1.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Otevřený dopis ministru Havlíčkovi: Místo pomoci vyhrožování

Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Pane ministře Havlíčku,

v médiích jste veřejně prohlásil, že podnikatele a živnostníky, kteří poruší či porušili některá nařízení vlády, čeká nejen správní postih, ale přijdou i o možnost dostat finanční podporu od vlády.

Musíme vás upozornit na fakt, že tímto postupem byste trestali jeden přestupek dvakrát. Ale toho jste si pravděpodobně vědomi a zřejmě vám to nevadí.

Mnohem závažnější je kontext celé situace a výroku, který jste pronesl. Je důležité podrobně projít logiku jednotlivých kroků, které vyústily vaším, podle nás nehorázným vyhrožováním českým občanům-podnikatelům.

Takto se vše vyvíjelo v čase:

1. Vláda zakázala podnikatelům provozovat jejich podnikatelskou činnost nebo živnost, například zavřela (kromě mnoha jiných oborů podnikání) skiareály a restauraceVláda tedy připravila občany-podnikatele o příjmy.
2. Aby podnikatelé neupadli do dluhů či nebyla zcela ohrožena existence jejich podniků, a dokonce i jejich rodin, vytvořila vláda pro tyto občany řadu programů podpory.
3. Podporu získává jen velmi málo podnikatelů a živnostníků, protože vláda nastavila nejen nepřehledné, komplikované prostředí „programů podpory”, ale i velmi mnoho, často vylučujících podmínek.
4. Mnozí podnikatelé nedostali žádnou, nebo dostali jen mizivou podporu, a dostávají se do katastrofální situace – profesně i osobně.
5. Takto zoufalí občané, bez peněz a bez perspektivy, se rozhodnou porušit vládní nařízení a otevřít svůj podnik – ať už proto, aby na svou situaci lhostejnou vládu upozornili, nebo proto, aby si vydělali aspoň nějaké, byť drobné peníze, protože je od vlády nedostávají.
6. A v tom okamžiku si jich vláda konečně všimne, ale nepomůže jim, nezajímá se o to, proč vznikla ta občanská neposlušnost, vláda je rovnou trestá, posílá na ně policejní komanda a Vláda ČR jim dokonce vyhrožuje. Prý, když nebudete poslouchat, podnikatelé, nedáme vám žádné peníze, vyhlásí ministr Havlíček.

Devastace podnikání v šesti krocích, to je politika Vlády ČR. Šest kroků, jež popisují, jak vy, ministr průmyslu a obchodu, pracujete ve „prospěch” českých podnikatelů.

Podnikatelské odbory setrvale upozorňují na to, že vládní podpora postiženým podnikatelům není ve skutečnosti podporou, ale jen prázdnou skořápkou, kterou se vláda chlubí a kterou vytírá veřejnosti zrak. Na podporu totiž dosáhne jen zlomek podnikatelů a živnostníků.

Podnikatelské odbory také dlouhodobě upozorňují, že převážná většina programů podpory, které jste vypsali, je financována z evropských dotací. To samo o sobě znamená dvě věci: Zaprvé, vláda se chlubí, kolik peněz dává na podporu podnikání, a přitom na to čerpá evropské dotace, a zadruhé, vláda zneužívá fakt, že na dotace není ze zákona nárok, tedy o jejich vyplacení či nevyplacení rozhodují úředníci. To veřejnost netuší, ale podnikatelé se tím stávají rukojmím vlády a jejich úředníků. Jen tak pak může dojít k situaci, jejíž vzor předvedla vláda nyní – nebudeš poslouchat, nedostaneš podporu/dotace.

Pane ministře Havlíčku, z logiky věci i z logiky faktů, které jsme výše předložili, vyplývá, že Vláda ČR neposkytuje pomoc, ale jen uplatňuje svoji moc. Mocenská zvůle, tak by to asi většina postižených podnikatelů a živnostníků nazvala.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků z.s. hájí práva a zájmy českých podnikatelů a živnostníků proti této vládě. Brzy budeme největším podnikatelským spolkem, protože již nyní máme více než 14300 členů.

V Praze dne 1. 2. 2021

Za Podnikatelské odbory:
Radomil Bábek
předseda výboru

 

Souhlasíte s občanskou neposlušností (otevření hospod, vleků ...) proti vládním koronavirovým opatřením?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x