![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Vox populi, vox Dei. Platí to i v diskusích mainstreamových deníků jako je iDnes nebo Novinky?
JIŘÍ JOHN
Nastavení pravidel diskuse a filtrování názorů čtenářů pouze dle „doporučených“ příspěvků, dle vláken nebo dle času vložení příspěvku nedává nezkreslený přehled o názorech čtenářů. Je to záměr, přílišné zjednodušení nebo jen nedomyšlenost?
Podrobnějším prohlédnutím diskuse se rychle zjistí, že je několik desítek diskutérů, kteří ve vzájemné shodě ovládají diskuse a v rámci nastavených pravidel se jim daří omínusovat názory, které nevyjadřují současné, mainstreamovými sdělovacími prostředky protěžované názory „pražské kavárny“, „sluníčkářů“, zastánců politiky EU, multikulturalismu a nelegální migrace,…. Jména jsou diskutujícím notoricky známá, proto je není potřeba konkrétně uvádět.
Takový čas diskusi nemůže věnovat řadový čtenář. Jde pravděpodobně o různé aktivisty z nechvalně známých „nezikovek“ jako jsou „Evropské hodnoty“, „Čeští Elfové“, „Manipulátoři“,… Tito „diskutéři“ většinou ani sami nepíší příspěvky, a když už napíší, tak se neumísťují v doporučovaných příspěvcích. Společnými silami se jim daří „omínusovat“ názory, které neodpovídají jejich vidění světa, takže tyto příspěvky, i když patří k těm s největším počtem kladných hodnocení, tak je zároveň minusy od této, možná i organizované skupiny, posunou ve skupině doporučovaných příspěvků směrem dolů.
Zpřehlednit výsledky názorů diskutujících by bylo možné více způsoby.
- 1) omezit mínusování jedním diskutujícím u každého článku na max. 1 až 2 příspěvky.
- 2) doplnit další možnosti filtrování diskuse volbami:
- 3) zobrazit příspěvky s nejvyšším počtem kladných hodnocení,
- 4) zobrazit příspěvky s nejvyšším počtem záporných hodnocení.
Naznačená úprava diskuse by umožnila na první pohled zjistit objektivněji názory čtenářů. Zdá se, že současný nepřehledný stav je záměrný a možnost vyjet si sestavu nejvíce kladně, resp. záporně hodnocených diskusních příspěvků, vč. možnosti odfiltrování nějaké, např. výše zmíněné skupiny diskutérů-aktivistů, má pouze redakce, která ji předá jen někomu na vyžádání. Tyto údaje jsou jistě dobře prodejná komodita, o níž mají zájem např. politici a jejich PR manažeři, a to nejen před volbami, ale i v průběhu vládnutí, aby naslibovali lidem to, co si přejí.