11.9.2022
Kategorie: Společnost

Zima v zimě, aneb JAK PŘEŽÍT V PANELÁKU, díl první

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Na základě vašich námětů jsme pro vás připravili sérii tří článků, které vám mohou poradit, jak snáze projít, co nás čeká.
Toto je první z nich.

To, že to začíná být pí*ou ke zdi začínají registrovat i zapřisáhlí odpůrci Putina a obdivovatelé pana Fialy. Přidejme si k tomu info, že přes 50% lidí v ČR bydlí v panelácích, najemních domech a činžácích se 100% závislostí na dodávkách tepla, elektřiny a vody.

Zkusím proto dát k dobru postupy a návody jak se připravit, přežít, co pořídit a co to bude stát podle důležitosti právě pro ty, kteří nemají domeček se zásobou dřeva a vlastní studnou. A to podle důležitosti a hlavně co nejlevněji. Určitě mi řeknete, že to nemáte kam dát. Máte. Co opečováváte ve sklepní kóji? Kolik z těch věcí už nikdy nepoužijete? Až budete stát nad „motivačním“ oblečením, budete si nadávat, že místo něj tam nebyl filtr na vodu, pár kanystrů s vodou, nějaký biolíh a svíčky.

Některé se hodí, když večer vypadnou pojistky i jen na dvě hodiny díky chytrákům, kteří si chtěli přitopit elektrickými kamínky.

Některé z doporučení jsou pro extrémní situaci, kdy je venku -20 několik dní po sobě, máte topení závislé na plynu (plynový kotel, centrální topení s plynovou kotelnou) a tedy žádné teplo. V takové situaci i ve vašem bytě může teplota klesnout pod nulu, byť se to dnes zdá nepravděpodobné až nemožné.

Stát se to může, blyštivý Péťa k tomu spěje kroky mílovými.

Připravit se ale musíte TEĎ.

Z hlediska přežití v jakékoli situaci musíte vše řešit z hlediska priorit. A postupně.

I. Bezpečnost.
Pokud se na vás někdo dobývá, vaše žízeň počká. Čas se počítá ve vteřinách, v lepším případě v minutách.

II. Zdraví/Přístřeší (prostředí, okolí, tepelný komfort).
Pokud masivně krvácíte, ani vás nenapadne řešit něco jiného, ale je jednoduché podcenit důležitost Přístřešku. Bez příslušného vybavení v mrazu nepřežijete noc, Asi ani pár hodin. A děti či psi ponechané v zavřeném autě v létě by vám (ne)mohli vyprávět. Čas počítáte na hodiny.

III. Voda.
Vydržíte bez ní tři dny. Ale už druhý den to bude těžké.

IV. Jídlo.
Bez jídla se dá vydržet tři týdny. Krátkodobě půst zvládnete; já celkem běžně pár dní v týdnu nejím. Veselo vám ale nebude.

Toto jsou pravidla obecná. Jejich priorita platí pro jakoukoli krizovou situaci. Ale připravit se musíte dávno před tím, než situace nastane. V lecčem lze improvizovat (ve sklepě máte bundu na lyže), v něčem reálně ne (nanofiltr na vodu si prostě nevyrobíte a převařovat vodu v paneláku bez plynu – hodně štěstí).

Pamatujte také na jedno ze základních vojenských pravidel „Two as one, one is none“. V překladu Jedna jako nic, dvě jako jedna.

Neboli důležité vybavení nesmíte mít jen v jednom exempláři, ostatně ledviny máte také dvě.

I. BEZPEČNOST:

A. BEZPEČNOST POŽÁRNÍ
Kupte hasicí přístroj. Práškový (6kg-800Kč). Když ho použijete, nebudete mít všude vodu, a také lze použít, pokud je to vhodné, jen po dobu nutnou a tedy opakovaně. Ten kupte hned, pánvička vám může blafnout ani nevíte jak rychle. Já ho vozím i v autě. Navíc se vám může hodit, když něco chytne méně opatrnému sousedovi.
Uvědomte si, že hasiči v takové situaci pravděpodobně přijedou pozdě nebo vůbec. I oni jsou lidé a pokud bude zle, budou shanět dětem vodu a do práce nemusí dorazit.

B. PASIVNÍ BEZPEČNOST
Řetízek na dveře (cca 1000Kč) je asi dobrý nápad, kterým bych začal. Já mám v paneláku vyměněné dveře, ale to už je okolo 20tis.
Důležité – nevykládejte sousedům, jak jste se připravili, mohli byste být překvapení i překvapeni.

C. AKTIVNÍ BEZPEČNOST
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci a nemusí být zločinci. Ostatně si zkuste představit: jste otec rodiny, máte dvě děti, 2 a 4 roky. V bytě mrzne a nemáte co pít. Děti pláčou, mají horečku a vy nemáte ani vodu. Vedle bydlí soused, který ji má, řekl vám to sám. Napřed se ho jdete zeptat, jestli se rozdělí. Co udělá váš soused? Co když je to starý pán, který nesejde pěšky osm pater v mrazu sehnat další vodu, když se s vámi rozdělí. Co uděláte vy? Ano, já vím, že je to nemyslitelné.

Možnosti obrany před aktivním útočníkem:

· Střelné zbraně
· Obušek/Baseballová pálka
· Zkušené ruce
· Pepřový sprej
· Nůž

Jedině pro střelnou zbraň nemusíte mít extra dobrou fyzičku, pro všechny ostatní ano. ALE – jeden každý prostředek potřebuje TRÉNINK a střelná zbraň zvlášť, určitě nechcete ublížit svým blízkým. Být schopný obrany se střelnou zbraní ale neznamená, že v klidu, v pohodě na střelnici na místě trefím terč na dvacet metrů. To je uplně jiná dovednost. Máme štěstí, že žijeme ve státě, který má nejlepší tréninkové firmy v Evropě.

D. PRAKTICKÉ POZNÁMKY
Udělějte si zbrojní průkaz. Fakt. Zodpovědný občan by ho měl mít. Příprava vás vyjde na 2000-3000, zkouška okolo 3000 a průkaz 700, celkem 7000. Pistole z bazaru 12000, nějaký náboj. Trénink na 4000. Mrkněte na Hard Task, jsou nejlepší v Evropě.
Zapomeňte na luk a kuši. To funguje dobře na zombíky a taky to umí Rambo, ale vy ne.Tasit šíp, vystřelit a trefit dva útočníky? Když jsou od vás pár metrů? Budete mít kudlu v břiše a šíp bude ještě napůl v toulci.

Detonics dělá brokovnici na dvě rány bez zbrojáku, je na registraci na občanku. 21000 (tu levnější nekupujte, zvlhne vám zápalka a máte smůlu). Nebo Pedersoli Kodiak, kopie historické zbraně a tedy bez registrace, neco pod 30000 a problém se zápalkami, to není zbraň Nabij a zapomeň.

Fakt si udělejte zbroják. Old Shatterhand sice trefí každou ranou, ale i on měl henryovku. Vy netrefíte každou ranou. Asi ani já ne a to tento typ střelby občas trénuji.

Nikdo vás nebude nutit zbraň použít. Ale lepší je mít tu možnost. Protože si myslím, že pokud by někdo ubližoval vašim dětem, přestanete být pacifistou.

Pokračování příště.

 

Vidlákův Šafář, FB

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
96 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x