Přísaha: Hnutí jednoho muže bez koaličního potenciálu?
PZ
Hnutí Přísaha Roberta Šlachty ztrácí politický vliv a koaliční potenciál. Absence výrazných osobností, ztráta spojenců a neúspěchy ve volbách naznačují, že se jedná o projekt jednoho muže bez jasné budoucnosti na české politické scéně.
Hnutí Přísaha, které založil bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, čelí zásadním otázkám ohledně svého politického přežití a relevance na české scéně. Přestože z počátku působilo jako nová a nadějná alternativa, současný stav Přísahy naznačuje, že její koaliční potenciál je minimální. Šlachta, který si svou politickou ambici splnil zvolením senátorem, je nyní v pozici, která sice dává jistou legitimitu, ale zároveň zdůrazňuje limity jeho hnutí.
Jedním z nejvýznamnějších momentů pro Přísahu byla ztráta podpory Motoristé sobě, což hnutí značně poškodilo. Tento rozchod odhalil jednu z největších slabin Přísahy, kterou je její závislost na osobnosti Roberta Šlachty. Ostatní členové vedení, jako jsou Pelc, Denk, Husa, Talašová či Křupka, se na veřejné scéně prakticky neprosadili. Jejich mediální neznámost a absence výrazných politických či odborných úspěchů brání tomu, aby hnutí působilo jako důvěryhodný politický subjekt.
Šlachtova ochota vstoupit v Senátu do klubu ANO mnohé překvapila. Ačkoliv se zpočátku zdálo, že by mohl hrát roli nezávislého, mírně nakloněného hráče ve prospěch Andreje Babiše, realita ukázala, že Šlachta nemá dostatečnou sílu ani podporu k tomu, aby byl pro ANO strategickým spojencem. Navíc Babiš disponuje dostatečným množstvím vlastních “čekatelů” na významné funkce, což snižuje šanci, že by hnutí Přísaha mohlo najít v ANO dlouhodobého partnera. V případě, že by někteří členové Přísahy chtěli pokračovat v politické kariéře, je pravděpodobné, že by kandidovali za ANO spíše jako jednotlivci, než jako zástupci vlastního hnutí.
Ani hnutí SPD Tomia Okamury se nejeví jako přirozený spojenec Přísahy. Obavy z nepřekročení volebního prahu a fakt, že Okamura již dříve nabízel spolupráci pouze jednotlivcům, ukazují, že koalice mezi těmito subjekty není realistická. Šlachtovo hnutí tak zůstává v politické izolaci, neschopné vyjednat důležitá partnerství.
Existují spekulace, že Šlachta jedná o možné spolupráci s levicovými představitelkami, jako jsou Jana Maláčová či Kateřina Konečná. Nicméně i zde Přísaha naráží na stejný problém, protože hnutí je vnímáno jako rizikový partner, zejména po neúspěchu v krajských volbách. Slabá pozice Přísahy a absence jasné ideové či programové vize snižují ochotu ostatních politických subjektů vstupovat do rizikových koalic.
Hnutí Přísaha se zdá být odsouzeno k pomalému úpadku. Bez širší základny známých osobností a jasného politického programu zůstává Přísaha spíše projektem jednoho muže než skutečnou politickou silou. Robert Šlachta si možná zajistil šest let v Senátu, ale jeho hnutí ztrácí relevanci a jakoukoliv schopnost ovlivnit politické dění v České republice. Pokud se nepodaří najít silného koaličního partnera nebo přetvořit hnutí v atraktivní politický subjekt, Přísaha zůstane jen epizodou na české politické scéně.
prvnizpravy.cz
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
Ain cvaj policaj……🦺🛂📞158!
soudruh šlichta měl dávno sedět za vlastizrádný převrat!!!
Přísaha je jen další pidistrana, která nemá šanci se dostat do sněmovny, ale Šlachtovi stačí k docela dobrému bydlu. Skoro bych řekl, že tato pidistrana byla založena, aby odčerpala pár procent skutečné opozici. Fízlovi bych nevěřil ani pozdrav.
Co Šlachto už jsi našel vrahy majitele Viktorky Plzeň pana Kříže přitom jsi měl odposlechy z jejich činnosti? Raději jste to s Bradáčovou zahráli do autu?