26.4.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Konečně udělal ČEZ taky něco pro lidi …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Skupina ČEZ je naší největší energetickou firmou. Se svými zhruba 26 tisíci zaměstnanci aspiruje na pozici druhého největšího zaměstnavatele v ČR.  Jejími zákazníky je docela podstatná část našich občanů. No a tenhle polostátní gigant (ve kterém náš stát vlastní pěkných 69,78%) se před pár dny rozhoupal k naprosto zásadnímu kroku. Že musí udělat také něco pro lidi.

Ne, neradujte se. O žádném zlevnění elektřiny či plynu nemůže být řeči. V tomto směru nepátrejte. Ale zkuste vzhlédnout od mrzké hmoty a přízemních peněz výše. Mnohem výše. K ideálům. Onen zásadní akt ČEZu se totiž týkal opravdových hodnot. Nebudu vás napínat. Firma nám na svých stránkách 20. dubna letošního roku hrdě sdělila, že podepsala memorandum iniciativy Pride Business Forum.

Vy nemáte radost? Podpisem onoho Fóra se totiž ČEZ veřejně zavázal, že bude „zavádět principy LGBT+ diverzity a zároveň vytvářet přátelské a otevřené pracovní prostředí pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci a genderové identity”. Ve všech svých elektrárnách, dolech, tlakovacích stanicích plynu… Všude, ve všech kotelnách, rozvodnách i na velínech Temelína, všude má dojít k vytvoření „bezpečného prostředí, které umožňuje otevřenou diskuzi s ohledem na férový přístup k LGBT+ zaměstnancům”.

A jak chce firma téhle mety dosáhnout? To už je dohodnuto. Jedním z prvních kroků má být setkání zaměstnanců se zástupci LGBT+ komunity. Pak přijde na řadu školení, zaměřené na odstranění nejrůznějších předsudků. Poté má dojít na „úpravu” interních dokumentů a předpisů, do jejichž nového znění chce firma zakotvit ochranné mechanismy proti diskriminaci a šikaně na základě sexuální orientace či genderové identity. No a pak…. Ano, správně, uhodli jste. Pak má dojít na „posílení nástrojů, prostřednictvím kterých mohou zaměstnanci nevhodné chování, či dokonce šikanu, bez obav nahlásit.” To kdyby snad některému drzému zaměstnanci předchozí školeníčko nestačilo.

Co to jenom připomíná? Některým starším a pamětníkům může na mysli vytanout třeba osvědčená triáda z dob tak zvaného reálného socialismu. Postup, používaný u nás před rokem 1989:

1) školení (povinná politická nalejvárna spojená s jemným vyhrožováním, co se od teď nesmí říkat)

2) utužení předpisů (nové a ještě gumovější paragrafy s novými, drakoničtějšími tresty)

3) podpora bonzáctví (spojená s mediální oslavou udavačů, jako nových a uvědomělých občanů)

Běžný člověk by nad tím mávl rukou. Když někdo bere těžké prachy v ČEZu, tak ať si holt té jejich pakárny, náhubkových předpisů a uvědomělého práskačtví užije. Proč to tu vzpomínat…

Důvodem, proč bychom si příběhu měli povšimnout je, že tahle ČEZácká causa má, bohužel, obecnou platnost. O co jde, zjistíme při bližším nahlédnutí na Pride Busines Forum. Spolek na svých stránkách deklaruje, že chce pomoci firmám, jejich majitelům a managementu. Slibuje – Efektivně vás naučíme jak porozumět svým LGBT+ zaměstnancům a zaměstnankyním, či jak se vypořádat s předsudky nejen při náboru. Už z tohoto úvodu je zřejmé, že spolek cílí na velké firmy. Na podniky se zahraniční účastí, nebo s podílem státu. Protože běžnému majiteli menší firmy v ČR je „porozumění LGBT zaměstnancům” a „vypořádávání se s předsudky” v jeho šroubárně, mlékárně či autoservisu úplně k… no víte k čemu. Naproti tomu velké firmy, co žijí z dotací, potřebují granty, mají zahraniční partnery a jsou financovány zahraniční bankou, ty už musí „myslet politicky”.

Čertovo kopýtko, o co tu jde, lze zahlédnout hned na úvodní stránce Fóra. V kapitolce pro management se praví: „Revidujte interní předpisy ve vaší firmě a ujistěte se, že poskytují rovné benefity pro všechny zaměstnance bez rozdílu. Česká legislativa neposkytuje stejné zaměstnanecké výhody registrovaným partnerům jako manželům a manželkám. Připojte se proto k řadě dalších firem a vyřešte tuto nerovnost změnou vašich interních předpisů. Nabízejte stejné pracovní podmínky pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci.” A je šídlo z pytle venku. Přesněji, jedno z mnoha šídel.

Parafrázovat jej lze slovy – nepodařilo se v Česku protlačit progresivní agendu přes parlament? Selhali uječení aktivisti i nátlakové, cizími penězi vyfutrované neziskovky? Stále ještě nemáte uzákoněny pokrokové novinky, jako třeba homomanželství? Nevadí! Co (zatím) neprošlo oficiálně, to půjde oklikou. Zadními vrátky. Přes banky a firmy. Zvýhodníme, upřednostníme a učiníme nedotknutelnými… Koho? No přece všechny ty jiné, odlišné, alternativní. Průkopníky našeho nového světa. Učiníme tak formou firemního benefitu. Nenapadnutelně. Tak se to bude šířit skrytě a plíživě. Zatím. Ať si to poslanci blokují, jak chtějí! Začneme u velkých firem a pak to pomaličku prosákne. A my budeme stále tlačit. Tento postup by se dal, podle známé pohádky, nazvat fintou „Jeskyňky”.

Že tahle teorie není úplně mimo, potvrzuje i seznam našich, tedy v České republice působících firem, které v roce 2017 společně podepsaly memorandum Pride Business Forum, na podporu LGBT diverzity, inkluze na pracovišti a tak. Mezi prominentní signatáře patří Vodafone ČR, Hilton Hotel Prague, IBM, RWS Moravia, Johnson&Johnson, Accenture, Allen & Overy, Amazon, ADP, British Council, Brown Forman, CitiBank, Clearstream Operations, Déhora ČR, Emblem Hotel, ExxonMobil, innogy, Microsoft, Ogilvy, SAP ČR…atd. Tedy ti samí, co tohle roznášejí všude po západě. Globalisté z nejglobalističtějších.

Při pohledu na toto spojení nadnárodního byznysu, gigafinancí a megakorporací, může běžnému člověku až zatrnout. Jak dlouho lze takové síle odolávat? Zvláště, když má na své straně i globalisty řízené, nadnárodní politické organizace. Mezi jinými i tu nešťastnou EU, ve které jsme uvázli… Co proti tomu můžeme postavit my?

Kupodivu, i my máme v rukou velice účinnou zbraň. Jen si její sílu zatím neuvědomujeme. „Oni” mají své peníze, moc, média, placené aktivisty a koupené politiky… ale my zase můžeme nasadit humor. Výsměch. Satiru, vtipy… A to je zbraň, při běhu na dlouhou trať stejně mocná, nebo i mocnější. Navíc taková tradiční. Kdykoli si Čech neví rady se silnějším nepřítelem, zesměšní jej.

Což by, právě v takovýchto případech ideologického zvýhodňování „jiných” a protěžování „odlišných”, nemělo být až tak obtížné. Víte třeba, že majitelé firem, kteří tuhle agendu aktivně zavádějí, mohou soutěžit o cenu LGBT+ Friendly Employer, anebo Pride Business Forum Heroes? Že prý jim to, v očích partnerů, úúúžasně zlepší PR. Tvrdí neziskovky. Jo, „Hrdina Pride byznysu”… To zní!

Takže s chutí do toho! Tvořivosti máme, jako národ, na rozdávání. Postačí pár informací a peprných narážek na síti a uvidíte, jak se začnou ti nižší „manažeři” kroutit. Že oni museli. Že to přišlo shora, od generálního. A po dalších pár drsnějších fórech už je veškerá případné hrdost přejde. Alespoň v našem, českém prostředí. No a od studu za ptákoviny, zaváděné ve firmě, je už pak jen krůček k formalismu, švejkování, předstírání, až do úplného vyvanutí a vytracení všem nepříjemné agendy. Taková pěkná sabotáž po česku. Ostatně, oni to s námi taky nehrají v rukavičkách.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x