21.1.2021
Kategorie: Ekonomika

Vlastní Putin luxusní palác? Hlavním problémem je šílená korupce

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieVládce Kremlu z toho obvinil opozičník Alexej Navalnyj. Asi má pravdu, ale obrovským vředem na těle Ruska je masivní úplatkářství, které tuto zemi řadí někam mezi ty rozvojové.

To koneckonců potvrzuje i žebříček vnímání korupce Tranparency International za rok 2019, který Rusko řádí na 113 – 119 příčku do společností vybraných zemí jako je Mauretánie, Libérie nebo Uganda. Dokonce Mali je na tom lépe než Putinova říše. Pro srovnání Česká republika se umístila na 44. pozici.

Jeho slova potvrzuje i ruský podnikatel Vitalij Ginzburg, který je nyní ve vazbě v pankrácké věznici, kde čeká, jestli jej Česká republika vydá domovské zemi pro údajnou zpronevěru. „V Rusku je masivní a strukturovaná korupce, kterou řídí sám Putin a za jeho souhlasu se na ní podílejí velitele silových složek,“ řekl Ginzburg před časem v rozhovoru se mnou, který jsem již dříve zveřejnil na svém blogu.

Existuje více svědectví o tom, že v Rusku chodí důstojníci policie, armády, FSB atd. s nataženými dlaněmi a berou od podnikatelů pohádkové úplatky jako „kryšu“ (za ochranu). „Zaplať nebo budeš mít problémy.“ Ideálním univerzálním trestem pro takové nepoddajné odbojníky je vězení za krácení daní. V Rusku jaksi neexistuje nezávislá justice a rozsudky připravují důstojníci FSB.

Takže ano, Putin nejspíš vlastní miliardové majetky, které mu samozřejmě oficiálně nepatří, a rovněž bere výpalné od ruských oligarchů. Navalnyj už dokázal v mnoha případech u ruské věrchušky, že ke svému majetku nemohla přijít legálními příjmy. To se týká například expremiéra Medveděva nebo bývalého generálního ředitele ruských železnic Jakunina, ze kterého se nějakým zázrakem stál ve funkci miliardář. Oficiální plat mu to přitom jaksi neumožňoval. Nejsem proti bohatství, které dotyční nabyli zákonným způsobem. Závistivci mi byli vždy protivní. Tohle ovšem není případ zmíněných ruských zbohatlíků,

Takže vášnivá debata o Putinově paláci je pouze odváděním pozornosti k méně podstatnému. Jedním z hlavních problémů země je masivní korupce, která není selháním jednotlivců, ale systémovou záležitostí, tolerovanou a také řízenou nejvyššími místy. A ta je také jednou z příčin toho, že například učitelé v regionech, třeba v Omsku si vydělávají v přepočtu necelých šest tisíc korun měsíčně.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x