21.4.2022
Kategorie: Ekonomika

Drahá elektřina a co s tím dělat … aneb dokonalá a dokonaná elektrická velezrada

Sdílejte článek:

PETR VLK

Dnešním tématem jsou opět energie. Jak plyn tak v tomto případě elektřina. A existuje  pro tohle vydání další spojující moment – jsme přesvědčováni,  že   energetická drahota vtrhla  do Evropy a  Česka kvůli ukrajinské válce. Pokud  se všemi dnešními příspěvky pořádně proberete, zjistíte,  že to NENÍ  PRAVDA. Že něco takového tvrdí jen ti, co nám prý nebudou lhát! Na tohle bylo zaděláno už  dávno a  dávno! Neschopností  evropských a zejména  českých  vládních  namistrovanců. A stejné je to s tvrzením, že za to může Putin. Kdyby  ano, pak by v Británii, která na Rusku  je v podstatě nezávislá, neexistovalo  celých 26%  domácností, co si nemohou /dostatečně/ zatopit, jak si přečtete  v jiném dnešním příspěvku.

Jedním z nejčtenějších článků ukrajinské serie se bezesporu stal tento:

Dokonalá a dokonaná plynová vlastizrada v ČR!!!! Fakta, která vás uzemní!

Ukazuje, jakou  hru  s námi momentálně vládnoucí papaláši provozují!!! A  co nás  čeká, jestli Rus opravdu zavře plynový kohout. Velemozky  v  čele  z Fialou , co nám nikdy nebude lhát a Síkelou, co to má  všechno pod palcem a řídí, takže  se vůbec „nemusíme  bát“ vymysleli, že  jako holt  národu bude tak trochu zima,  ale  moc nic  se neděje, přejdeme přece na elektrické přímotopy. a vůbec na elektriku. Té máme  dost. Vždyť si ji sami vyrábíme a ještě  nám zbude na  vývoz, tak jaképak fraky?!

Tuhle geniální myšlenku rozporovat nepředstavuje  žádný problém. Takže  jste  už četli, že nevěřím,  na to, že by to i přes přebytky na  export  elektrárenská  výroba  zvládla  při navýšení odběrů na pokrytí  větší  části  výpadku plynu, kdyby  ano, tak by nedostačovala  kapacita  rozvodné sítě, kdyby  , nějakým zázrakem i tohle vyšlo, tak že by  zejména v panelácích, kde žije cca  2 000 000  rodin by  vyhořely, při trvalém nasazení přímotopů staré  hliníkové instalace. A kdyby se  doopravdy  stal zázrak, nepředstavitelný i na zázraky, pak že  by ceny  za  elektřinu dosáhly  takové  výše, že by na ně naprostá většina obyvatelstva  nedosáhla, protože by její  cena  vylétla  do mezihvězdného prostoru.

Ona  se nám už takhle utrhla  ze řetězu. A nyní  velemozci a  papaláši, co nám přece nebudou  lhát,  ve volných chvilkách, které jim tak nějak zbudou mezi prioritními starostmi o Ukrajinu obecně a Ukrajinské migranty zejména, plus  zabavování  majetků Rusů a  Ruska v ČR, tak nějak pokradmu rozhlížejí, co jako s  tím. Ale zejména tak, aby nemuseli nic  kloudného udělat.

Tenhle dlouhý úvod  byl nutný. Protože  Hospodářky  otiskly  článek jehož autorem je  bývalý generální ředitel ČEZu , později vládní zmocněnec pro jadernou energetiku- Jaroslav Míl. Opravdu žádné energetické béčko nebo rychlokvaška  typu Síkela. Text se ke mně  náhodou dostal. A je to tedy  čtení za  všechny prachy. Přirozeně, že naše prachy. Prostě  rodný bratr  toho už zveřejněného článku Kosy  o plynové velezradě. Tohle prostě  MUSÍ čtenáři Kosy  v každém případě  znát. Takže  jde se na věc.

Odstraňme příčiny vysokých cen elektřiny. Nikdo nás nenutí prodávat ji spotřebitelům za německé ceny

Občané ani firmy to nemají jednoduché, inflace jim požírá úspory, ceny pohonných hmot rostou, na nárůst marží tady stát vliv nemá. Na výši marží u elektrické energie ale ano.

Nepomohou snahy o řešení dopadů a důsledků špatné energetické politiky Německa a nefunkčního trhu s elektrickou energií v Evropě. Ať už jde o zastropování cen, různé dotace, dočasná opatření a programy, záruky, podpory atd. Není nutné porušovat evropská pravidla, chce to jen začít odstraňovat příčiny problémů.

Francouzský prezident zjistil, že výrobní náklady jaderných elektráren ve Francii jsou mnohonásobně nižší než ceny, za které EDF prodává proud spotřebitelům. Proto jsme měli již v prosinci podpořit návrh Francie, Itálie, Řecka, Španělska a Rumunska, které požadovaly změnu směrnice, která by členským zemím umožnila uplatnit regulační mechanismy zajišťující, že zákazník (spotřebitel) zaplatí za elektřinu cenu, která bude reflektovat náklady na energetický mix v jeho zemi. Otevíralo to diskusi o reformě současného trhu s elektřinou. O reformě, která by usnadnila vznik dlouhodobých smluv založených na energiích s nulovými emisemi. Dnes se k tomu přidaly i další země, a pokud to Česko také podpoří, ze střednědobého hlediska půjde o výraznou změnu.

Podmínkou ovšem je, že se na tvorbě budou angažovat naši odborníci, a ne že necháme první návrhy v zákulisí připravit Němce, jak je zvykem.

Nabízí se i druhé, velmi efektivní a především rychlé řešení, které odstraňuje příčiny problému – opuštění praxe, kdy je odvětví s dlouhým obdobím realizace investic a jejich dlouhodobou návratností řízeno cenami na spotovém trhu. To jsme již učinili při garanci financování nového jaderného bloku v Dukovanech. Proč to tedy nerealizujeme i pro celkovou výrobu například s ČEZ? Elektrárny v Česku vyrábí za desítky haléřů na jednu kWh. Když budeme vycházet z ceny 1 Kč/kWh, proč má spotřebitel platit i kvůli obchodování na burze 3,75, resp. více než 5,50 Kč/kWh silové elektřiny? K této ceně se navíc připočítávají náklady na přenos a distribuci elektřiny, systémové služby, které díky OZE porostou na dvojnásobek, další poplatky a daně. S těmito dalšími náklady asi moc nenaděláme, ale je zjevné, že marže 300 a více procent by i při zachování zisku energetickým firmám měla být ospravedlnitelná, a ne definována manipulovanými cenami a politickými zásahy v zahraničí. Elektřina se vyrábí u nás, za naše výrobní náklady a v naprosté většině se prodává domácím spotřebitelům. Nikdo nás nenutí prodávat ji na burze v Lipsku.

Nejvíce se na růstu inflace podílelo nesystémové rozdávání stovek miliard korun v minulých letech. To už nezměníme, ale pokud chceme omezit inflaci tam, kde na to máme nástroje, a zároveň tím pomoci konkurenceschopnosti našich firem, tak se musíme zaměřit na tento zdroj jejího růstu. Přece se český stát nebude chovat jako maďarský MOL.

Cesta je prostá, nabídněme výrobci dlouhodobou smlouvu (10, 15 či 20 let) na výkup elektrické energie. Výkup bude za ceny zajišťující zisk, který mají například energetické společnosti garantovaný ve svých distribučních firmách. To, že jde o atraktivní model, je doloženo velkým zájmem zahraničních fondů o vlastnění těchto aktiv. Navíc by firmy a hlavně jejich akcionáři měli zajištěno stabilní prostředí pro své podnikání a odpovídající výnos a zdroje na investice do nových technologií k tomu. Elektřinu vykoupí stát a bude ji na trhu prodávat. Rozdíl, zisk, bude posílat spotřebitelům jako bonus ke každé faktuře. To, že to jde, je doloženo již platným zákonem o přechodu k nízkouhlíkové energetice, který tento mechanismus využívá.

Od května 2021, kdy se naplno obnažily problémy s cenami elektrické energie, jsme se nikam neposunuli. Zjevně jsme zapomněli, že energetika má být hlavně službou a bez ní společnost nefunguje. Zjevně vítězí obchodní zájmy a stát to jen monitoruje. Nyní už nejde čekat a donekonečna analyzovat situaci. Musíme najít odvahu, prezentovat náš postup jako vzor, jako EU best practice, kterým by se mohla Evropská komise dále řídit. Žádná legislativa dlouhodobé smlouvy nezakazuje.

Je potřeba přestat hledat výmluvy, proč něco nejde tak jako před třemi čtyřmi lety, kdy jsme například nechtěli stavět za unijní peníze plynové propojení na terminál LNG v Polsku, přímé plynové propojení do Rakouska a dále na jih. Dopady z tehdejšího nezájmu a neschopnosti uvažovat strategicky a ve prospěch naší země vidíme dnes.

Máme vládu, která díky občanům této země zvládá uprchlickou krizi a která deklaruje, že nebude dělat marketingová opatření. Prozatím navržená řešení ke snížení cen energií ovšem k odstranění příčin jejich nárůstu nevedou a čekat na Brusel si již nemůžeme dovolit. Pokud nenajdeme odvahu k odstraňování příčin, skončíme u zdanění výnosů s odpovídajícím regulovaným výnosem, tak jako tomu je u OZE. Různé dotace, dočasná opatření a programy, záruky, podpory atd. problém neřeší. Odstranění příčin našich potíží ano.

Zvýrazněné tučné i barevné  v původním textu není. Ale o to nejde. Důležité je jen to, že  jsme  vydáni  na pospas  naprostým diletantům.  Kteří  nevědí, neumí, nechtějí.Včera Kosa zveřejnila Fialu na videu z roku 2014, kdy  hřímal proti neschopnému vedení Evropské unie. Dnes, ten samý  člověk, co nám nebude  lhát  mele  nepřetržitě  o evropské jednotě a není kterým otvorem do bruselské centrály  EU  vlézt. Zdali nějakými dveřmi nebo nějakým jiným otvorem.

Od  takovéhleho panáčka  čekat, že  něco bude v Bruselu probojovávat je ono klasické čekání na Godota!  Proč by to také dělal? Pro něj je přece nejdůležitější, tedy  vedle  té Ukrajiny, zabavování  ruského majetku a  protiruských sankcí už jen to, abychom si vysloužili uznání  našich spojenců. Co  tomu řekne  blbec český občan je mu  až do příštích voleb ukradené. Hlavně, že  blbec  platí!

A  hlavně, že  se odpojíme od Rusa!  Prodej si Putine  svůj plyn radši někomu jinému!  Heč! Třeba  Číňanovi. A  ten, když  se rozhodne  podojit  EU, včetně  Česka jej zase zpětně prodá, s vejvarem, vedle kterého i zisky  ČEZu  vypadají směšně,  Evropě, včetně ČR. To Kosa  už také zdokumentovala minulý týden!

Tohle, co nám tu vládne, tu opravdu ještě nebylo!!!! Fiala a jeho obludárium jsou nepřekonatelní.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x