7.1.2021
Kategorie: Politika

Dobytí Kapitolu na šest hodin se čtyřmi mrtvými

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPříznivci prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu, kde se projednávalo schválení výsledku prezidentských voleb. Republikáni se chystali napadnout výsledky voleb a začali Arizonou.

Prezident Donald Trump svolal na 6. ledna do Washingtonu demonstraci na svou podporu. O počtu účastníků demonstrace média nijak nereferují. Sám Trump prohlásil, že „fake media“ vidí ̈, kolik lidí mu přišlo vyjádřit podporu. Ve svém projevu prohlásil, že „nikdy neuzná výsledek prezidentských voleb“. Po skončení projevu se demonstranti vydali ke Kapitolu, kde právě zasedaly obě komory amerického Kongresu. Demonstranti přemohli ostrahu objektu a pronikli do budovy. Jedna z demonstrantek byla zastřelena střelou do hrudníku. Další tři lidé byli zastřeleni za médii nespecifikovaných podmínek. Jednání Kongresu bylo přerušeno a pokračovalo po šesti hodinách. Viceprezident Mike Pence se od demonstrantů distancoval a vyzval do práce. Senát pak drtivou většinou zamítl námitku na výsledek voleb v Arizoně a došel až k výsledkům Pensylvánie, kde také stížnost republikánů zamítl. Ve Sněmovně reprezentantů diskuse kolem Pensylvánie podle ČT pokračuje.

Média mají jasno. Za obsazení Kapitolu nese plnou zodpovědnost prezident Donald Trump. Ten podle starostky Washingtonu za Demokratickou stranu „rozeštvává lidi“. Osobně jsem velmi zvědav na vyšetřování kolem zastřelení čtyř osob při obsazení Kapitolu a poté v ulicích hlavního města USA. Podle tónu médií v USA přenášené ČT se zdá, že je již všechno jasné. Viníkem je Trump a vůbec nevylučuji, že bude po konci svého mandátu vyšetřován a že mu vyšetřovatelé sdělí obvinění z podněcování rasové nesnášenlivosti a xenofobie. To je velmi pravděpodobné. Těsně po vypuknutí krize kolem okupace Kapitolu demonstranty jsem několik hodin sledoval živé vysílání ČT z USA. Všechny komentáře pozvaných politologů jednoznačně odsoudily Trumpa jako původce zla, od Trumpa se distancoval například i Alexandr Vondra.

Poté, co byl v minulém roce zastřelen policisty černoch George Floyd, vypuklo rabování v řadě měst USA na protest proti policejnímu násilí na černoších a vzniklo hnutí Black lives matter, přinášela média detailní shoty nejen z průběhu zatýkání Floyda. Vzniklo hnutí „Odfinancujte policii“, na území Minneapolisu dokonce vznikla bezzásahová zóna, v níž policie vůbec nesměla zasahovat, a v USA se dramaticky zvýšil počet vražd. Uvidíme, zda média a potažmo i ta česká, zveřejnění průběh zásahu proti podporovatelce Trumpa, kterou ostraha zastřelila. Také se bude zkoumat, zda ostraha měla důvod použít zbraň proti demonstrantce? Byl střelec v ohrožení života?

USA mají velký problém. Hovořil o tom český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Podle něj se v USA hledá nový společenský konsens. Společnost je „štíplá“ na přibližně dvě stejné části, z nichž jednu reprezentuje politika Demokratické strany a která zahrnuje politiku multikulturalismu a obecněji levicový pohled na řešení společenských problémů. Republikáni pod Trumpem naopak prosazují hodnoty osobní svobody a individualismu. Jestliže v roce 2016 mediální Amerika podcenila Trumpa jako soupeře Hillary Clintonové, v roce 2020 se i díky virové pandemii prosadilo zejména mezi voliči Demokratické strany korespondenční hlasování. Právě „dopočet“ korespondenčních hlasů zvrátil výsledek ve prospěch Joea Bidena v tak zvaných „swingstates“ a právě tím argumentuje Trump, když hovoří o manipulaci a podvodech. Zachytil jsem ale například mediální zprávu o tom, že právě v jednom z amerických „swingstates“ byl zjištěn korespondenční hlas na podporu Trumpa od již mrtvého voliče. Podívejme se! Ne Biden ale Trump má problém s mrtvým voličem! Když k tomu přičtu mediální propagandu rozhodujících médií, která deklarovala podporu Bidenovi, je frustrace voličů Trumpa dokreslena.

Nakonec se musím zmínit o postavě nového amerického prezidenta. Biden vystoupil po dobytí Kapitolu demonstranty s tím, aby Trump vystoupil v celonárodních médiích a distancoval se od svých příznivců. V těch médiích, která po několika minutách jeho předvolebních projevů vysílání přerušovala, protože Trump hovoří „nepodloženě“!?. Biden je politik dávno za zenitem, starý člověk, který si i podle levicových médií pletl události a který byl použit jako „návnada“ pro voliče, kteří by snad pochybovali o správnosti politiky Demokratické strany díky levicovému křídlu. Dostal ale do vínku jako viceprezidentku Kamalu Harrisovou, která má zase přesvědčit radikální voliče o tom, že v USA nastanou nebývalé změny. Zbývá tak jediná zásadní otázka: Končí Trumpova éra tragédií nebo je to naopak známka pokračující a dosud jen převážně doutnající krize americké společnosti? A má vůbec starý muž Joe Biden šanci nato usmířit tyto nesmiřitelné tábory americké společnosti?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x