6.4.2022
Kategorie: Ze světa

Navzdory Pekarové, Němcové i Pirátům má Orbán znovu ústavní většinu

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Přes toužebné přání mnoha svých odpůrců vyhrál Viktor Orbán maďarské parlamentní volby již popáté a bude tak další čtyři roky pokračovat ve funkci premiéra.

Maďarský premiér Viktor Orbán je politikem, který je již delší dobu trnem v oku řadě představitelů vrcholných orgánů Evropské unie, ale i některým takzvaně demokratických politiků v České republice. Byť je totiž Maďarsko členem Evropské unie, jeho premiér rozhodně není poslušným vykonavatelem každého nařízení či doporučení, které z Bruselu či ze Štrasburku přijde. V poslední době také čelí kritice toho, že se jeho země staví příliš vlažně k ruské agresi na Ukrajině.

Například senátorku za ODS a někdejší předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou tento postoj nedávno rozlítil natolik, že na svém twitterovém účtu napsala, že vzhledem k postojům Maďarska k Putinově válce je na čase opustit projekt V4. Stranický kolega Němcové europoslanec Alexandr Vondra na to tehdy reagoval výrokem, že „kolegyně Němcová ve svém prohlášení myslela srdcem, ne hlavou“ (viz odkaz zde), ovšem bylo dost lidí, kteří jedné z možných kandidátek na prezidentský úřad za tento „revoluční nápad“ tleskalo.

To současná předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová šla ve své kritice Viktora Orbána ještě dál. Před necelými třemi měsíci totiž veřejně prohlásila: „Pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my. Je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů. Češi svého Babiše již vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům.“ (viz odkaz zde)

Většina maďarských voličů však tuto progresivní českou političku při nedělních parlamentních volbách neposlechla. Byť se v nich totiž dle řady politických komentátorů čekal vyrovnaný souboj Orbánovy strany Fidész s opozičním blokem šesti stran, realita byla nakonec taková, že Fidesz získal v 199členném parlamentu 135 křesel, což pro tuto stranu kromě jasného vítězství znamená i zachování ústavní většiny, potřebné pro prosazení některých důležitých zákonů. Viktor Orbán tak vyhrál parlamentní volby již popáté a bude proto s největší pravděpodobností pokračovat další čtyři roky ve funkci premiéra. Tu prvně vykonával v období 1998-2002, a po osmi letech v opozici je nyní v premiérském křesle nepřetržitě od roku 2010.

Ať už si o jeho metodách, vedoucích k úspěchu, můžeme myslet cokoliv, maďarští voliči mu přes tlaky z mnoha stran důvěru opět dali, a tak se sluší mu k jeho vítězství pogratulovat. Což z českých politiků učinili například prezident Miloš Zeman i premiér Petr Fiala, naopak předseda Pirátské strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš napsal na Twitteru, že „k takovémuto ‘volebnímu vítězství’ opravdu nelze blahopřát.“ Jeho stranický kolega, europoslanec Mikuláš Peksa, mu pak přitakal slovy: „Evropská pravidla musí platit pro všechny stejně. Podporovat korupčníky a autoritáře nelze – Viktor Orbán je Putinova loutka a vede Maďarsko z Evropy.“ (viz odkaz zde)

Pochybuji nicméně o tom, že by si znovuzvolený maďarský premiér dělal z těchto úderných slov některých českých „eurohujerů“ těžkou hlavu…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x