8.7.2017
Kategorie: Ekonomika

Pán může, kmán nesmí

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

Institut nespolehlivého plátce už potopil nejednu firmu, nebo malého podnikatele. Často neoprávněně. A přitom ministerstvo dělá úplně to samé, ale beztrestně.

[ad#clanek-respo]

Jsou známy případy, kdy dlouho obchodujete s jedním partnerem, pravidelně mu platíte za služby a jste oba spokojeni. Jenomže partnerovi se v mezidobízměnil obrat, změnil se mu status z plátce DPH na neplátce nebo naopak. Partner samozřejmě neinformuje všechny své obchodní protějšky. Ale ty obchodní protějšky jsou ze zákona povinny si před každou(!) platbou status partnera prověřit. Ale nejlepší je, že Finanční úřad vás vyrozumí o tom, že jste se stali plátcem DPH třeba již před měsícem. Vy jste o tom nevěděli a DPH jste neodváděli. Rázem jste nespolehlivý plátce DPH. Ano, i to se už stalo. Opravdu. A už v tom lítá i váš partner. Zaplatil totiž fakturu nespolehlivému plátci. V tom momentě je okamžitě podezřelý z karuselového obchodu (i kvůli faktuře v hodnotě třeba 10.000,- Kč) a dostává se do hledáčku kontrolorů. A už to jede, obstavení účtu, zabavení majetku firmy atd. atd. Když má štěstí, tak se tak po roce spravedlnosti domůže. Ale jeho podnikání mezi tím zaniklo. Lidské osudy a tragédie tu už nikdo neřeší.

A teď vyplulo napovrch, že byl zaveden seznam černých, tedy nepoctivých firem. Ty neměly mít právo dostávat státní nebo veřejné zakázky. Když se provalilo, že Ministerstvo pro místní rozvoj takovou zakázku jedné firmě ze seznamu udělilo, tak to řešilo po svém. “Černou listinu stáhneme. Je to chyba, protože nový zákon z října loňského roku o zadávání veřejných zakázek s ní už nepočítá, a tedy neplatí,” řekl mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Ke stažení skutečně došlo.

Nemělo by se teď ministerstvo dostat na seznam nespolehlivých osob, neměl by mu být obstaven majetek a zablokován účet? Tím pádem by nebylo na výplaty a ministerstvo by vlastně mělo ukončit svou činnost. Aspoň do doby, než třeba správní soud rozhodne, jestli jednalo správně či ne. Naprosto stejně jako v případě podnikatelů. Možná by se za rok ministerstvo zase mohlo obnovit.

Je to absurdní, já vím. Ale naprosto stejně absurdní je to v případě normálních podnikatelů. Prostě stát, potažmo úředník, si může dělat co chce, ale na něj nikdo nemůže. Tak nám tu pomalu zaniká soukromý sektor a bují úřednictvo. Za poslední volební období o několik desítek tisíc. Musí být přeci lidi na tu kontrolu těch nespolehlivých podnikatelů, potom na následné prověřování kontroly a potom administrativa pro navracení zabavených věcí zpět majitelům po jejich očištění.

Je to z vůle voličstva, s tím nic nenaděláme. A podle současných preferencí se to voličstvu zjevně líbí, postupná likvidace středního podnikání. Protože na ty velké ryby stejně nedojde. Ale to voličstvo by si mělo uvědomit jednu věc, kterou již před mnoha lety vyslovil jeden francouzský klasik: Společnost nemůže žít z toho, že si bude vzájemně prodávat párky v rohlíku, někdo musí ty párky taky vyrobit.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...