20.9.2022
Kategorie: Politika

Nenechme si věšet na nos moralistické a karatelské bulíky od našich ničemných vládních politiků

Sdílejte článek:

LUBOŠ ZÁLOM

Zaslechl jsem od politiků názor, že kdo nesouhlasí s tím, že bychom měli povinně topit na 18 stupňů, je zpovykaný, rozmazlený a nevidí si ani na špičku nosu, protože za prvé kousek od nás umírají lidé, a navíc žijeme v nesmírném luxusu, který naprostá většina lidí na planetě nemá. Je to podle mě velmi drzé vyjádření, a my ho nesmíme ani na minutu přijmout za platné.


Za prvé, pokud si nedostatek, chudobu či bídu ve světě vezmeme jako standard, jímž bychom měli poměřovat, jak mají lidé žít a co je přijatelné, zatímco topit si v zimě dle libosti je něco výjimečného, dáváme tím našim politikům možnost takto omlouvat jakékoliv další efekty jejich neschopnosti a ekonomické nevzdělanosti. Zastavíme vám teplou vodu? Nenaříkejte – většina lidí na Zeměkouli teplou vodu nemá. Na půl dne vám vypneme elektřinu? Uklidněte se – většina lidí na planetě nemá elektřinu žádnou. Nejsou léky a lékařská péče jde rapidně dolů a umírá vám dítě? Neplačte – většina dětí v Africe také umírá. Nesmíme ani na minutu přijmout, že teplá voda, elektřina, léky a možnost si v zimě zatopit, je něco, co se v lidské civilizaci vymyká normálu. Nesmíme ani na minutu přijmout tuto ideologii vzývání nedostatku.

Jistě, jedna věc je plýtvání. Pokud si chceme topit na 26 stupňů, musíme na to mít. Jenže to vyžaduje tržní systém a ne současnou energetiku, která má s trhem pramálo společného. Energie jsou vůči příjmům v tuto chvíli drahé nikoliv proto, že by lidé málo pracovali a pokud chtějí topit na 26 stupňů, neznamená to, že si chtějí žít nad poměry! Cena energií vystřelila nahoru ne kvůli trhu ale kvůli politickým zásahům!

Za druhé, omlouvat nedostatek tím, že někde na východ od nás umírají lidé, je naprosto stejně hanebné. Vždycky se někde na Zemi válčí, neustále je někde bída či dokonce hladomor, neustále někde lidé trpí. Pokud máme s ukrajinským národem nějakou účast a pokud jsme na straně Ukrajiny vůči Rusku, je to (nebo mělo by to být) proto, že je naším národním zájmem, aby Rusko bylo v této válce poraženo a na dlouhou dobu oslabeno. Je náš zájem být na straně Ukrajiny, zatímco zajímat se ve stejné rovině třeba o občanskou válku v Barmě nebo někde v Africe, je naprosto mimo náš zájem a zcela právem tyto tragické události opomíjíme.

Nemáme s nimi nic společného a neovlivňují nás. Ukrajinsko-ruská válka ano. Případný nedostatek na určitou omezenou dobu může mít určitý smysl pouze tehdy, pokud přispěje dosažení našeho cíle. Nikoliv jako iracionální odpustek či oběť. Zvláště když energetická krize je nejprve důsledkem sebevražedné politiky EU a zejména Německa, a teprve až potom důsledek putinovské agrese.

Nenechme si věšet na nos moralistické a karatelské bulíky od našich ničemných vládních politiků.

 

Luboš Zálom

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 3,21 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)