21.11.2016
Kategorie: Společnost

Nepřibývá vzdělanějších lidí. Dotovat mozek prostě nejde

Sdílejte článek:

JIŘÍ VÍTEK

Rozložení inteligence v populaci je však stále konstatntní a průměrný IQ je stále jen 100 bodů. Stoupá-li počet vysokoškoláků, nutně stoupá počet vysokoškoláků s příliš nízkou inteligencí pro vysokoškolská studia, takže je nepochybné, že aby mohl počet absolventů vysokých škol opravdu stoupat, musí docházet k prudkému snižování nároků, k těžkému poklesu úrovně vysokoškolského studia.

Z čehož pak vyplývá, že opravdu vysoce inteligentním lidem se nedostane dostatečného vzdělání v míře, v jaké ho jsou schopni. A také z toho vyplývá, že úroveň a schopnosti nositelů titulů klesají. Dnešní třicetiletý magistr čehokoli se prostě co do svých vědomostí a schopností vůbec nemůže měřit s žádným absolventem svého oboru o 30 starším.

Úbytek počtu řemeslníků představuje pro společnost stejné nebezpečí jako nárůst počtu vysokoškoláků ve všech těch vymyšlených a nic společnosti nedávajících oborech. Pokud by rostl počet vysokoškoláků v takových oborech, jako je medicína, strojařina, elektronika a vůbec oborů technických, bylo by to jen dobře. Pro všechny ty pochybné obory, jejichž absolventi nic společnosti nedávají, jenom bloudí bez možnosti být zaměstnán v užitečném povolání, by měl být stanoven přísný a sledovaný numerus clausus. Stát za ně vzdělání platí a od absolventů dostává leda kozí bobky.

Nepřibývá vzdělaných lidí, pouze přibývá lidí, kteří vlastní na kusu papíru potvrzení, že absolvovali vysokou školu. Po pravdě řečeno, mnohé tyto vysoké školy nemají úroveň někdejších středních a některé z nich vysokoškolské diplomy prostě prodávají.

Je nejvyšší čas, aby stát na základě požadavků zaměstnavatelů stanovil preferované obory a za ostatní se platilo školné. Tím by se zabránilo produkci absolventů, kteří jsou zaměstnavatelní výhradně v neziskových státem placených organizacích.

ZDROJ: Jiří Vítek

vitek

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x