![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Občané o voze, media o koze aneb na okraj jednoho průzkumu
LUBOMÍR VYLÍČIL
Do parlamentních voleb zbývá už jen pár týdnů a horká fáze kampaně běží naplno na všech komunikačních kanálech. I Česká televize se do toho opřela. A obšťastnila nás sérií předvolebních debat na témata, která, podle ní, hýbou českou společností.
[ad#clanek-respo]
Kdo chtěl, mohl tak zjistit názory stran a hnutí, která mají největší šanci proniknout do Sněmovny, na oblasti obrany a bezpečnosti, dopravy a dopravní infrastruktury, společnosti a kvality života, školství a konečně i sociální politiky a zaměstnanosti. Prozatím.
Pro odhad nastoupeného trendu a k vyvolání rozpaků to však stačí. Tohle že jsou hlavní témata současných voleb, kroutí hlavou znechucený volič. Vážně si na „Kavkách“ někdo myslí, že právě tímto pulsují debaty lidí v hospodách a na pracovištích? Co Vám to jen připomíná ze všeho nejvíc? No přece komunál! Volby do místních zastupitelstev. Lokální, druho a třetiřadé problémy. Chodníky, údržba, procento z rozpočtu sem, dvě procenta támhle….
Vtíravý pocit, že veřejná debata je někde úplně jinde, než se nám snaží naše milá televize namluvit, potvrdil nejčerstvější průzkum agentury SANEP . Výzkumníci ve dnech 9. – 16.9. 2017 oslovili 2.119 lidí, vybraných tak, aby představovali reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let s otázkami, v čem vidí největší hrozbu pro ČR a co by chtěli od nové vlády. Výsledky jsou zajímavé. Podívejte se sami.
Kupodivu tam nenajdete ani dopravní infrastrukturu, ani školství ani „kvalitu života“. I sociální politika je tu pouze popelkou, okrajově zmíněnou. Obavám lidí dominují úplně jiná témata. Nárůst počtu uprchlíků v Evropě (83,2%), teroristické útoky (81,4%), islamizace Evropy (79,2%) a cenzura medií (75,3%). Zcela jednoznačně a nezpochybnitelně dominuje uprchlicko-islamizační problematika spojená s obavami o ztrátu svobody.
I v tak zvaně volných odpovědích, kde dostali respondenti možnost vlastními slovy vyjádřit, čeho se nejbližší době nejvíce obávají, tomu bylo podobně. Nejvyšší příčky obsadila témata imigrace, islamizace Evropy a ztráty svobody.
V poslední části průzkumu, kde se měli dotazovaní vyjádřit, co očekávají od nové vlády, ustavené po říjnových volbách zvítězila odpověď „Hájení suverenity ČR v EU“ (74,3%). Hned za ní se umístily „Zamezení zneužívání sociálního systému“ a „Nedodržování uprchlických kvót i za cenu sankcí“ (72,5% a 71,3%). Velmi vysoko se v tomto lidovém, hodnotovém žebříčku dostal i požadavek na hmotnou odpovědnost politiků a státních úředníků.
Autoři studie pak dále, s otevřeností (na dnešní poměry) až kacířskou, hovoří o „zvýšené animozitě vůči EU respektive Evropské komisi a jejím direktivám, s nimiž má domácí veřejnost dlouhodobě velké problémy“. A plaše, s očima cudně sklopenýma dokonce konstatují, že „…například nařízené uprchlické kvóty Evropskou komisí mohou opět navozovat u části domácí populace pocit, že EU nemá zájem na hájení suverenity a bezpečnosti obyvatel ČR.“ Tolik průzkum SANEP.
Necítíte tu nějaký rozpor? Témata nastolovaná medii se s problémy, které nejvíce trápí občany zcela zjevně míjejí. Ze všeho nejvíce to připomíná absurdní situaci, kdy v ulici hoří, požár se šíří a blíží k nám… ale kdosi zatahuje rolety a autoritativně říká: „Pojďme teď vyřešit nové rozmístění nábytku v obýváku. Navrhuji hlasovat, zda má být televize na zvláštním stolku, anebo v nice nábytkové stěny!“
Nelze se proto zbavit dojmu, že se tu úmyslně a plánovitě tlačí veřejná debata do problémů a oblastí druhotných, takříkajíc komunálních, aby se o tom prvotním, bytostně, vrcholně politickém, mohlo mlčet. Bylo by to přece mimo téma, že….
Když se tedy nezeptají profesionálové v médiích, když je veřejný prostor usilovně zasypáván bezvýznamným balastem a hlušinou a když se o věcech, které zajímají okolo 80% voličů zarytě mlčí, ptejme se my sami. Na setkáních a besedách s politiky. Ptejme se jich na:
- 1) Vztah k Islámu
- 2) Vztah k EU
- 3) Vztah k agentuře nepřítele (politickým neziskovkám)
Protože právě na těchto třech základních bodech stojí a padá rozhodování veliké, většinové části voličů o tom, komu dají hlas.
[ad#pp-clanek-ctverec]