8.10.2022
Kategorie: Politika

Byla to jen drahá párty

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Máme za sebou pražské setkání především evropských lídrů. Přestože nebylo vydáno žádné závěrečné komuniké a šlo především o solidní přehlídku arogance, pár zajímavých událostí jsme zaznamenali. Není jich moc, mimo slov chvály o tom, jak to Fiala dobře všechno zařídil, a názoru Pekarové Adamové na to, jak dobrým a významným středem Evropy jsme, to zase taková bomba nebyla. Přesto přineseme pár postřehů.

Summit nám ukázal, jak snadné je projet Prahou, jste li papaláš. Přestože minikolony s představiteli mnoha států pendlovali napříč metropolí, dokázaly potřebný čas k překonání různých vzdáleností zkrátit na minimum. Kdybychom každý z nás dostal svého policistu s majákem, to by ranní cesta do školy či zaměstnání utíkala vskutku rychle. Možná bychom to mohli zahrnout do základní požadavků na pražský magistrát. Dalším postřehem je skutečnost, kterou byla návštěva maďarského premiéra v pracovně exprezidenta ČR a v posledních volbách voliče SPD Václava Klause. A údajně tam byl radši než na jednání s ostatními pohlaváry. Což je vcelku logické, protože chtěl li Orbán podstoupit konstruktivní rozhovor, těžko k němu mohl dospět u nás jinde než právě u Klause.

Vynechat nemůžeme ani ukrajinskou vlajku vlající v době summitu na sídle českých králů a prezidentů, tedy na Pražském hradu. Nikde jinde v Evropě s výjimkou České republiky a Slovenska tento žlutomodrý státní symbol vidět není. U nás ho má každý druhý pitomec na svém autě a leckterému z nich visí i z okna. Co je však tragické, je chování státních úřadů a některých firem, když na jejich budovách jsou tyto vlajky vyvěšované taktéž. Ovšem prezentovat se na setkání evropských pseudoelit a lídrů cizí fanglí, navíc z mnoha velmi sporných důvodů, je národní ostudou a vrcholem trapnosti. Pravdou je, že z pohledu naší politické reprezentace by nad střechou hradu měla viset ještě americká zástava. To kvůli kompletnímu vyjádření reality. A aby bylo dosaženo vrcholu trapnosti, umožnila policie, která by v jakémkoliv jiném případu zasáhnula, umístit na náměstí před Pražským hradem hanlivou sochu Vladimíra Putina. Tedy člověka, ke kterému se většina účastníků summitu dosud lísala a snažila se mu významem aspoň přiblížit, přičemž skutečný vztah k němu a jeho odvaze vzepřít se americkým zájmů tají, a ve skutečnosti mu spíše jeho svobodu závidí. Navenek však musí působit jako zásadní nepřátelé. Ono, když Vám na krku stojí svou křuskou samotný Strýček Sam a dělá tytyty pokaždé, když jen naznačíte ochotu o čemkoliv s Ruskem jednat, je to u bázlivých eurounijních a dosazených hrdinů prostě povinností. Leyenová má asi pocit, že svou velikostí Putina překonává, nicméně jde pouze o vlastní zkreslený dojem, kterému podléhá dost možná i Fiala s Pekarovou. Skutečnost by při nastavení srovnávacího zrcadla dopadla pro tyto politické klauny dost tragicky.

Je třeba si přiznat, že absence prezidenta země, který by svou přítomností vyřešil většinu problémů zemí Evropské unie, udělala z pražského setkání lídrů Evropských zemí frašku stojící obrovské množství peněz. Mohl se ho zúčastnit navíc významný katarský emír mající pod palcem vskutku solidní množství LNG a ropy, nicméně i k němu se Evropa zachovala jako k malému parchantovi. To hrdí Arabové neodpouští a naše diplomacie v čele s prezidentem zklamala. Od ministra zahraničí ČR Lipavského nic závratného nečekáme, takže šejk odjel, aniž by mohl jakoukoliv spolupráci Evropě nabídnout. OPEC společně s Ruskem mezitím snížily těžbu ropy a s další sankcí vymyšlenou Leyenovou a Američany kdesi v místnostech obývaných evropskými komisaři v podobě zastropování ceny ruské ropy udělá z pohonných hmot opět luxusní zboží. Opravdu existují v Evropě větší tupci, než ti nacházející se v Evropské komisi a Evropském parlamentu? Tedy s výjimkou naší Pětikoalice, která jim značně sekunduje? Stropování cen něčeho, co nutně potřebujeme, není to naše a státy to díky vysokému zdanění těchto komodit nakoupených levně v Rusku drží ekonomicky nad hladinou přežití, je prostě sebevraždou.

Jak jsme již řekli, na konci setkání šéfů evropských států nebylo vydáno žádné komuniké, řešení ekonomické a energetické krize se nenašlo a pravděpodobně se ani nijak zvláště nehledalo, přestože existuje. Jen by omezilo zisky těch, kteří lidi účastnící se setkání dotují a dosazují do funkcí. Ptáte li se na význam prostých občanů Evropy, tedy k němu pár slov. Je zásadní chybou, že právě ve čtvrtek či v pátek nebyla zorganizována velká protivládní demonstrace v Praze. Vzhledem k hádkám mezi organizátory předešlých dvou akcí na Václavském náměstí byla vzbuzena nedůvěra u lidí ochotných se scházet na podobných sešlostech. Nicméně demonstrace svolaná na čtvrtek či pátek by pohlavárům dala jasně najevo, co si o nich myslíme a blyštivému Petrovi by to značně snížilo sebevědomí. Místo toho svolává jinou akci mnohonásobný milionář z čela odborového prostředí a kandidát na prezidenta republiky Středula s měsíčním příjmem stovek tisíc korun. Tentokrát nepůjde o spontánní sešlost nespokojených občanů, ale o předvolební shromáždění vyjadřující podporu odborovému bossovi. To může paradoxně Fialu a jeho chováni ovlivnit trochu víc, než to udělali pořadatelé předešlých demonstrací, přeci jen odbory mají svou sílu. Středula však patří spíše na břeh obsazený politickou elitou, nebuďme tedy naivní v tom, že koná dobro v zájmu nás všech. Přeci jenom chce především na Hrad. Možná, kdyby se akce konala v době summitu, mohlo to být zajímavější. Na to odvahu neměl nikdo. O tom to je. Vše je jen dobře plánované divadlo. Včetně předražené monsterakce představené jako významný sraz hlav evropských států.

Jindřich Kulhavý

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x