13.1.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Dva zlomové momenty pro budoucí vývoj USA

Sdílejte článek:

ROBERT TROŠKA

troskaAčkoliv si televizní štáby a sociální sítě užívaly mediálně vděčné záběry protestů ze sídla amerického Kongresu, zanikly poněkud neprávem dvě události, které mohou mít přelomový vliv na budoucí vývoj Spojených států.

První je spjata s datem 5.ledna 2020, kdy republikáni ztratili dvě klíčová křesla v americkém státě Georgia ve  volbách do Senátu (horní komoře Kongresu), což pro republikány znamená úplnou ztrátu Kongresu.

Výhra dvou demokratických kandidátů je více než podezřelá, přihlédneme-li k možným povolebním machinacím prezidentské volby při sčítání hlasů i s ohledem na skutečnost, že jednomu z republikánských kandidátů chybělo v prvním kole 0,3% hlasů ke zvolení (nutnost dosáhnout 50%), aby ve druhém kole „nečekaně“ vyhrál demokratický kandidát.

Senát USA: splnění ideologických požadavků na úkor profesní odbornosti

V americkém systému má Senát mnohem větší pravomoci než u nás. Nejen, že schvaluje ministry ve vládě, ale kromě ratifikace mezinárodních smluv jmenuje soudce Nejvyššího soudu včetně federálních soudců. A tady se mají američtí občané na co těšit. Nový Senát bude nejspíš důsledně prověřovat kádrový profil nominovaného kandidáta na základě „nových pokrokových“ měřítek jako je pozitivní vztah k menšinám, gender feministická agenda i protirasistické postoje a podle nich vybírat příští federální soudce.

Dají se očekávat „novodobé hony na čarodějnice“, ostatně ve vědeckém prostředí již tento hon na nepohodlné vědce, co si dovolili jen zpochybnit fakta o globálním oteplování prezentovaná médii již začal (vyhazovy z univerzit, pozastavení grantů, atd.). Autocenzura a potlačení odborné diskuze s nepohodlnými názory nabyde mohutnějších rozměrů.

Nastane stejná situace jako v zemích bývalého východního bloku za socialismu, kdy ideologie měla přednost před profesní odborností. Důsledky budou katastrofální a tzv. deep state se dále prohloubí.

Možná někteří namítnou, že jde pouze o výměnu stran v Kongresu jako tomu bylo za demokratického prezidenta Clintona. Mezi érou Billa Clintona a dnešní dobou je ale jeden zásadní rozdíl. Demokratická strana se za posledních 20 let posunula výrazně doleva a stranu se dnes snaží ovládat krajně levicoví liberálové usilující o formu nazelenalé marxistické diktatury.

V rámci objektivity je nutné zmínit i centristy v řadách Demokratické strany, ale jejich postavení bude svízelné, poněvadž již dnes jsou nuceni přebírat program Nové levice.

Pozvolné zavádění novomarxistické diktatury

Novomarxističtí pokrokáři se na rozdíl od svých rudých předchůdců poučili a neprovádí změny naráz, ale postupně a nenápadně. Tak jako pochod akademickými institucemi trval novomarxistům více jak jednu generaci, bude omezování svobody postupné a BLM protesty a rabování budou spíše výjimkou. Žábě se musí voda zahřívat postupně, pak už z vody vyskočit nemůže, podobný vývoj se dá předpokládat při procesu postupného okleštění demokracie v USA.

Joe Biden má nyní po volbách do Senátu volné ruce a s podporou Kongresu a médií nyní marxističtí pokrokáři budou chtít zakončit kulturní revoluci v menšinových , feministických a dalších tématech namířených proti rodině a původní křesťanské identitě USA v součinnosti s masivní podporou migrace z muslimských zemí provázenou vzrůstající mocí řady islámských a proimigračních organizací na území USA v rámci příští politiky „tolerance a otevřené společnosti“.

Připočteme-li v ekonomické oblasti vyšší míru zdanění, částečné znehybnění pracovního trhu levicovými regulacemi, další přerozdělování a posilování státního aparátu, spuštění nejrůznějších „grantů“ a rozhazovačných státních programů se zvláštní preferencí na boj proti klimatickým změnám, máme tu do budoucna ideální prostředí pro korupci a ekonomiku s narůstajícím obřím deficitem, což ve výsledku povede k zeslabení mezinárodního postavení USA jako světové velmoci číslo jedna.

Volby budou spolurozhodovat sociální sítě

Druhým zlomovým milníkem je prakticky neomezená moc sociálních sítí, které se po nepokojích v Kongresu rozhodly zablokovat účet prezidenta USA Donalda Trumpa. Facebook částečně do konce volebního období, Twitter dokonce doživotně.

Twitter svůj krok ospravedlňuje zdůvodněním obav kvůli nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem ze strany prezidenta. Jedná se o naprosto bezprecedentní rozhodnutí, prezident Trump má jen na Twitteru přes 88 milionů sledujících!

Sociální sítě již dnes rozhodují, kterému kandidátovi dovolí publikovat příspěvky a kterému kampaň omezí nebo přímo znemožní, stávají se z nich postupně soudci s neomezenými pravomocemi. A to je již pro demokracii velké nebezpečí.

Neustále omílaná námitka, že jde přece o soukromou firmu a ta si může dělat, co chce, je lichá, poněvadž železniční společnosti jsou také soukromé firmy, ale nemohou svévolně rozhodnout vozit jen určitou skupinu obyvatel a další vyloučit z přepravy. Již při prezidentských volbách docházelo ze strany sociálních sítí k mazání příspěvků, nyní již zcela nepokrytě cenzurují v „zájmu veřejného blaha“. Kam prosazování zájmů veřejného blaha v dobách minulých došlo, víme tady v Evropě z historie moc dobře všichni. Cenzura, zatýkání, věznění i popravy nebyly ničím výjimečným.

Sociální sítě bude nutné (nejen v USA) demonopolizovat a nastavit pokuty za neoprávněné mazání účtu. Jenže nastupující vládní garnitura jde sociálním sítím na ruku, takže žádné změny nečekejme, naopak zhoršení svobody na sociálních sítí podobně jako v některých západoevropských zemích.

Zeslabení vůdčí role USA

Vzhledem k výše uvedeným pravděpodobným změnám se dá v budoucím vývoji USA předpokládat další omezování svobody, prohloubení příkopů ve společnosti a zvýšené cenzurní zásahy na sociálních sítích.

V ekonomické oblasti budou USA nejspíš postupně slábnout.

Většina amerických obyvatel si však postupné oklešťování svobod neuvědomuje, poněvadž nezažili komunistickou diktaturu a média hlavního proudu tato omezování svobody a vnucování menšinových ideologií prezentují jako něco pozitivního a spravedlivého.

S největší pravděpodobností si do budoucna krajně levicový establishment prorůstající do všech pater státní správy (deep state) již všechny klíčové volby v součinnosti se sociálními sítěmi dokáže „pohlídat“. Proto můžeme hovořit o největší hrozbě pro americkou demokracii mající podobu rakoviny zeslabující imunitní systém společnosti zevnitř.

 

TROSKAKNIHA

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x