2.7.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Hotovost jako znak svobody

Sdílejte článek:

BŘETISLAV KOLÁČEK

Jens Weidmann (*1968) je německý ekonom, prezident Deutsche Bundesbank a předseda Představenstva pro mezinárodní platby. Jde, dle britského komentátora Davida Marshema “chladným kurzem k německé kancléřce Angele Merkelové”. Americký ekonom a publicista Paul Krugman (*1938) pokračuje v charakteristice Weidmanna ještě dál, říká, že “Weidmannův celkový postoj je cílen snahou zničit euro”.

A takový ekonom a bankéř je pro nás, vlastence a zastánce “starých pořádků” které tu byly před tzv. “kovidovou krizí” tím “pravým a ořechovým mužem” v protikladu k velké “kreatuře” dnešní ekonomiky Klausi Schwabovi (*1938) a jaho, z našeho pohledu katastrofické vizi nazvanou “Great reset”.

Jens Weidmann, tento zkušený německý ekonom nedávno prohlásil, cituji: “Považuji za výhodu hotovostních peněz nejen jejich nezávislost na technice, ale také to, že při jejich použití na rozdíl od bezhotovostních plateb se neuchovávají žádné údaje”.

Navíc dle prezidenta Bundesbanky hotovostní peníze tvoří základ důvěry v každou měnu. Uvedl také, že plány na zpřísnění plateb v hotovosti patří zcela do kompetence Bundesbanky, nikoli Evropské centrální banky. Německé heslo konzervativních bankéřů je: “Nur Bares ist Wahres” volně přeloženo : “jen hotovostní peníze jsou skutečné”.

Velkým trumfem odpůrců hotovostních plateb je to, že z peněz v oběhu v materiální podobě se prý můžeme nakazit. Že by se lidé mohli nakazit z peněz, však zásadně odmítá Česká národní banka. Z jejího prohlášení vybírám: “Výzkumy provedené v minulosti u nás i v zahraničí neprokázaly, že by pracovníci peněžních ústavů, pošt a další, kteří profesionálně pracují s penězi po velkou část své pracovní doby, trpěli nakažlivými nemocemi více než kdokoliv jiný. Nikdy se také neprokázalo, že by byl peněžní oběh příčinou šíření nějaké epidemie. Zvýšená hygiena u občanů v souvislosti s manipulací s penězi je již zakořeněnou samozřejmostí,” toto uvedla kdysi tisková mluvčí ČNB Denisa Všetíčková. Dále k tomuto tématu doplňuji: “Povrch českých oběžných mincí tvoří měď, zinek a nikl. Tyto kovy oplývají prokazatelnými antibakteriálními účinky, takže se jich nemusíme štítit,” jak prohlásil ke kovovým mincím Jaroslav Černý z České mincovny, kde se české mince razí.

Mezi bankovkami na tom byly výrazně lépe ty, které neobíhají příliš dlouho. Nejsou totiž pomačkané, a tak se na ně chytí méně patogenů. Velmi významně se tak množství bakterií a virů snížilo na penězích v zemích, které byly vysoko hodnocené v “Indexu ekonomické svobody”. Vědci to vysvětlovali vyššími hygienickými standardy v bohatších zemích a právě kratší dobou oběhu bankovek.

Česká měna je s námi od vzniku základu českého státu někdy na přelomu 9. a 10. století. České denáry, brakteáty, Pražské groše (hlavní měna středověké Evropy), Jáchymovské tolary (daly název nejen americké měně dolaru), koruna nejprve československá (1919), která navázala na Rakousko – Uherskou korunu (1892) a pak a doufejme že naposledy Koruna české (1993), (Euro čeští vlastenečtí ekonomové a hospodáři odmítají) byla vždy pevná, stabilní a vyjadřovala kontinuity státnost Zemí Koruny český, později státnosti československé a nyní české.

Kolik vlastně dnes peněz v hotovosti obíhá ? V loňském roce jak uvádí ČNB například k 28.2.020 tedy před tzv “kovidovou krizí”, že v oběhu bylo cca 644 mld. v hotovosti. Více je 3,5 bilionu korun pak ve virtuální podobě, což je asi 5x až 6x více. Údaje se liší během vývoje v roce. Vydělíme – li si údaj počtem obyvatelstva cca 10,6 milionů, vyjde, že každý člen rodiny by měl mít: 60.755,- Kč v hotovosti a 330.189,- Kč na účtech ve virtuální podobě. Dle tohoto výpočtu krát počet členů domácnosti si každý může spočítat, kolik v průměru má mít rodina a porovnat s tím, co ve skutečnosti doma máme. ČNB dále uvádí i skladbu jednotlivých bankovek a mincí.

Nejsem zásadně proti bezhotovostním platbám. Při dnešních nákupech a spotřebě už by ani technicky nebylo možné, aby všechny finanční transakce byly obsluhovány hotovostí. Každý princip platby má svoje výhody. Hotovostní platby jsou však o zhmotnělé svobodě, o nezanechávání digitální stopy a o nejlepší a nejrychlejší manipulaci zejména v době, když nastanou různé krize a problémy s technikou. Nemůžeme být ani do puntíku sledovaní, když určitou část svých plateb provedeme hotovostí. Tvrzení, “nedělám nic špatného, tak mne mohou sledovat” je absolutním popřením lidské přirozenosti a principu svobody na kterém naše tradice stojí. Nehleďme na divy techniky při placení telefony, hodinkami, čipy, kartami jako na něco pokrokového a jak se dnes moderně říká, “že je to IN”. Vše má svoje výhody i nevýhody. Zachovejme platbu hotovostí, zachovejme si zhmotněnou svobodu. Když už jsme se vzdali kdysi peněz krytých zlatem a stříbrem a přešli na “fiat měnu” krytou jen dluhem, nezbavujme se navíc nikdy toho zvláštního pocitu, který je tu tisíc let, doteku skutečných peněz, které mimo jiné a zejména, chrání naší svobodu.

  • Ing. Břetislav Koláček, autor je ekonom
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x