25.12.2020
Kategorie: Politika

Vánoční dohoda EU – Velká Británie je dobrou zprávou nejen pro české zemědělce

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Ve Štědrý den odpoledne uzavřeli vyjednavači EU a Velké Británie obchodní dohodu, která bude upravovat vzájemné vztahy po skončení poBREXITového přechodného období. Dohoda má vstoupit v platnost 1. 1. 2021. Oddechnout si mohou čeští zemědělci. S Británií má ČR jako s jednou z mála zemí světa kladnou obchodní bilanci v oblasti potravin a zemědělských produktů. Ani po novém roce nehrozí, že by Spojené království omezovalo vzájemný obchod se zemědělskými výrobky pomocí omezení množství dovozu nebo je zatěžovalo cly.

.
Po celou dobu jednání mezi EU a Velkou Británií hrozilo, že pokud by se obě strany nedohodly, odnesli by zemědělci ze zemí, které v EU zůstaly. Zákaz omezovat dovoz pomocí dovozních licencí, stejně jako zákaz uvalovat na průmyslové výrobky cla upravuje Dohoda o Evropském hospodářském prostoru, jehož členy jsou nejen země EU, ale i členské státy Evropské zóny volného obchodu (EFTA). Tato dohoda se však nevztahuje na potraviny ani na produkty zemědělské prvovýroby. Británie je již několik staletí v agrární oblasti dovozní zemí. Více potravin každoročně doveze než vyveze.

Kromě ztráty přístupu na britský trh našim zemědělcům v případě nedohody hrozilo, že by na náš trh byly přesměrovány přebytky zemědělské výroby i z ostatních členských států. Některé země jako Irsko, Belgie nebo Holandsko měly připraveny a pokusně uplatňovaly vnitrostátní dotace na vývoz přebytků, které by nebylo možné vyvážet do Británie, na trhy východoevropských zemí. V posledních měsících jsme si tak mohli v regálech supermarketů všimnout dotovaného irského hovězího nebo většího výskytu holandských mléčných výrobků. Vzhledem k politice zahraničních obchodních řetězců, které ovládají náš domácí trh, by z toho pro české zemědělce vznikly těžké problémy.

Nové uspořádání britsko – unijních obchodních vztahů by tato rizika mělo z větší části odvrátit. Musím však k uzavření dohody na dálku poblahopřát i britskému premiéru Borisi Johnsonovi. Obchodní dohoda je jednoznačně jeho vítězstvím. I Evropská komise na svých webových stránkách přiznává, že od 1. 1. 2021 budou EU a Spojené království budou tvořit dva samostatné trhy – dva oddělené regulační a právní prostory. Dohoda však stanoví, že na vzájemný obchod budou uplatňována nulová cla a nebudou použity žádné kvóty omezující vzájemný obchod.

Boris Johnson má pravdu, když označil 1. 1. 2021 za den, kdy Británie získá zpět svoji úplnou suverenitu. V tento den totiž přestane v Británii platit právo EU. Napříště to bude již jen parlament ve Westminsterkém paláci v Londýně, kdo bude moci britským občanům a podniků ukládat povinnosti a omezení. Veškeré právní předpisy, které schválí Evropský parlament a Rada po tomto datu se na britské podniky, které nevyváží na kontinent nebudou nijak vztahovat. Britští občané se těm nesmyslným budou moci ze svých ostrovů vesele vysmívat.

Sdělovací prostředky hlavního proudu do poslední chvíle tvrdily, že Británie bude muset kapitulovat a zavázat se k přijetí všech předpisů, které orgány EU vypracují po skončení přechodného období. Německá televize dokonce ještě večer před podpisem dohody tvrdila, že Británie bude muset přijmout, že nad jejími podniky a občany bude mít „vrchní kuratelu“ Evropský soudní dvůr – tedy je soudní orgán EU. Což by fakticky popřelo smysl BREXITu.

Jako již mnohokrát neměl mainstream pravdu. Britské firmy budou výrobky pro společný trh vyrábět podle závazných technických norem Evropského normalizačního institutu (CEN) a Evropského výboru pro normalizaci v elektrotechnice (CENELEC), jejichž členem je britský normalizační úřad od jejich založení. Směrnice a nařízení, kterou vzniknou v rámci Zeleného údělu však v Británii platit nebudou. Stejně jako různá genderová nařízení o kvótách na zastoupení různých pohlaví ve veřejných funkcích nebo ve vedení podniků.

Také různá nařízení týkající se migrace si Britové budou moci přečíst pouze pro zábavu. Pokud jejich vlastní parlament neschválí dobrovolně něco podobného nebudou žádné povinnosti týkající se přerozdělování migrantů v Británii platit. Evropský soudní dvůr nebude mít nad Británií žádnou pravomoc. Spory, které se mohou v budoucnu vyskytnout ve vzájemném obchodě – například kvůli tomu, že Zelený úděl neúměrně zdraží výrobu a zboží v EU, což pro britské firmy bude znamenat konkurenční výhodu – bude řešit Rada partnerství EU – UK. V ní budou obě strany stejně silným partnerem. Spory bude možné řešit jen vzájemnou dohodou.

Jde o podobný model, jaký používá ve vzájemných vztazích s EU Švýcarsko. Tento systém umožňuje si ze vzájemného vztahu vzít to dobré – v podobě vzájemného přístupu na trhy. Umožňuje však nenechat se svazovat regulacemi, které zemi, jejím občanům a firmám nevyhovují. Boris Johnson a jeho tým právě i ostatním zemím, které zatím zůstávají v EU, prošlapali cestu ke svobodě. Za to jim patří dík. Ukázalo se, že lze z EU odejít, aniž by to pro odcházejícího znamenalo ekonomickou pohromu.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x