8.9.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Proč  i toho Babiše  někdy nepochválit?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilVčera se v moravské Lednici sešli premiéři tří středoevropských zemí. Naši republiku representoval Andrej Babiš, Slováky Eduard Heger a za Rakousko tam přijel kancléř Sebastian Kurz.  Proběhlo další setkání představitelů zemí tzv. Slavkovského formátu. A naše média – nic. Mlčí. Informace o jednání našeho, českého premiéra, přinášejí, kupodivu, pouze zahraniční zdroje.

Není divu. Jednalo se totiž o migraci. A hostitel setkání, premier Babiš, si nebral servítky. Prohlásil, že migranti jsou „hybridní zbraň” a že taková migrace musí být zastavena. Upozornil na situaci Litvy a Polska a inzeroval, že rozhodně pomůže těžce zkoušenému Pobaltí, do kterého se (s Lukašenkovou nezištnou pomocí)  derou hordy migrantů, zejména problémových Afghánců. Na důkaz, že to myslí vážně, nechal obratem odeslat do Litvy první půlmilion euro pomoci. O čemž se, podle očekávání, zmínily pouze zahraniční, polské zdroje.

S Babišovým pohledem na nechtěnou migraci ostatní účastníci plně souzněli. Na tiskové konferenci se unisono vyslovili, že jsou proti nelegální migraci a nechtějí, aby se opakoval rok 2015. Česká média proto logicky hledí jinam. Ovšem západní sluníčkáři už vystartovali. Belgický LaLibre.be s hraným zděšením rozmázl, že český předseda vlády Andrej Babiš nechce v Evropě imigranty. Není prý pro ně v Evropě místo a nejlépe by bylo, aby zůstali v Afghánistánu… cituje údajná Babišova slova.

A teď si věci zasaďme do kontextu. Nejprve ten Slavkovský formát. Vznikl 29. ledna 2015. Poté, co se nepodařilo rozšířit stávající V4 o Rakousko, sešli se v moravském Slavkově představitelé Rakouska, Slovenska a ČR, aby podepsali deklaraci Austerlitz. Od té doby je Slavkovský formát (format Austerlitz) jakýmsi doplňkem, nebo spíše neformálním, paralelním rozšířením V4.

Podívejme se na mapu Evropy. Když si na ni promítneme země, tvořící iniciativu Trojmoří (anglicky Three Seas Initiative), začne se skládačka rýsovat. Od Pobaltí, až k Černému moři. Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko,  Bulharsko a Rumunsko. Celkem asi 112 milionů obyvatel. Slušná síla… Už se vám to vybarvuje? V 4 je takový základ. Krystalizační jádro. Kolem kterého se to, potichu a v poloskrytu, vytváří. Že ne?

Vzpomínáte si ještě, co řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání V 4 ve slovinské Lublani? Není to tak dávno, odehrálo se to letos v červenci. Překvapeným novinářům sdělil, že nechápe, proč ještě nejsou země, jako Chorvatsko, Rumunsko a Bulharsko ve Schengenském prostoru. O chvíli později pak od něj zaznělo, že přijetí zemí „západního Balkánu” do EU bude jednou z priorit našeho předsednictví EU. Inu, parafrázujeme-li jeden výrok Starého zákona, je čas slučování a čas oddělování. A aby se dalo úspěšně oddělovat, je nejdříve čas ke sloučení….

Pohleďme pravdě do očí. Iniciativa Trojmoří je naší jedinou šancí. Dlouhodobější setrvání v EU znamená smrt národa, zmar, (zelenou) bídu a konečný chalífát. Ale trhnout se sami, bez opory, zázemí a spojenců je sebevražedným hazardem, do kterého napřímo nikdo rozumný nepůjde. Ano, je možné dělat referenda o tom, či onom (jako Orbán), a použít je jako klacek na Brusel. Je možné bouchat do stolu, že tohle tedy ne, jako Poláci. Je možné švejkovat, sabotovat… ale na tvrdý Czexit musí dozrát čas. Nepřítel (Brusel) musí ještě o hodně zeslábnout, jeho schopnost škodit se musí ještě chvíli rozkládat, šílené elity, co to vedou, se musí ještě o něco více znemožnit. A my mezitím musíme upevnit svazky se sobě blízkými. Abychom byli připraveni.

Tak proč občas nepochválit Babiše, když na tom celkem slušně maká?

P.S.: toto není předvolební agitace pro ANO. Autor je setrvalým, kmenovým voličem SPD. Ale jedna věc je prakticky jistá – ANO volby vyhraje a A. Babiš se bude tak či onak podílet na sestavování vlády. Následné (domácí i zahraniční) tlaky budou enormní a velký Andrej se někdy chová, jako třtina ve větru se klátící. Chvíli k Bruselu, chvíli k národu…. Úkolem SPD v Parlamentu bude, aby mu pomohla. Svým způsobem. Aby se přestal vychylovat k Bruselu. Aby si rozmyslel podrazy. Že je tu někdo, kdo mu pomůže, kdo ho podrží, ale současně ho pohlídá. SPD.

Nicméně za ten Slavkovský formát, dílčí kamínek na cestě k Trojmoří, má Babiš určitě další malé plus.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x