9.2.2022
Kategorie: Kultura a tipy

Jak se liší loterijní zákon v České republice od zbytku Evropy

Sdílejte článek:

1. ledna 2017 v České republice vešel v platnost nový loterijní zákon, který s sebou přinesl mimo jiné zpřísnění dosavadních podmínek k provozu online i kamenných sázkových kanceláří a casin. Pojďme se podívat, jak tento zákon vypadá v evropském měřítku.

Loterijní zákon ČR versus Evropa

Zajímalo by vás, co všechno se u nás změnilo po zavedení nového Zákona o hazardních hrách? Rádi pro vás shrneme ty nejdůležitější body této legislativy.

Nový loterijní zákon se zaměřuje nejen na kamenné pobočky, ale i na online provozovatele, jako je Betsson casino, kteří si v poslední době získali v ČR velké množství fanoušků. A právě digitalizace je důvodem této modernizace zákona u nás i ve světě. U našich západních sousedů podobná legislativa proběhla ještě o několik let dříve. Českou republiku o dva roky později následovalo i Slovensko.

Jasným cílem novely zákona všech evropských států je transparentní provoz hazardu na jejich území a s tím spojené řádné daňové odvody. Chtějí tak zamezit provozovnám bez licence.

Konkrétní změny v zákoně

Proměna loterijního zákona v ČR a evropských státech s sebou přinesla konkrétní omezení, týkající se nejen provozovatelů, ale i jejich hráčů. Zde jsou ty nejdůležitější z nich:

  • Osoby mladší 18 let ani nadále nesmí sázet ani hrát hazardní hry. Nyní se ale tento seznam rozšířil také o osoby zranitelné, které byli v minulosti závislé na gamblingu a osoby, kterým stát vyplácí dávky v hmotné nouzi. Rejstřík osob vyloučených z účasti na hazardních hrách už byl zaveden v minulosti například na Slovensku.
  • Česká republika dále omezila maximální výhru hráče na 500 000 Kč. Tím samozřejmě záměrně snížila atraktivitu heren.
  • Dále je vyžadováno ověření totožnosti a platební metody všech hráčů okamžitě po registraci. Nově je možné k tomu v ČR využít funkci bankovní identity
  • Samozřejmě se také zvýšila sazba daně u výherních automatů, a to z 28 % na 35 %. Například v Polsku tato sazba činí dokonce 50 %.
  • Došlo zároveň k omezení otevírací doby provozoven. Ty nesmějí být otevřeny nonstop, ale pouze od 3:00 do 10:00. Na Slovensku zákon kromě jiného rozšířil kompetence obcí, které nyní mohou zakázat umístění a provoz heren a casin na svém území.
  • Novinkou je také povinnost hráče si v ČR nastavit limity hraní, například maximální výši prohry, nejvyšší sázku, dobu hraní a další.
  • Také samotní hráči musí odvádět daně z výher, a to jak na automatech, tak při kurzovém sázení. V Čechách tato sazba daně z příjmu činí 15 %, na Slovensku je to 19 %. Pokud navíc čistá výhra převyšuje jeden milion korun, musí hráč podat daňové přiznání.

Rozdíly v regulaci hazardu v Evropě

Ačkoli se EU snaží najít společnou cestu a regulovat hazardní hry jednotně, je taková legislativa prozatím daleko v nedohlednu. Evropská komise to tak prozatím z velké části nechává na jednotlivých státech. Proti sjednocení hazardní legislativy se v minulosti vyslovily především Spojené království a Malta. 

Jak se situace bude vyvíjet dál je poměrně nejisté. Z celkem 27 členských států EU jich dvacet umožňuje legálně sázet online. Z těchto dvaceti států existuje ve třinácti z nich liberalizovaný trh, naopak v šesti působí monopol, který vlastní stát. Jeden stát udělil licenci soukromému monopolu. 

Stejně jako v dalších státech Evropy, i v České republice musí provozovatelé upozorňovat na svých stránkách na zodpovědné hraní a nebezpečí závislosti na gamblingu. 

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x