13.5.2023
Kategorie: Ekonomika

Tak se po našem chodí do prosperity

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Tak nadvláda Petra Fialy vyhlásila konsolidační balíček, jinak řečeno balíček k utahování opasků. Nakouknu jen na dotace, kde i Nejvyšší kontrolní úřad zvonil na poplach, že v této oblasti už rozhazujeme jako turecký paša. Měl pravdu. A tak sekerník Zbyněk Stanjura oznámil škrtání, kde se z budoucí prosperity vyškrtne na 80 miliard na dotacích. Je to v pořádku? No, není.

Nejdřív koukněme na krásně znějící snížení daně na veškeré potraviny na 12 %. To by mohlo vést ke zlevnění, zní to tak. Jenže opak je pravdou. Největší vyškrtnutou položkou jsou dotace na průmysl, další jsou pak dotace pro zemědělství. Co se stane, když se zemědělcům velmi citelně omezí dotace? Zdraží potraviny. Komplet všechny a daleko citelněji, než kolik by domácímu rozpočtu ušetřilo snížení daní na 12 %.

Jsem snad pro zachování dotačního rozhazování? Ale vůbec. Zrušit je všechny, hned, ať se o produkci čehokoliv postará trh. A on se postará. Jenže pokud naše vláda dospěje k rozhodnutí, že škrtne pouze z českého zemědělství desítky miliard na dotacích, dosáhne jediného, okolní státy, které ke škrtání dotací nesáhnou, nás zaplaví daleko levnější produkcí, než jakou jsou schopni vypotit bez dotací naši zemědělci. Je to tedy kudla do zad našemu zemědělství.

Budeme mít alespoň levné potraviny ze zahraničí? Ale proč ne, když si podle rady Štěpána Křečka, poradce derniéra, zajedeme na nákup do Polska. U nás se ke kořistnickému hodování k vládě připojí zahraniční obchodní korporace, které svou nemorální nenažranost ukazují už teď. A ukazovat budou dál, i kdyby se ministr pro ztrátu důstojnosti Zdeněk Nekula v Lidlu třeba vysvlékl do naha a zatančil u tyče nad jednorázovou a krátkodobou slevou na mouku.

Seškrtání dotací na zemědělství by dávalo smysl, kdyby k němu došlo po dohodě se všemi státy Evropské unie. Takhle nám Petr Fiala a jeho melody boys připravili jen cestu do nekonkurenceschopnosti.

Podobné jsou i seškrtané dotace pro průmysl. My necháme svůj průmysl volnému trhu v předotovaném prostředí Evropské unie. Takže se ocitne bez možnosti konkurovat dalšímu evropskému i světovému průmyslu. Komické to bude obzvláště v globálním srovnání, kdy náš předražený průmysl pod diktátem zeleného blouznění bude muset konkurovat třeba průmyslu Vietnamu, kde Petr Fiala s úsměvem úderníka procházel kordonem pionýrů s rudými šátky pod krkem a těšil se, jak to ve Vietnamu roztočíme a zbohatneme na tom. Skutečně? Jak? Vždyť cena naší výroby bude snad až dvojnásobná. Čím tedy budeme konkurovat? Kvalitou? Tu nabídne třeba i Polsko, které na dotacích šetřit nebude.

Napadá mě u tématu seškrtaných dotací taková hříšná myšlenka. Největším průmyslníkem i zemědělcem je u nás Andrej Babiš. Není vedlejším produktem vládního balíčku i to, že Babiš začne třít bídu a místo bundy za desítky tisíc si nasadí vaťák dodaný Armádou spásy? Je dost dobře možné, že škrtání v zemědělství půjde hlavně proti velkým producentům, malí a neefektivní zemědělci, kteří by sotva uživili sebe a svou rodinu, dostanou dotace v nezměněné výši. Ale to se (zatím) jen dohaduju.

Maskotem celé tiskové konference bych vyhlásil stínovou prezidentku Danuši Nerudovou, která se před pultík postavila jako expert na důchody. Expertka, který při minulé Babišově vládě společně s Janou Maláčovou chystala také reformu důchodů. A jak to dopadlo? No, podobně, jako včerejší tiskovka.

Věnoval jsem se jen dotacím. Šetření vlády je na několik textů. Dovolím si jen na závěr poodhalit, jak se chystá šetřit rumunská vláda. Možná by se ta naše mohla poučit. Ale nepoučí. Bude zvyšovat daně, sekat na obyvatelích ČR dříví a doufat, že nám ta holubiččí povaha zůstane až do konce jejího působení. Nuže, rumunské škrty, které jsem čerpal ze serveru Romania Insider:

„Rumunská vládnoucí koalice se rozhodla snížit vládní výdaje na zboží a služby o 10 % a zcela zastavit nákupy aut, nábytku a dalších nepodstatných věcí.

Koalice se také dohodla na snížení počtu poradců pracujících v úřadech vládních hodnostářů (ministrů a státních tajemníků) na polovinu, oznámil v pondělí 8. května liberální premiér Nicolae Ciuca. Zmrazeny budou i nábory ve veřejném sektoru, kromě školství a zdravotnictví, kde je personální deficit.”

Jen ochutnávka, podobných opatření si Rumunsko nabalilo víc. Už jste slyšeli tu dezinformaci (musí to být dezinformace), že si naše vláda loni odhlasovala neomezený počet stranických náměstků? To je šetření, že jo. No co. Nic. Zvýšíme daně. Zlikvidujeme zemědělství i průmysl. Tak se po našem chodí do prosperity.

Jak jste spokojeni s konsolidačním balíčkem vlády?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x