20.9.2016
Kategorie: Historie

Proč jsou Mašínové považováni za vrahy?

Sdílejte článek:

KAREL ČAPKA

BYLI MAŠÍNOVÉ HRDINOVÉ?

Skupina bratří Mašínů a jejich dalších spolupracovníků byla odbojová skupina, která se v padesátých letech prostřílela z komunistického Československa do Západního Berlína. Jejich pokus utéci ze země si vyžádal sedm životů a několik zraněných. Kromě padlých při přestřelce byl zabit jeden člověk, který byl svázán a nemohl se bránit. Mašínové a jejich společníci neváhali krást munici a zbraně. Tato činnost je brána občany našeho národa jako neúcty hodné jednání a odbojová skupina kolem bratrů Mašínů by měla být zatracena a zapomenuta, protože to, jaké činy spáchali, bylo amorální.

KDO BYL TEHDY AMORÁLNÍ, MAŠÍNOVÉ, NEBO KOMUNISTICKÝ REŽIM?

Nesmíme však zapomenout, že tyto činy by nemusely být spáchány, kdyby v naší zemi nevládl totalitní režim, který věznil, mučil a popravoval nevinné politické vězně. Odbojová skupina Mašínů šla proti tomuto systému a chtěli z něho uniknout. Jak sami prohlásili, jejich cílem byl únik z nesvobodné země a nebránili se ani zabití komunistů, kdyby to bylo nutné.

Osoby, které poukazují na to, že Mašínové si nezaslouží úctu, jsou s největší pravděpodobností sami komunisté. Komunista totiž raději poukáže na menší morální přestupek, kterými bylo zabíjení komunistů, ve většině případů v sebeobraně, než aby poukázal na to, že komunisté jen v naší zemi popravili stovky osob, několik tisíc jich umučili, desetitisíce odsoudili a statisíce perzekvovali.

MAŠÍNOVÉ SI ZASLOUŽÍ ÚCTU

Většina osob si ospravedlňuje svůj vstup do KSČ tím, že za něj získaly určité výhody, aby tak mohli lépe přežít. Tato cesta je však morálně nepřijatelná. O to režimu šlo, abyste s ním nakonec souhlasil a to v podobě toho, že svoji svobodu a důstojnost vyměníte za určité „sociální jistoty“.

Bratrům Mašínům a jejich kolegům Milanu Paumerovi, Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi byla toto představa poddání se režimu nepřijatelná, proto se rozhodli proti němu bojovat. Samotné sebrání odvahy k realizaci takového plánu si určitě vyžádalo neskutečného úsilí. Navíc odhodlanost jít do toho s vědomím, že při případném selhání mohou být rovnou zabiti, je hrdinná. Odbojová skupina dala všanc svoje životy, jen aby získala ztracenou svobodu. Zde se jasně ukazuje jejich hodnotový žebříček, ve kterém si více cení svobody a pravdy, než samotného života. Dokázat potlačit svůj pud sebezáchovy, abyste nemusel být podroben nějakému zlořádu, to chce pořádnou odvahu. O tom, zda při svém úniku mohli ušetřit více lidských životů, to náleží historikům na posouzení a zvláště odbojářům samotným.

Každopádně tento čin nám jasně ukazuje, že zlu se nemáme poddávat, ale máme se mu postavit na odpor.

ZDROJ: Karel Čapka

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x