1.1.2021
Kategorie: Společnost

Německo se vrací k socialismu a USA k utopiím

Sdílejte článek:

IVO CERMAN

Nový program strany zelených, nové utopie v USA, nový projev generálního tajemníka OSN a nová kampaň Grety Thunberg proti Novému Zélandu. Aneb, co se z ČT nedozvíte.

Jelikož se mi hromadí témata, o kterých nestíhám psát, zkusil jsem je shrnout do jedné hromadné zprávy. Společným tématem je opět přechod do postdemokratické éry. Co se v posledních týdnech stalo důležitého a v ČT o tom neuslyšíte?

Právo na práci a taky na klima

Po několika letech příprav vznikl v listopadu nový program německé Strany zelených. Představili ho pod heslem „Nové časy, nové odpovědi“, jež je výmluvné, protože vynechává otázky. Ptát se nebude dovoleno. Program vyvolal velkou pozornost, protože se vrací k mnoha reliktům socialismu, jež chce ústavně garantovat. Požaduje právo na bydlení, což je roztomilá připomínka staré NDR, která i ve východním bloku vynikala tím, že měla jako jediná socialistická země v ústavě právo na byt. Zelení chtějí ale také právo na práci, a to pro celý svět. A to placenou i neplacenou, jež bude rovnoměrně rozdělena mezi obě (všechna?) pohlaví… Možná to může být jednou přeinterpretováno jako právo nedostávat za práci zaplaceno. Taky chtějí právo na práci doma, která vás bude bavit (kdyby vás nebavila, budete to asi moci vymáhat soudně?)

V úvodu svého opusu se považují za „nové lidi“, za nejvyšší hodnotu považují klima a vše podřizují cíli dosáhnout „nulové emise“. Jinak jsou ale na („staré“) lidi strašně hodní: nechají jim důstojnost, svobodu, (až na to, že při realizaci zezelenalého programu by o obojí přišli).

Předsednictvo ohlásilo program jako strašnou novinku: dosud prý pomáhali ostatním, teď chtějí sami vládnout. Ale soudruzi, soudruzi, to, že vám jde o moc přeci není novinka!

Nové utopie v Portlandu a Seattlu

Ukázalo se, že i po prezidentských volbách a Trumpově porážce vznikají v USA nové utopistické komunity. Jedna vznikla 9. 12. 2020 v proslulém Portlandu ve státě Oregon, kde komunita okupovala „Red house“ a vyhlásila tam vlastní území. Jde o dům zadlužených majitelů, rodiny Kinneyů, kteří měli být násilně vystěhováni. Utopisti si tam zorganizovali vlastní stráže se střelnými zbraněmi a okupované území si opevnili. Novinář Andy Ngo komunitu průběžně sleduje a na svém twitteru přináší zajímavé fotografie a informace. Včera oznámil, že jeden z majitelů Red housu, William Kinney, byl prý v minulosti trestán za brutální vraždu štěňat (omlátil je o zeď) a také prý za usmrcení důchodce při útoku autem (hit and run attack).

Další utopie vznikla v Seattlu, v oblasti Can Anderson Park. Dnes přišly zprávy, že komunita si prý kolem svého území staví zeď. Když jsem viděl titulek „The Border Wall“, říkal jsem si, že jde o slavnou Trumpovu zeď na hranicích USA. Jaká ironie, že krajní levice dělá nakonec přesně to, co druhým vyčítala! Jednou budou ty jejich zdi sloužit k tomu, aby držely lidi uvnitř.

Generální tajemník OSN dává Německo za vzor

Tento týden drmolila německá média několik dní úžasnou novinku: generální tajemník OSN Antonio Guterrez měl projev v němčině a chválil v něm Německo, jež přirovnal k „mírové velmoci“ a „sloupu multilateralismu“. V projevu označil za hlavní hrozby dneška „šíření nenávisti“ (tj obranu států proti politice otevřených hranic) a hlavně klimatickou změnu. Navázal tím na projev ze začátku prosince, kdy obvinil státy (zase ty státy!) ze „sebevražedného selhání v boji s klimatem“.

A Greta vydírá Nový Zéland

Na světě ale je jedna osoba, která ho může zachránit. Je to muž, běloch středního věku, povoláním otec Grety Thunberg, který se na internetu vydával za nezletilou (nyní již zletilou ale neplnoletou) dívenku a jejím jménem oznamuje na jejím facebooku různé zásadní příkazy světovým státníkům a rozhodnutí o tom, kam by měl svět směřovat.

Jelikož marketingová firma Greta Thunberg měla letos kvůli koronaviru potíže s udržením pozornosti publika, hledá stále nové triky, jak se dostat zpět do centra mediální pozornosti. Během roku zkoušeli vážně hrozné věci, ale teď se vrátili ke starému dobrému obviňování „neděláte dost pro klima“. Ale komu to tentokrát adresovat? Na koho se zaměřit? Vybrali si Nový Zéland, v jehož čele stojí ale socialistická premiérka Jacinda Ardern z Labour Party, která „boj pro/proti klimatu“ zcela podporuje. Krátce předtím vyslechla výzvu generálního tajemníka OSN a vydala dramatické Prohlášení o stavu klimatické nouze. Dle Thunberg company ale není Nový Zéland prý dostatečně radikální. V novozélandských médiích probírali, co se může Novému Zélandu stát, vždyť facebook Grety Thunbergové čtou mocní státníci celého světa, jejich země se může stát terčem bojkotů a protestů. Ale podle očekávání se to zatím vyvíjí spíš jako reklamní rozhovor dvou eskamotérů. Ardern veřejně poděkovala za kritiku a vyjádřila nadšení nad tím, že jsou ještě na světě lidé, kterým na věcech záleží: 17letá Greta Thunberg přesto nařídila Novému Zélandu snížit počet aut se spalovacím motorem, snížit emise a další domácí úkoly. Demokratický stát vyslechl příkazy cizí neplnoleté a nevolené političky, sklapl paty a bude ji poslouchat.

Pro nás to je důležitá připomínka: i když naše ekonomiky překonají koronavirovou krizi, klima aktivisti neumožní obnovu. Dorazí ji.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x