1.2.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Nenakupujte u Židů, edice 2021

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAPirátský krajský zastupitel Jiří Hlavenka uveřejnil poněkud kontroverzní příspěvek, v němž v zásadě obvinil Izrael, že “předbíhá ve frontě” na vakcínu. Užil přitom značně expresívní výrazy typu “uchmatl” a “uplatil” a text doprovodil fotografií žen čekajících za časů socialismu na nedostatkové zboží.


Ačkoliv už je to podrobně probráno jinde, přesto předkládám k věci několik poznámek. Protože mne to baví:

1) Otázka, zda je text antisemitský, bude asi věcí názoru. Já sama to v něm vnímám podprahově: “Židé nás předběhli, oni mohou za to, že v EU není vakcína”. Vzpomněla jsem si v této souvislosti na předválečné výzvy “nenakupujte u Židů”. Tady to máme obráceně, výrobce měl vakcínu zřejmě prodat primárně do EU, Izrael mohl počkat. Nicméně předpokládejme, že to autor tak nemyslel.

2) Potom ovšem vzniká jiná otázka: jak to tedy myslel? Že se má vakcína nějak “spravedlivě přerozdělovat” podle jiného klíče, než “kdo objedná první a nebude smlouvat o ceně, dostane dříve”? A jaký by ten klíč měl být? Je evidentní, že pokud by měla být očkovací látka distribuována skutečně spravedlivě, musela by směřovat i do zemí, na které se dosud nedostává, například do Afriky. Nebylo by potom v Evropě k dispozici ještě méně ampulek než nyní?

Jiří Hlavenka

Jiří Hlavenka

3) Velmi potěšující je, že tento problematický post nezůstal bez odezvy. V diskusi se objevilo obrovské množství komentářů, jejichž autoři vysvětlovali, jak se věci skutečně mají. Unie zaspala dobu, dohadovala se o ceně, Izrael vzal na sebe riziko, že za vakcínu utratí peníze zbytečně, a také riziko nevyzkoušenosti té látky. Zároveň se zavázal předávat výrobci data o účinnosti vakcinace. Kromě toho, Izrael se co do počtu obyvatel nemůže EU rovnat, takže představa, že naočkováním tamější populace se nějak významně ubírá Evropě, je mylná.

4) Nedovedu si představit, jaký strašlivý povyk by se strhl, kdyby takový příspěvek napsal někdo například z ODS, SPD, ANO nebo Trikolory, prostě někdo z jiné politické strany. Obvinění z antisemitismu a výzvy k odstoupení by na autora pršely ze všech stran. Kupodivu, když to napíše Pirát, bere se to asi tak nějak samozřejmě. Prostě Pirát.

5) Jsem ráda, že byl ten názor zveřejněn. Lépe vědět než jen tušit.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x