2.6.2015
Kategorie: Ekonomika

Loterijní zákon: Jak tohle dopadne?

Sdílejte článek:

(PR) 02|06|2015

I když sklízí velkou kritiku a bojuje za jeho regulaci, hazard je pro stát super zlatou žílou, ze které je možné neustále „sosat“ penízky do státního rozpočtu. Proto se vláda (a nejen ta současná) snaží z hazardních her dostat co možná nejvíce. V současné době se připravuje nový loterijní zákon, který má přinést ještě více „zlaťáků“ do státní kasy. Na začátku to vypadalo, že zákon projde hladce, ale zřejmě tomu tak nebude. Nesouhlasná stanoviska vydala téměř všechna ministerstva a hlavně opět se změnily návrhy a posunul termín platnosti. Co nový zákon vlastně má přinést a proč jeho schvalování připomíná Kocourkov?

Je to o dost měkčí varianta

Novelu loterního zákona připravil poslanec hnutí ANO Jan Volný a jeho tým. Novela prošla nedávno druhým čtením a sklidila velkou kritiku, a to hned v několika bodech. Bylo to především z toho důvodu, že se zákon změnil v mnoha jeho podstatných částech. Původní velmi tvrdá nařízení se změnila i tak razantně, že díky novele budou moci hazardní hráči v hernách prohrát ještě více, než bylo původně navrhováno. V původním návrhu bylo uvedeno, že maximální limit pro jednu sázku u her v klasické herně, bude pouhých 5 Kč. Najednou ale hnutí ANO přichází se změnou – maximální limit zvyšuje na 100 Kč. Razantní změna přišla i v případě stanovení částky, kterou je možné v herně prohrát za jednu hodinu – gambleři se mohou radovat, do automatu či jiného nesmyslu mohou nasypat až 4 500 Kč. U kasin se jedná o desetinásobky těchto „omezujících částek“ částek. Skoro se až nabízí říci, že novela půjde hráčům vstříc.

00kas

Daně a přísnější pravidla pro online herny

Novela zákona má také jasně definovat pravidla pro provozování online heren. Jejich majitelé (nově budou moci online herny provozovat i sázkové kanceláře jako Sazka, Fortuna aj.) budou muset prokazovat, že online automaty a jiné hry nejsou zmanipulovány, jejich zařízení budou muset splňovat přesně dané požadavky, specifika budou stanovena i pro ukládání dat. Jak budou herny vypadat? Inspirací může být automatyonline.eu. Hlavní změnu ale přinese novela v oblasti příjmu z hazardu. V současné době se hazard zdaňuje 20 procenty, návrh zvýší daň na 30%.

Těžko říci, jak vlastně novela s hazardem zatočí. Zatím to vypadá, že nám tu vzniká další paskvil. Na jednu stranu zákon umožní rozvoj online heren, na stranu druhou chce snížit počet těch kamenných. Co se ale stane? Vždyť internet už má téměř každý, takže se většina hráčů přesune na internet a přibudou k nim další, kteří by do „zaplivané“ herny nešli, ale na internetu štěstí zkusí. Novela tedy nijak výrazně nebojuje proti gamblerství, neboť peníze z tohoto byznysu se státu hodí. Otázkou zůstává: Bude zde více hráčů, více regulací, nebo jen více poslaneckého populismu?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x