![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Proč rozdáváme peníze, které nemáme?
JIŘÍ KOBZA
V rámci projednávání státního rozpočtu na příští rok jsem vypracoval a předložil celkem čtyři pozměňovací návrhy. Jejich společným jmenovatelem byla snaha minimalizovat totálně nepotřebné veřejné výdaje, které namnoze směřují k soukromým subjektům, často zahraničním – a přesměrovat je, když už jsou financovány na dluh (a tedy na úkor našich dětí a vnuků) ke skupinám občanů, které je opravdu akutně potřebují. K občanům ohrožených chudobou, zdravotními problémy, existenční, anebo přímo existenciální, tísní.
Pomáhat opravdu těm potřebným
Navrhl jsem převést 176 milionů korun z výdajové položky Ministerstva zahraničních věcí „Příspěvky mezinárodním organizacím a peněžní dary vybraným institucím do zahraničí“ (po 88 milionech korun) na posílení finančních rezerv na řešení krizových situací typu současné epidemie a na mimořádné výdaje podle zákona o integrovaném záchranném systému. K velkorysým darům do zahraničí nyní není sebemenší důvod.
Zde je pouze namátkový výběr z těch z nich, které byly v posledních dvou letech ministerstvem zahraničních věcí poukázány do zahraničí:
- Unie pro Středomoří – 400 000 Kč
- Akční plán pro Ukrajinu – 1 000 000 Kč
- Rádio Svobodná Evropa – 2 000 000 Kč
- University of California 7 500 000 Kč
- Smlouva o Antarktidě – 1 200 000 Kč
- Svěřenecký fond pro Afriku – 222 000 000 Kč
Nezapomínáme na válečné veterány protinacistického odboje
Též jsem navrhl převést 70 milionů korun z tzv. transformační pomoci (taktéž v rámci Ministerstvo zahraničních věcí), a to do vládní rozpočtové rezervy (70 milionů) na posílení objemu prostředků určených na finanční pomoc a kompenzace občanům, živnostníkům a firmám postiženým dopady pandemie koroanviru – a po třech milionech pro občanské spolky spolků, které pečují o odkaz veteránů protinacistického odboje a o ochranu dědictví naší národní paměti. Konrétně pro Český svaz bojovníků za svobodu (kde úzce spolupracuji zejména s jeho vynikající a pracovitou organizační tajemnicí, MUDr. Ilonou Müllerovou) a pro Československou obec legionářskou.
Něco pro milovníky sýra a medu…
100 milionů korun ze zahraniční rozvojové spolupráce (opět v resortu momentálně spravovaném ministrem Petříčkem) jsem navrhl přesměrovat na dávky osobám se zdravotním postižením. Zahraniční rozvojová spolupráce, to je v podstatě soustava dlouhodobých polosoukromých obchodních projektů realizovaných politickými neziskovými organizacemi ve vybraných cílových zemích.
Na ukázku, o co se jedná:
Bosna a Hercegovina
Udržitelná produkce tradičního domácího livanského sýru – 15 000 000 Kč
Využití biomasy pro rozvoj rurálních oblastí Bosny a Hercegoviny – 34 300 000 Kč
Využití geotermální energie pro rozvoj municipality Cazin – 16 500 000 Kč
Zvyšování bezpečnosti potravin v Bosně a Hercegovině – FARMA II. – 24 800 000 Kč
Zvyšování kapacit neziskových organizací v oblasti přístupu k sociálním právům a sociální ochraně – 18 000 000 Kč
Gruzie
Udržitelný rozvoj včelařství v Gruzii – 17 000 000 Kč
Program udržitelného rozvoje chráněné krajinné oblasti Aragvi a jejích komunit – 42 000 000 Kč
Budování kapacit v oblasti řádného řízení chemických látek – 19 000 000 Kč
Moldavsko
Koncepce omezení rizik transformátorové stanice 400/110/35 kV ve Vulcăneşti . 24 000 000 Kč
Vytvoření politiky územního rozvoje a jejího strategického plánování v Moldavsku – 12 700 000 Kč
Institucionální podpora v oblasti ekologického zemědělství v Moldavské republice – 15 900 000 Kč
Ukrajina
Modernizace systému veřejného vzdělávání na Ukrajině II – 30 000 000 Kč
Je možné, že jde o velice zajímavé projekty – především pro ty, kdo z nich inkasují zisk a jiné benefity. Má to jedinou „drobnou“ chybu – že jsou plně financovány z českého státního dluhu, který díky tomu roste raketovou rychlostí. A mám obavy, že bosenští producenti sýra ani gruzínští včelaři jej splácet nebudou…
Mysleme na karabašské Armény
Závěrem jsem navrhl převést 70 milionů korun určených na Petříčkové ministerstvu na politická a ideologická školení prováděná našimi neziskovými organizacemi ve východní Evropě – s cílem ovlivňovat tamní politickou situaci a podobu politických režimů – na humanitární pomoc Arménii, konkrétně karabašským Arménům, nyní brutálně vyháněným ázerbájdžánskými, tureckými a dalšími islamisty z jejich domovů v důsledku války v Náhorním Karabachu.
Jsem velmi zvědav, jak se k těmto mým návrhům postaví poslanci jednotlivých politických stran ve Sněmovně při konečném hlasování, které proběhne za dva týdny. Budu o tom své čtenáře informovat.