Pomůže Brexit ekonomice Velké Británie nebo ji potopí?
DAVID BARTAS 16|06|2016
Všechny možné studie Bank of England, OECD, Mezinárodního měnového fondu a dalších institucí o těžkých ekonomických dopadech Brexitu se téměř jistě mýlí.
[ad#clanek-respo]
Vystoupení z EU by pro britskou ekonomiku mohlo znamenat dlouhodobě působící pozitivní stimuly: snížení přerozdělování, odstranění byrokratické zátěže, uvolnění potenciálu pro inovace a větší orientaci na rychleji rostoucí části světa. Žádné ekonometrické modely, které zmiňované instituce používají, toto zahrnout neumí a neměly by to ani předstírat.
Že Británie by na Brexitu mohla vydělat je ve skutečnosti v zákulisí bruselských institucí názor široce respektovaný. Armády lidí živených současným fungováním unijní byrokracie z toho mají panickou hrůzu. Stejně jako národní politici, kterým na EU záleží více než na vlastním státu a jeho občanech. Snadno by se EU po britském vzoru mohla začít rozpadat. Před něčím podobným ostatně varuje i český premiér Sobotka.
Zdá se totiž, že jediné co současnou EU drží pohromadě, je strach z neznáma. Ten by Británie vystoupením z bloku prolomila.
Kampani za setrvání Británie v EU se začalo přezdívat „Project Fear“. S ničím jiným než s katastrofickými scénáři a rozséváním strachu totiž nepracuje.
Setrvání v EU znamená jen a jen beznaděj: jistotu více regulací, více dotací, více řízení ekonomiky, menší prostor pro férovou soutěž, stagnaci hospodářství a zhoršující se bezpečnostní situaci. Rozhodnutí pro vystoupení vyžaduje trochu odvahy a důvěry ve vlastní národ. Odměnou může být světlá budoucnost, do které Britům nebude kecat žádný Juncker nebo Schulz. Já věřím, že naděje nakonec porazí strach.
[ad#clanek-respo]
ZDROJ: David Bartas