Minulý týden bývalý pracovník newyorského Fedu Zoltan Pozsar vyvolal šok napříč Wall Street, když ve svém nejnovějším výzkumu navrhl, že v důsledku ukrajinské války, která vyústila v krizi „komoditního kolaterálu“ (a která se rychle přeměňuje v krize likvidity ze staré školy), čínská PBOC se brzy ukáže jako dominantní centrální banka, a jak komoditami krytý jüan vystoupá na mocenskou pozici, světová rezervní měna, dolar, ztratí velkou část svého globálního vlivu, což povede k vyšší inflace v západním světě:
Tato krize se nepodobá ničemu, co jsme viděli od doby, kdy prezident Nixon v roce 1971 – na konci éry peněz založených na komoditách – zrušil vazbu dolaru na zlatu. Až tato krize (a válka) pomine, americký dolar by měl být mnohem slabší a na druhé straně renminbi mnohem silnější, podpořený košem komodit. Od éry Bretton Woods podporované zlatými slitky přes Bretton Woods II podporované vnitřními penězi (aktivum s nezajistitelným rizikem konfiskace) se můžeme dostat až po Bretton Woods III podporovaném vnějšími penězi (zlaté slitky a další komodity). Až tato válka skončí, „peníze“ už nikdy nebudou jako dřív… a bitcoin (pokud tedy ještě existuje) z toho všeho pravděpodobně bude těžit.
Samozřejmě, že ne všichni souhlasili s tímto radikálním názorem, přičemž interní geostratég Rabobank Michael Every patří mezi nejhlasitější kritiky Pozsarova pojetí. O víkendu se objevil další skeptik, tentokrát globální šéf FX EM v Morgan Stanley, James Lord, který se v poznámce banky Sunday Start (dostupné pro předplatitele ) ptá : „Podkopaly sankce dolarovou dominanci?“ a odpovídá: ne … ale pouze prozatím a varuje, že z dlouhodobého hlediska je pravděpodobné, že Pozsarův radikální názor bude potvrzen, protože akt sankcionování Ruska a jeho vyloučení ze západního finančního systému „ pravděpodobně zpochybňuj princip bezrizikového aktiva, které podporuje devizové rezervy kterékoliv centrální banky obecně, a platí to nejen specificky pro dolar a cenné papíry kryté vládou USA.“
Za předpokladu, že existuje riziko, že by všechny zahraniční orgány mohly potenciálně zmrazit suverénní aktiva jiné země – jak se nyní stalo – jaké to má důsledky? Lord vidí alespoň tři
i) Identifikaci nejbezpečnějšího aktiva;
ii) politické aliance budou kritické („Aby byla dominance dolaru v mezinárodním finančním systému vážně ohrožena, potenciální vyzyvatelé systému by museli vybudovat strategická spojenectví s jinými velkými ekonomikami“)
iii) Onshoring devizových aktiv (Pozsarovy „mizí peníze“)./ Tedy stahování aktiv zásadně pod plnou suverénní kontrolu příslušné centrální banky. Ty pak budou mimo ekonomiku. pozn.vlk/
Stratég Morgan Stanley také poznamenává, že jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je „nakoupit fyzické zlato a bezpečně ho uložit v domovské jurisdikci“.
Totéž lze říci o jiných devizových aktivech, protože správci rezerv budou mít jistě přístup k vytištěným bankovkám v USD, EUR nebo CNY, pokud budou uloženy v trezorech doma, i když v tomto scénáři mohou nastat praktické problémy při provádění velkých transakcí.
Dalším klíčovým příjemcem šokujícího finanční exkomunikace Ruska – jak správně poznamenal Zoltan – je jüan, jak vysvětluje Lord:
… dojde k diverzifikaci rezerv a nadále věříme, že podíl čínského jüanu na globálních devizových rezervách by mohl do roku 2030 dosáhnout 5–10 % na úkor ostatních rezervních měn. Pokud některé státy zkoumají alternativní platební systémy k systému SWIFT nebo chtějí usilovat o větší bilaterální obchod s domácími měnami, ekonomické sankce uvalené proti Rusku by mohly působit jako akcelerátor tohoto procesu.
Přestože odpočítávání do zániku dolaru mohlo být skutečně zahájeno, Morgan Stanley dlouho nevidí nic, co by bylo proveditelné, protože „nedávné akce nepodkopávají dolar jako nejbezpečnější globální rezervní aktivum a pravděpodobně zůstane dominantním“. globální měna v dohledné budoucnosti.“
Zde je jeho komentář:
Od té doby, co USA a jejich spojenci oznámili svůj záměr zmrazit devizové (FX) rezervy Centrální banky Ruska, odborníci na trhu rychle argumentovali, že by to pravděpodobně urychlilo odklon od mezinárodního finančního systému založeného na amerických dolarech. Je snadné pochopit proč: Jiné centrální banky se nyní mohou obávat, že jejich devizové rezervy nejsou tak bezpečné, jak si kdysi myslely, a začnou se diverzifikovat směrem od dolaru.
Navzdory častým výzvám po skončení mezinárodního finančního systému založeného na dolarech v posledních několika desetiletích však dolar zůstává v drtivé většině dominantní světovou rezervní měnou a předním bezpečným aktivem, přičemž jeho výhoda oproti ostatním jen mírně klesá. posledních 20 let. Mohl by být krok sankcionování devizových rezerv centrální banky velikosti Ruska bodem zvratu?
Ochota amerických úřadů zmrazit údajně likvidní, bezpečné a dostupné vklady a cenné papíry cizího státu jistě vyvolává mnoho otázek pro správce rezerv, suverénní fondy a možná i některé soukromé investory. Jedním z nich je pravděpodobně otázka, kterou si nyní pokládají: Mohla by být zmrazena i moje FX aktiva?
Musíme si také uvědomit, že USA nejednají samy. Evropa, Kanada, Velká Británie a Japonsko se připojily ke zmrazení rezervních aktiv CBR. Neméně platná otázka tedy zní: Mohl by nějaký cizí orgán potenciálně zmrazit můj majetek?
Pokud je odpověď „ano“, pravděpodobně to zpochybňuje myšlenku bezrizikového aktiva, které je základem devizových rezerv každé centrální banky obecně, a nejen konkrétně pro dolar a cenné papíry kryté vládou USA.
Pokud existuje riziko, že by všechny zahraniční orgány mohly potenciálně zmrazit suverénní aktiva jiné země, jaké to má důsledky? Vidíme minimálně tři.
- Identifikace nejbezpečnějšího aktiva: Správci rezerv a investoři suverénních fondů budou muset zvážit, kde mohou najít nejbezpečnější aktiva a nejen bezpečná aktiva, protože koncept posledně jmenovaných mohl být vážně narušen. Ale dolar a cenné papíry zajištěné vládou USA mohou být stále nejbezpečnějšími aktivy, protože poslední sankce proti CBR zahrnují širokou škálu vládních orgánů jednajících ve shodě.
- Klíčová mohou být politická spojenectví: Tyto sankce ukazují, že mezinárodní vztahy mezi různými státy mohou hrát důležitou roli v bezpečnosti rezervních aktiv. Zatímco dolar může být bezpečným aktivem pro silné spojence USA, jeho protivníci by mohli vidět věci jinak. Aby byla dominance dolaru v mezinárodním finančním systému vážně ohrožena, potenciální vyzyvatelé systému by museli budovat strategická spojenectví s jinými velkými ekonomikami.
- Onshoring devizových aktiv: Nedávné sankce vykrystalizovaly skutečnost, že je velký rozdíl mezi devizovým vkladem na zahraniční bankovní účet pod jurisdikcí zahraniční vlády a FX vkladem, který fyzicky vlastníte na domácí půdě. I když lze obojí považovat za „hotovost“, nejsou ekvivalentní z hlediska dostupnosti nebo bezpečnosti. Dalším výsledkem by tedy mohlo být, že správci rezerv přenesou devizová aktiva na domácí hřiště.
Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je koupit fyzické zlato a bezpečně ho uložit v rámci domovské jurisdikce. Totéž lze říci o jiných devizových aktivech, protože správci rezerv budou mít jistě přístup k vytištěným bankovkám v USD, EUR nebo CNY, pokud budou uloženy v trezorech doma, i když v tomto scénáři mohou nastat praktické problémy při provádění velkých transakcí.
Diverzifikace rezerv je stále pravděpodobná : Náš dlouhodobý názor je, že dojde k diverzifikaci rezerv, a nadále věříme, že podíl čínského jüanu na globálních devizových rezervách by mohl do roku 2030 dosáhnout 5–10 % na úkor ostatních rezervních měn. .
Vzhledem k tomu, že sankce SWIFT a rezervní aktiva uvalené jinými orgány po celém světě povzbuzují některé státy k prozkoumání alternativních platebních systémů, jako je čínský CIPS, nebo k většímu bilaterálnímu obchodu s domácími měnami, nedávné události pravděpodobně urychlí přechod na „multipolární svět“.
Není však jasné, že nedávné kroky podkopaly myšlenku USD jako nejbezpečnějšího globálního rezervního aktiva a že může ještě nějakou dobu zůstat dominantní globální měnou, i když na mírně nižších úrovních než dříve.
no já myslím,že ten „umírající šílenec“ Putin nebo co to na seznamu psali a čt ukazovali se západem opět královsky vyjebal…A ze srdce mu to přeji
Globální šéf FX EM v Morgan Stanley, James Lord doporučuje mj. „Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je koupit fyzické zlato a bezpečně ho uložit v rámci domovské jurisdikce.“
….
Tak to mě rozveselilo. Vzpomínám si totiž na známou kauzu z třicátých let v USA, kdy vláda s finančními žraloky spolu ruku v ruce ojebali kompletně všechny Američany a zabavili jim veškeré zlato, co kde ti chudáci měli a vyplatili jim za to zabavené zlato směšnou částku. Zloději zlodějský!
Jinak co to se světem udělá, ty vynucené kroky Ruska, kdy nebude a ani nemůže dělat byznys v petrodolaru, a ropa a plyn se může od Rusů nakupovat jen v rublech, je těžko do důsledku odhadnutelné, byla rozehraná velmi vysoká hra, na jejímž začátku byly Spojené státy s ostatními služebníčky z Evropy, ti to tam na Ukrajině rozjebaly, nakonec jako vlastně všude ve světě, takže i největší finanční experti důsledky dopadu na světové finance a byznys neumí v plné výši odhadnout. Jasné je, že svět financí a obchodu a celého světového byznysu, už bude nenávratně jiný!
Srat na zeleny toaletak! Kupujte zlato a dejte si ho pod polstar.
..první ekonomickopolitický chytrák, který vypustil z huby termín „sankce proti Rusku“, zjevně nedomyslel, co bude velká část světa dělat bez ruských surovin a ruského trhu.
Medvěd je venku z brlohu..
Pokud nezmizí ze scény fiat peníze, nebudou digitální peníze. Proto válka na Ukrajině. Její výsledek byl dopředu znám – je stejný jako u pandemie, tedy urychlení na přechod digitální měny a biotechnologií.
Současný systém již nevyhovuje, protože není použitelný na kreditní systém totální kontroly. Nový „kreditní systém“ kontroly už byl otestován v Číně. Zavedení 5G sítí a internetu věcí je předstupeň k zavedení internetu biověcí. Pokud netušíte, co to je, tak to je populace ošetřená chytrými technologiemi vpravenými do těla pro všeobecné dobro.
Průkopníkem technologie je kromě bigfarmy také IBM (proto Gates), která se etablovala jako provozovatel koncentračních táborů Třetí říše. Pokud někdo netuší, co je „bigframa“, tak doporučuji podívat se na historii IG Farben a Standard Oilu.
Hlavním kontraktorem v Rusku na 5G sítě je čínský Huawei, který vyrostl přímo z IBM. Čína i Rusko se podepsalo pod agendu 2030, což není nic jiného, než plán globalistů.
Je mi líto, ale je to fakt noční můra, virtuální rozdělení světa na dvě nenávidící se půlky proces může velmi urychlit, protože obě strany budou používat argumentaci proti novotám jako akt nepřátelské strany, a tím se ospravedlní veškeré kroky na zavedení technokratické dystopie.
Když mě z toho někdo vyvede, budu jen rád, a hezky poděkuji, protože budu mít klidnější spaní.
Jeníku ..
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/spatny-spanek-muze-vest-az-k-silenstvi-40219849