Celebrity v USA jsou pro další masakry
ALOIS SEČKÁR
[ad#textova1]
Nutno dodat, že se tím myslí zbraně legální, což ochranu před nelegálními střelci jistě nezlepší. Titulek měl proto správně znít „Celebrity v USA jsou pro další masakry“. Samozřejmě si to nikdo z nich nepřeje, ba právě naopak. Činy však leckdy mívají jiné následky, než jaké od nich očekáváme.
Cedule „Gun-Free Zone“ totiž ještě žádného zločince s puškou nezastavila. Naopak měl díky ní jistotu, že se mu nic nestane, že může bez obav postřílet své bývalé spolužáky a potom v klidu vyčkat na příjezd zásahové jednotky. Policistům vždycky bude trvat několik dlouhých minut, než vyrazí do akce. Během nich může násilník vesele řádit. I v nedávné době se několikrát prokázalo v praxi, že pokud má na místě zbraň i některá ze zamýšlených obětí, bývají následky střelby mnohem menší – vrah je totiž zneškodněn mnohem dřív.
Také čísla hovoří jasně –v 60. letech bylo na Amerických školách zastřeleno 42, v 70. letech 36 a v 80. letech 51 lidí. V roce 1990 začal platit„Gun-Free School Zones Act“. V 90. letech bylo zastřeleno 91, v první dekádě nového milénia 107 a od roku 2011 doteď rovněž 107 osob [1]. Samozřejmě nelze historické statistiky abstrahovat od jiných společenských faktorů, přesto jde o nárůst minimálně dvojnásobný. Dramaticky narostl rovněž počet případů s třemi a více oběťmi –12 do roku 1990 a 25 od roku 1990[1].
Přesto je trend veřejné debaty právě opačný, zbraně mezi lidmi omezit, zakázat. Pak prý bude bezpečněji. V historii braly svým občanům zbraně především totalitní režimy. Jejich představitelé se svých vlastních lidí báli a neozbrojené je mohli lépe ovládat. Naopak právo nosit zbraň patří k základním svobodám v Americe, která přes různá dílčí selhání stále zůstává vzorem svobody a demokracie.
Říká se, že když se rozum střetne s emocemi, nemůže nikdy vyhrát. Po tragické smrti sedmnácti lidí pochopitelně emoce společností cloumají a regulace zbraní se jeví jako rychlé řešení. Rychlá řešení ovšem nebývají z nejsprávnějších.
P.S. Po vůbec nejhorším střeleckém masakru ve škole v dějinách, střelbě Adama Lanzy v Newtonu v roce 2012, došlo k zajímavému fenoménu –tři americké státy sice přijaly přísnější zbraňové zákony, jiné však své regulace naopak uvolnily [2]. Jakým směrem se Američané vydají teď?
P.P.S. Kentucky zřejmě jako první zvažuje, že pracovníky ve školách ozbrojí [3]. Navrhl to i prezident Trump.
[ad#pp-clanek-ctverec]
[1] School shootings in the United States
[2] Post-Newtown, States Passed More Gun-Rights Laws, Not Restrictions
[3] Kentucky Moves To Add Guns To Schools After School Shooting