7.1.2021
Kategorie: Politika

Washingtnon: V Kapitolu došlo k nepokojům

Sdílejte článek:

ET

Lidé mávající americkými vlajkami, vyjadřující podporu prezidentu Donaldu Trumpovi, včera zhruba ve 20:15 hodin prolomili bariéry před budovou Kapitolu, přemohli kapitolskou policii a natlačili se dovnitř budovy, kde právě zasedá Kongres USA.

 

Obě parlamentní komory právě projednávaly námitky proti průběhu voleb v USA. Republikánští senátoři a poslanci předkládali důkazy pro obvinění z volebních podvodů během prezidentských voleb v několika státech USA.

Jednání byla pozastavena a zákonodárci byli evakuováni. Uvnitř budovy byly hlášeny výstřely, napsala reportérka Epoch Times Charlotte Cuthbertsonová na Twitteru. Budova byla uzavřena.

Agentura PA vyfotila dva muže z ochranky Kapitolu se zbraněmi namířenými do vyraženého okna. Podle výpovědi některých protestujících došlo k postřelení jedné osoby. Jeden z protestujících natočil na svůj telefon ženu postřelenou policií do krku.

20:30 CET – Probíhá evakuace zákonodárců. Přichází odezvy z obou táborů, že protestující „překročili Rubikon“. Naprostá většina protestujících se chová pokojně. Ojediněle se vyskytly výtržnosti. Trump vyzývá protestující, aby se chovali mírumilovně.

21:10 CET – Reportér Epoch Times uvnitř budovy se domnívá, že část výtržníků mohou být členové Antify, kteří se falešně vydávají za podporovatele Trumpa. Bylo slyšet i střelbu – zřejmě policie Kapitolu zastrašovala výtržníky, kteří rozbili okno v jedné z komor. Trump opět vyzývá ke klidnému protestu.

21:25 CET – Všichni zákonodárci jsou v pořádku v podzemních prostorách.

Několik videí z webu ukázalo, jak se demonstranti dostávají do potyček s policisty, kteří střeží bariéru před budovou Kapitolu. Masa lidí na špičce davu, asi 200 000 příznivců prezidenta Donalda Trumpa, kteří se shromáždili na Kapitolu, překonala bariéry a policii.

Záběry ukazují, že byly povolány posily, které údajně střílely slzný plyn do davu. Dav prorazil do budovy a také na venkovním schodišti u vstupu do budovy se shromáždilo více lidí.

Videozáběry zevnitř budovy ukazují lidi, jak procházejí chodbami. Později byl uvnitř budovy zaznamenán slzný plyn.

Starostka okresu Columbia Muriel Bowserová oznámila zákaz vycházení od 18:00 do 6:00 ve čtvrtek 7. ledna.

Národní garda byla povolána na Kapitol, informovalo Politico.

Trump vyzval své příznivce, aby zůstali mírumilovní a postavili se za kapitolskou policii.

„Podpořte, prosím, naši kapitolskou policii a vymáhání práva,“ napsal prezident Trump na Twitteru. „Jsou skutečně na straně naší země. Zůstaňte klidní!“

Prezident Trump požádal protestující, aby místo pokojně opustili

Ve 22:25 požádal prezident Trump protestující, aby místo protestu pokojně opustili. „Vím, že se trápíte. Vím, že jste zranění. Máme volby, které nám byly ukradeny. Bylo to drtivé vítězství a každý to ví. Zejména druhá strana. Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír. Musíme mít vládu zákona. Musíme mít respekt k našim skvělým lidem, k zákonu a pořádku. Nechceme, aby byl kdokoliv zraněn,“ vzkázal prezident Trump protestujícím.

„Je to velmi obtížná doba. Nikdy před tím nebyla taková doba, jako je tato. Takové věci se mohly stát. Byly to podvodné volby, ale nesmíme hrát do rukou těchto lidí. Musíme mít mír. Tak běžte domů. Milujeme vás. Jste skvělí. Viděli jste, co se stalo. Viděli jste, jak se ostatní chovali. Jsou tak špatní a zlí. Vím jak se cítíte, ale běžte domů a běžte domů pokojně,“ dodal prezident Trump.

Trump zveřejnil výzvu na svém twitterovém účtu. Twitter Trumpův projev okamžitě cenzuroval kvůli jeho prohlášením o volebních podvodech.

Ve 22:30 lidé pokojně odcházejí z místa protestu.

Do 23:38 před Kapitolem zůstávají menší skupinky lidí. Policie ani protestující nepoužili násilí. Policie použila slzný plyn v bezprostřední blízkosti Kapitolu k vytlačení protestujících, kteří na místě stále zůstávají. Plyn nebyl použit přímo na protestující, ale spíše ze vzdálenosti vypouštěn do vzduchu. Hůře se dýchalo a lidé kvůli tomu opouštěli místo rychleji.

Protestující: „Proč jsme vnikli do Kapitolu?“

Někteří z protestujících, kteří na místě mluvili s reportéry deníku The Epoch Times, řekli, že do budovy vnikli, protože chtěli demonstrovat skutečnost, že lidé jsou skutečnými držiteli moci, kdyžto poslanci a senátoři pouze plní vůli lidí. Podle některých protestujících situaci vidí levicoví politici obráceně, že lidé by měli plnit jejich vůli.

„Nic tady neničíme, nezapalujeme auta ani budovy, nikomu jsme neublížili, jen chceme vyjádřit svůj názor, že nesouhlasíme s tím, jak se věci řeší,“ uvedl jeden z protestujících.

Žena postřelená policí zemřela

Video natočené jedním z protestujících, kteří vnikli do budovy Kapitolu, zachycuje událost, při níž došlo k výstřelu. Následně poté se k zemi zhroutila žena střelená do krku. Všichni kolemstojící, policie i protestující se ji snaží zachránit. Žena byla urychleně odnášena k lékařskému ošetření. Policie později uvedla, že žena postřelená v budově Kapitolu zemřela.

Záznam z událostí z 6. ledna 2021 před budovou a uvnitř budovy Kapitolu.

PS: Nejnovější zprávy pak mluví o čtyřech mrtvých, které si vyžádal vpád do washingtonského Kapitolu. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom informovala agentura AP.


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,47 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x