23.3.2023
Kategorie: Společnost

Snaha o odvolání Ševčíka ukazuje totalitní myšlení některých lidí

Sdílejte článek:

JAN SEDLÁČEK

Už týden v médiích rezonuje jméno Miroslava Ševčíka. Někteří lidé se jej stále snaží vyštípat z místa děkana Národohospodářské fakulty VŠE – čímž prozrazují, že se oni sami nijak neliší od svazáků z 50. let.

Hned na začátek si povšimněme, že celé údajné „Ševčíkovo provinění“ je naprostá fraška. Média celý případ podala tak, jako že se Ševčík dobýval do Národního muzea – jako obvykle se však jednalo o lež. Jak dokazuje video z místa, Ševčík se nikam nedobýval, pouze pomáhal člověku, kterého policisté napadli a zranili, a snažil se spojit s velitelem zásahu, aby věc prošetřil. V tu chvíli policie zaútočila a některé lidi včetně něj přitlačila na zábradlí.

Ševčíkovy odpůrce ale pravda nezajímá. K jeho lynčování jim stačí mediální obraz, kterému slepě věří a který papouškují dále. Kromě schopnosti rozeznat pravdu jim chybí ještě jedna věc – respekt k odlišným názorům, který by přitom měl být základem akademického prostředí.

Dovolte jedno srovnání. Když jsem já studoval na jihočeské přírodovědě, byl tam děkanem prof. František Vácha – který byl zároveň poslancem za TOP 09. To je strana, s níž nesouhlasím prakticky v ničem a kterou považuji za zhoubu ČR, zejména kvůli její snaze co nejvíce náš stát podřídit Bruseli. Přesto bych se nikdy nesnížil k tomu, abych požadoval odvolání Váchy z funkce děkana jen kvůli tomu, že má jiné názory než já. Děkana a další akademické pracovníky hodnotím podle úrovně jejich výuky a podle vedení fakulty – což bylo u něj uspokojivé, ať už byly jeho názory sebeujetější.

Pokud chceme vybudovat svobodnou společnost, je potřeba (především, ale nejen na akademické půdě) uznávat odlišné názory a jejich nositele. Diskutovat s nimi, klidně i vyjádřit nesouhlas, ale nikdy se nesnažit o cenzuru a o vyhazování lidí kvůli názorům. Ten přístup „máš jiný názor, tak tě vyhodím z práce“, který teď předvádějí Ševčíkovi odpůrci, je naopak typickým příznakem totalitního smýšlení – a to nemá (nejen) na akademické půdě co dělat.

Naštěstí to vypadá, že zdravý rozum převažuje. Příznačné je, že na demonstraci za Ševčíkovo  odvolání se sešla ani ne stovka lidí a petici za odvolání podepsalo ke dnešku ani ne 500 lidí, zatímco petici na podporu Ševčíka podepsalo již 42 tisíc lidí.

Zřejmě i to přispělo k tomu, že  pan děkan Ševčík odolává tlaku na své odstoupení. Vřele doufám, že se udrží i nadále. Nejde jen o něj samotného, ale i o to, že jeho odvoláním by se otevřelo Overtonovo okno k dalším podobným případům po celé ČR a posunuli bychom se zase o krok blíž ke tvrdé totalitě.

 

Jan Sedláček

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x