25.9.2022
Kategorie: Společnost

Zima v zimě, aneb JAK PŘEŽÍT V PANELÁKU, díl třetí

Sdílejte článek:

VIDLÁK

V tomto dílu se zaměříme na poslední dvě priority, shrneme a doporučíme vám literaturu.

III. VODA

Bez vody umřete. Když nepoteče z vodovodu, víte, kde ve vašem okolí nějaká je? Studánka? Potok? Nemusí to být za rohem; a pokud se něco zvrtne, venku se rabuje, fakt nechcete jít č kilometru do řeky pro vodu.

A. ZÁSOBA

Spotřeba 3L/osobu/den. I když se to zdá jako blbost, začal bych s tímto. Každý si může udělat zásobu v podobě nakoupených vod, nebo když už kupuji, tak nevyhazuji prázdné PET lahve, ale načepuji vodu z kohoutku, popíšu datem a uložím někam ke zdi. Nic to nestojí. Jinak voda je jeden z nejlepších akumulátorů tepla. 20L kanystr se nechá koupit za stovku a mít doma zásobu vody může být k nezaplacení. Já mám doma několik barelů 18l, takové ty, co mají ve stojanech ve firmách. Jednou za rok přijede firma a za pár stovek je vyměním.

Vychytávka.

Až půjde do tuhého, máte-li vanu, po koupání ji nevypouštějte. To udělejte až před dalším koupáním. Máte rázem zásobu vody na spláchnutí toalety, v horším případě na ještě jedno použití. V nejhorším se da i..

B. FILTR

Samozřejmě je dobrý nápad mít i vodní filtr (+-1000Kč). Umí vyfiltrovat nejen bakterie, ale i většinu virů a voda z louže se s ním dá pít. Pokud chcete jeho funkčnost dlouhodobě, hodně mechanicky znečštěnou vodu před filtrací prožeňte přes kapesník.
Kdyby bylo zle delší dobu, bude mít cenu váhy ve zlatě.

IV. JÍDLO

A. DOPLŇTE TRVANLIVÉ POTRAVINY

Do panelákové spíže na patře (2m2) se mi vejde jídlo na cca 2 měsíce pro čtyřčlennou rodinu. Trvanlivé potraviny – špagety, rýže (bílá), konzervy. Bonbóny pro děti. Nejsou nezbytné, ale děti obzvlášť potřebují povzbuzení. Vy potřebujete kafe. Chybu, kterou jsem viděl často, je podcenění, kolik toho sníme. Zjednodušeně potřebujete v průměru minimálně 1kg potravin na na osobu a den. Tedy na dva měsíce pro 4člennou rodinu, 2 děti (počítám je jako jednoho dospělého) je to 2měsíce x 30 dní x 3 osoby x 1kg = 180kg potravin. To je fakt minimum a je to hoodně velká hromada.

DOPLŇTE KALORICKÉ POSTRAVINY

Ano, tohle není o štíhlé postavě tu asi nakonec budeme mít všichni. Naopak potřebujete nejvíc energie v nejmenším objemu. Sádlo. Olej. Oříšky. Med. Cukr.

ZAVAŘUJTE

Maso, zeleninu, ovoce. Naše babičky to dělaly běžně, ledničku neměl každý a mrazák už vůbec. Mrazák v podstatě zavařování zrušil. Ovšem dokud byla energie levná a provoz vyšel na 1000Kč ročně. Vítejte v novém světě; provoz mrazáku vás může vyjít na 1000Kč měsíčně.

Zavařování není věda. Potřebujete sklenice (cena začíná růst, sklárny zavírají, začínají být vyprodané), víčka, velký hrnec, teploměr a vařič. Když pak ochutnáte JAHODOVOU marmeládu, do které jste dali JEN JAHODY, pochopíte, jaké s*ačky do toho v konzervárně cpou. A taková vámi zavařená vepřovka na chlebu vytaženém z trouby.. Báseň. I v dobrých časech.

Konkrétně jak a co je na každém prepper webu.

P.S. Pokud vypadne elektřina, otvírejte ledničku co nejméně a prvně snězte mrazák, trvnlivé potraviny nechte na později. Zmrzlinový den!

V. VZTAHY

VI. Do složité doby chcete parťáky. Především toho druhého po svém boku. Rodinu. Přátele. Poslední, co chcete, když je zle, řešit vztah s manželkou. Zapomeňte na staré křivdy, najděte cestu, stavte mosty. Používejte méně sociální sítě a více si volejte. Potkávejte se. Mějte se prostě rádi.

Závěr

Dodám, že nejsem teoretik. Naprostou většinu doporučení jsem realizoval a spíš ve větším rozsahu. Zjistíte, že spousta věcí není jen pro dobu nouze. Biokrb fakt dobře vypadá a přitopí v sychravých dnech, kdy se ještě netopí. Zavařené maso namazané na právě upečený chleba.. Deka v autě, když nechcete v noci usnout a ženě je zima. Čelovku a nůž má tisíc použití. Propanbutanový grill se vejde na lodžii a používám ho i v mrazech. Filtr na vodu je skvělá věc na několikadenní letní dobrodružné výpravě s vnukem. A navíc – klidně spím. Jsem rozumně připraven, určitě ne na všechno, ale skoro všechno, a tak se již nemusím obávat.

Přemýšlet reálně o možnostech a rizicích je dovednost, kterou většina z nás zapomněla. Proč mít doma zásoby, když má číňan otevřeno do desíti večer? Pamatujete, jak před pár lety zůstali lidé v mrazu zablokování na D1? Tu výše zmíněnou deku v autě nemusíte potřebovat jen na takovou situaci, stačí, když jedete nečekaně okolo rybníka, máte čas, je hezky..

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč říkáme selský rozum? Víte, jako Vidlákův šafář musím myslet na to, že mi musí zbýt zrno, abych na jaře měl co zasít. Že když nepoteče voda, musím mít nějakou pro prasátka. Že když nemám čím hnojit (fuj plyn/ledek z ošklivého Ruska), ůroda bude stát za nic. Když vrchnost a šlechta hlása krásný nový svět, nenajím se ho a bude lepší, když se pustím do okopávání brambor.

Použijte selský rozum! A mozek! Pán Bůh vám ho přece z nějakého důvodu dal.

Murphyho zákony prostě fungují. Tak s nimi počítejte!

 

Odkazy:

Literatury na dané téma jsou mraky, zvláště v angličtině. V jazyce českém je titulů dost, nicméně vyniká jich jen pár
Praktické zkušenosti z Bosny (válka), Argentiny (hospodářský kolaps), v angličtině
• https://lulz.com/surviving-a-year-of-shtf-in-90s-bosnia…/
• http://www.survival-spot.com/survival…/argentina-collapse/
Naučné knihy:
• Ruka noci podána: Václav Cílek
• Jak prezit konec civilizace aneb cesta ke soběstačnosti: Magdalena Vožická
• Sedm zákonu – Jak se civilizace rodí, roste a upadá: Miroslav Barta
Fikce. Nepodceňujte, hodně vám to otevře oči:
• Tma 2.0: Ondřej Neff
• Kronika zániku Evropy: Vlastimil Vondruška
Školení:
• TCCC První pomoc
• Osobní obrana a střelba

 

Vidlák, fb

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)