18.12.2020
Kategorie: Kultura a tipy

Tipy na zhodnocení úspor. Kam uložit peníze v roce 2021?

Sdílejte článek:

V rámci zhodnocení peněžních úspor v budoucnosti přemýšlejte nad různými strategiemi. Předtím, než se pro jednu z nich rozhodnete, pečlivě zvažte nejrůznější výhody, nevýhody i předpovědi vývoje v následujícím roce. Samozřejmostí by měla být pohotovostní rezerva, kterou máte kdykoliv po ruce. I ta však může vydělávat díky dobře zvolenému spořicímu účtu. Kam vložit peníze v roce 2021 a na jaké chyby si dát pozor pro nejlepší zhodnocení úspor?

Více typů rezerv pro rozložení rizik

V rámci investování je nesmírně důležité přemýšlet nejenom nad případným ziskem a zhodnocením, ale také nad mírou rizika. Z toho důvodu se doporučuje rozložit riziko do několika různých druhů rezerv. Některé z nich by měly být pohotovostní s možností okamžitého využití peněz v případě potřeby. V jiných případech se zase více vyplatí určité formy termínovaných vkladů, kde jsou peníze na nějaký čas vázané, což ale může přinášet jejich lepší zhodnocení.

Co si ujasnit před založením spoření či investicemi?

Ještě předtím, než se pustíte do ukládání peněz do spoření a investic, ujasněte si několik základních parametrů a důkladně si promyslete, jakou částku uložíte na konkrétní spořicí účty či pro jiné příležitosti. O každé investici si pečlivě zjistěte co nejvíce dostupných informací ještě předtím, než odešlete své peníze.

Promyslete si zejména výši pohotovostní rezervy. Tyto peníze by měly být snadno dostupné na běžném či ideálně spořicím účtu bez lhůt. Dále si promyslete, jakou částku můžete dát stranou na delší časové období. Za úvahu stojí také pravidelné investování, kdy se každý měsíc budete snažit stranou odložit určitý obnos.

Nejčastější chyby při spoření

V rámci pravidelného spoření se lidé dopouštějí několika častých chyb. Obavy o bezpečnost peněz jsou naprosto na místě a jde o běžné chování již od dob zlatých mincí. V rámci virtuálních čísel na bankovním účtu si stále ověřujte, zda má vybraná investice či druh spoření dostatečnou bezpečnost a ochranu před ztrátou vašich financí. Například takové vklady na spořicí účty jsou ze zákona pojištěné.

Druhou častou chybou bývá špatný propočet. Jistě je dobré vsadit na jistotu toho, že si peníze bezpečně střádáte na běžném účtu. Na druhou stranu však každý rok přicházíte o část jejich hodnoty. Inflace a neustálé zdražování běžných služeb, potravin a dalšího je totiž nezastavitelná.

Naučte se bojovat s inflací

Aby bylo zhodnocení úspor efektivní a dávalo smysl, měla by být úroková sazba minimálně v hodnotě inflace. Ta se spolu se zdražováním pohybuje každý rok kolem 2,9 %. Pro dosažení takového růstu hodnoty vašich financí však samotný spořicí účet nestačí.

Představte si zhodnocení peněz jako stavbu domu. Nejdříve musíte začít na pevných a bezpečných základech, kterými jsou právě spořicí účty. Pro další růst postupujete prvním patrem, kde jsou méně rizikové druhy investic. Jestli se budete chtít vyšplhat o něco výše, počítejte s vyšším rizikem, ale na druhou stranu mohou vaše investice dosáhnout lepšího zhodnocení. I v letech, kdy se vám rizikové druhy investic nepovede správně zhodnotit, budete mít stále jistotu financí uložených právě na spořicím účtu. Základy tedy zůstanou, i když se vyšší patra vašeho investičního domu začnou hroutit.

Jak zhodnotit peníze v roce 2021?

Jestli přemýšlíte, jak se zhodnotí vaše úspory v roce 2021, začněte vymýšlet vhodnou strategii co možná nejdříve. Základním pravidlem je rozdělení úspor do několika různých příležitostí. Vždy si však propočítejte na základě vlastních možností to, kolik prostředků můžete takto uložit.

Jistota v podobě spořicího účtu

Výběr kvalitního spořicího účtu představuje naprostý základ ve snaze o zhodnocení úspor. Příkladem může být spořicí účet ING. Ten patří mezi nejstarší podobné produkty v České republice s tradicí již od roku 1992. Máte tak jistotu, že jde o skutečně prověřený způsob, jak bezpečně uložit své peníze.

Velkou výhodou spořicích účtu je zákonné pojištění vkladů. To je velký rozdíl v porovnání s jinými druhy investic, které ve výsledku nijak pojištěné nejsou. Aby však byl takový spořicí účet skutečně výhodný, měl by být zdarma a bez poplatků.

A protože mohou peníze na spořicím účtu skvěle fungovat i jako záchranná pohotovostní rezerva, nabízí tento účet od ING možnost využít peníze naprosto kdykoliv a na cokoliv. Pro převod na běžný účet, ze kterého budete chtít peníze použít, nejsou účtovány žádné poplatky. Se svými penězi si tak děláte naprosto cokoliv.

Velká jistota a bezpečnost spořicího účtu se však promítá v úrokové sazbě. Ta aktuálně činí 0,3 % p.a. v případě částky do 300 000 korun a 0,1 % p.a. za peníze přesahující tuto hranici.

Další možnosti pro spoření či investice

A co s dalšími penězi? Vhodnou možností jsou například podílové fondy. Zde je totiž možné dosáhnout až násobně vyššího zhodnocení a to bez nutnosti jakéhokoliv studování konkrétních akcií a cenných papírů. Podílový fond je totiž sestavován specialisty tak, aby nabízel co nejnižší riziko a zároveň přinášel slibné zhodnocení. Máte tak na výběr z několika různých variant. Konzervativní a bezpečné podílové fondy staví především na dluhopisech a nabídnou nižší procenta pro zhodnocení. Strategie určená pro odvážnější s vyšším rizikem se skládá převážně z akcií a při dobrém vývoji nabídne lepší výnosy.

Vzhledem k velké nejistotě a možné ekonomické krizi se v následujícím roce nedoporučují rizikové spekulace a nepodložené investice pouze do konkrétních akcií.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x