
Máte u počítače správnou židli?
Jste zvyklí u kancelářského stolu sedět s nohama na stole, houpat se, přisednout si nohu a podobně měnit pozice? Většina lidí, kteří tráví dlouhý čas u počítače, tohle dělá. Pro tělo to ovšem příliš pozitivní není, a tak kdo pracuje od počítače, měl by zvážit pořízení ergonomické židle.
Dlouhodobé sezení je špatné v každém případě. Zdravé kancelářské židle vám sice pomohou jeho následky zmírnit, ale čas strávený na křesle je nezbytné vyrovnávat aktivním pohybem. Naučte se chodit po práci na kolo, na dlouhé procházky, zahrát si s kamarády florbal, tenis nebo třeba squash. Čím horší židli a méně pohybu budete mít, tím dříve vás potkají vážné zdravotní komplikace, nejčastěji se zády.
Co tedy sledovat při výběru židle?
Důležité je dostatečné podepření zad, hlavně v oblasti beder. Lepší židle bývají vybavené bederní opěrkou, samozřejmostí by měla být i výškově nastavitelná opěrka zad. Obecně lze říci, že čím více nastavitelných prvků židle má, tím je lepší. Je totiž jasné, že každému bude vyhovovat jiná výška sedáku, opěrky apod. – někdo je vysoký, jiný nízký, první má krátké nohy a dlouhý trup, druhý přesně obráceně.
Vhodný materiál se liší podle toho, kam je židle určená. Do kanceláře se hodí kůže, vypadá totiž reprezentativně a snadno se čistí. Na druhou stranu může být nepříjemná v létě, kdy se k ní ve velkých vedrech přilepíte. Nemáte-li tedy v kanceláři klimatizaci, bude lepší prodyšná síťovina. Spousta židlí kombinuje více materiálů. Příkladem může být kancelářské křeslo W 03 právě z koženky a pružné látky MESH.
Velký vliv má také to, jak se posadíte
Sedíte správně na správné židli? Existují určité ergonomické předpisy, podle nichž byste měli sedět v úhlu 100 až 110 stupňů, zápěstí by mělo být v přímce s předloktím, nohy od sebe (rozhodně ne křížem). Místo měření úhlů lze ale využít daleko jednodušší poučku. Prostě sledujte, zda vás z vaší židle a způsobu sezení bolí záda, za krkem či cokoliv jiného.