Vládní dluh k HDP vzrostl na 86,8% .

Počet takzvaných zombie společností, které nemohou platit úrokové náklady pomocí zisků, vzrostlo podle BIS na více než 9% všech velkých firem.

Státy ušetřily přibližně jeden bilion eur v úrokových nákladech, ale všechny tyto úspory utratily. Dnes téměř žádná země eurozóny nemůže absorbovat mírný růst úrokových sazeb a Itálie, Španělsko, Francie, Portugalsko, Slovinsko a další požadují více výdajů a více rozpočtových schodků.

Při těchto výnosech neexistuje při těchto úrokových sazbách žádná vysoká poptávka. Na vrcholu programu kvantitativního uvolňování nebyl Fed nikdy jediným kupcem amerických státních dluhopisů. Tam byl vždy značný sekundární trh. V eurozóně byla často ECB tím nejdůležitějším nakupujícím. Žádný investor nebude pravděpodobně nakupovat státní dluhopisy eurozóny s těmito výnosy, jakmile ECB opustí program kvantitativního uvolňování.

Odhady růstu a inflace v eurozóně byly v prosinci znovu upraveny. Průmyslová výroba prudce klesla.

Trichet, předchůdce Maria Draghiho v ECB, snížil úrokové sazby z 5% na 1% a nalil miliardy do ekonomiky a v roce 2011 začal nakupovat státní dluhopisy.

V čem byla ECB úspěšná?

  • Udržela euro naživu. Není to jen malý úspěch. Riziko rozpadu bylo omezeno, ale nebylo vyloučeno.
  • Udržení vládního půjčování za nízké úroky. Na úkor spořitelů a platů.
  • Vytváření pocitu euforie na finančních trzích.
  • Mzdy v eurozóně rostly méně než inflace od zahájení QE až do třetího čtvrtletí roku 2018. Nízká inflace byla ve skutečnosti největším neúmyslným úspěchem ECB. Mohlo to být horší.
  • Největším “úspěchem” ECB je masivní záchrana vlád na úkor spořitelů.

Smiley face

Musíme také souhlasit s tím, že Mario Draghi připomíná vládám, že potřebují provádět strukturální reformy a využít období nízkých sazeb k tomu, aby snížili dluhy a opakovaně říkal, že měnová politika nebude fungovat bez reforem. Nikdo neposlouchal. Byl to čas na párty a levné peníze přitahují špatná rozhodnutí.

Neustálý vládní stimul

Pokud veřejné výdaje dosahují průměrně přes 46% HDP, průměrný roční schodek více než 1,7% HDP a dluh 86% HDP, je těžké mluvit o nějakých úsporných opatřeních, je to jako jíst celý koláč a nazývat to “dietou”.

Daňové zatížení v tomto období bylo zvýšeno v celé EU (s čestnými výjimkami, jako je například Irsko) s průměrným daňovým zatížením 45% pro pracovníky a 40% pro firmy .

Spojené státy na vrcholu krize vynaložily 43% HDP (EU, 50%) a snížily výdaje na 34%, a to s 21% rozpočtu na rok 2009, které věnují na obranu.

EU byla klíčovým strojem stimulů před krizí, během krize a po ní.

1) Obrovský stimul v roce 2008 v “plánu růstu a zaměstnanosti”. Stimul ve výši 1,5% HDP k vytvoření “milionů pracovních míst v oblasti infrastruktury, stavebních prací, propojení a strategických odvětví” . 4,5 milionu pracovních míst bylo zničeno a schodek se téměř zdvojnásobil.

Mezi lety 2001 a 2008 se nabídka peněz v eurozóně zdvojnásobila .

2) Dva masivní programy zpětného odkupu státních dluhopisů s Trichetem jako prezidentem ECB , úrokové sazby se snížily z 4,25% na 1% od roku 2008.Trichet koupil více než 115 miliard eur ve státních dluhopisech.

3) Dodatečné mega stimuly od ECB kromě programů likvidity TLTRO s Draghim, který dovedl státní dluhopisy k nejnižším výnosům v historii a koupil téměř 20% celkového dluhu některých hlavních států.

Problém Evropské unie nikdy nebyl nedostatek stimulů, ale nadbytek.

Vzhledem k tomu, že vládní výdaje a neproduktivní investice se zvětšily, nadbytečná kapacita zůstává na úrovni 20% a konstantní chyby intervencionismu zanechávají eurozónu po největším peněžním experimentu ve své historii se stejně vysokým daňovým zatížením a různými překážkami, kterým čelí produktivní sektor.

Konec QE ECB opouští eurozónu ve slabší pozici než v roce 2011. Vzhledem k tomu, že fiskální prostor byl vyčerpán a ECB se svou rozvahou ve výši 41% HDP eurozóny a velmi nízkými úrokovými sazbami vyčerpala také své měnové nástroje.

Konec QE nejen ukazuje selhání politiky ECB. Zdůrazňuje selhání hospodářských politik vlád.

Vlády by měly provádět reformy zaměřené na růst, kdy by snížily daně a přilákaly kapitál. Mnoho se ale neudělalo. Většina se pravděpodobně rozhodne znovu, že musí utrácet víc. Selhání se bude opakovat.

Autor: Daniel Lacalle, z anglického originálu přeložil Mike, mises.org

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x