![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Když je dnes regulérní okupace v očích komunistů pouhým ,,obsazením“. Zítra už nemusí platit, že totalita byla totalitou
SM
Před 52 lety obsadila vojska Varšavské pětky Československo, aby zde potlačila neexistující ,,kontrarevoluci“. I dnes se však komunisté úzkostlivě zdráhají nazvat regulérní okupaci pravými slovy a místo toho volí raději vágní pojem ,,obsazení“.
Je nepochybné, že operace Dunaj, při které došlo k invazi vojsk Varšavské pětky do Československa, byla regulérní okupací. Tedy je nepochybné – jak pro koho. Pro stávající komunisty, například místopředsedu KSČM Stanislava Grospiče, to invaze ani okupace nebyla, jednalo se o prý jen o ,,obsazení“. Grospič před rokem k tomu výroku přibalil ještě ,,zaručený“ fakt, že lidé, kteří v důsledku invaze zahynuli, se stali ve většině případů obětmi dopravních nehod. I když se za druhý skandální výrok omluvil, pachuť zůstává stále citelná.
Oficiálním stanoviskem KSČM pak zůstává, že 21. srpen byl ,,násilným zásahem“, nicméně nejednalo se v žádném případě o okupaci. V Grospičově logice se musíme tedy druhým dechem ptát, zda 15. březen 1939 byl také pouhým obsazením, které se poněkud protáhlo na šest let. A třeba to žádná okupace ani nebyla.
Linie nejen stalinistů uvnitř KSČM je však v tomto případě jasná – za invazi do Československa vlastně nemůže Sovětský svaz a další státy Varšavské smlouvy, ale na vině je tehdejší vedení komunistické strany, které zavdalo příčinu této invazi, protože Dubček a spol. pustili stavidla ,,plíživé kontrarevoluci“, která však existovala v hlavách Biľaka, Indry a dalších a sovětských politických a vojenských jestřábů. Moskva tak podle Grospiče plnila jen internacionální povinnost a ,,plíživé kontrarevoluci“ definitivně zabránila, za což bychom vlastně měli být Brežněvovi a dalším soudruhům vděčni a Sovětskému svazu ještě poděkovat.
Společně s nebezpečným trendem relativizací dějin jsou Grospičovy výroky o to závažnější, protože to, co je jasné drtivě většině lidí přiměřeného věku a vzdělání dnes, totiž, že 21. srpen byl okupací či invazí, už zítra bohužel nemusí platit. A pozítří nemusí platit ani skutečnost, že v letech 1948-1989 jsme měli totalitu, ale jakýsi proměnlivý režim, který už v určitých fázích nenaplňoval hlavní znaky totality.
Proto je nezbytné hlavně mladé generaci narozené po roce 1989 neustále připomínat srpnové události a vyvracet absurdní bludy nejen Grospiče, ale i dalších soudruhů, jejichž jediným cílem je falšovat historii a přizpůsobit si fakta k lepšímu obrazu komunistické diktatury v očích veřejnosti.
- securitymagazin.cz