19.7.2020
Kategorie: Ekonomika

České dráhy připustily, že nemají kontrolu nad strojvedoucími

Sdílejte článek:

SOUKROMNÍCI/PETR BAJER

Žádná zákonná možnost, jak by České dráhy (ČD) mohly kontrolovat, jestli ve volném čase strojvedoucí nejezdí pro jiného dopravce, v tuto chvíli neexistuje. Uvedla to v reakci na čtvrteční kritiku předsedy Strany soukromníků České republiky Petra Bajera mluvčí ČD Vanda Rajnochová. Lídr Soukromníků ve čtvrtečním prohlášení poukázal na možnost, že za nehodami posledních dní na železnici může být i únava strojvedoucích. Bajer zároveň odmítá argumentaci ČD, že museli být při nástupu do práce odpočatí. “Zcela jsem si jist, že neexistuje jakákoli kontrola toho, jestli strojvedoucí nejezdí i pro konkurenčního dopravce ve svém volnu,” řekl Petr Bajer.

Jeho slova dnes potvrdila mluvčí ČD Vanda Rajnochová. “Strojvedoucí nesmí do práce nastoupit unavený, a pokud se necítí odpočatý, musí to nahlásit. Pokud tedy strojvedoucí pracuje pouze u nás, pak můžeme zaručit, že je odpočatý. Žádná zákonná možnost, jak bychom mohli kontrolovat, jestli ve volném čase strojvedoucí nejezdí pro jiného dopravce, v tuto chvíli neexistuje,” připustila mluvčí ČD.

Kontrolu nad dodržováním odpočinku může podle Rajnochové zajistit zavedení systému monitoringu licence strojvedoucího (MLS). “To jako dopravce vítáme a podporujeme. Díky němu je možné kontrolovat, zda strojvedoucí mezi směnami skutečně odpočíval. Systém MLS nyní funguje v pilotním provozu,” dodala mluvčí ČD.

Petr Bajer ale považuje tuto možnost za příliš laxní přístup vedení ČD k dané problematice, která stála organizaci už několik životů, minimálně desítky zraněných a stovky milionů korun. “Přitom by například stačila elektronická karta strojvedoucího, tak jako je tomu v silniční dopravě. Ta by byla jedinečná pro konkrétní osobu a všechny dopravce. Pokud by strojvedoucí neměl za sebou dostatečnou dobu odpočinku, vlak by se prostě nerozjel,” nabídl řešení předseda Soukromníků. Dodal ale, že nepodezřívá všechny strojvůdce z “vedlejšáků”. “Drtivá většina určitě slouží jen u jednoho zaměstnavatele. Problém ale je v tom, že co nelze vyloučit, může se dít. Kvalifikovaných mašinfírů je nedostatek,” uzavřel Petr Bajer.

Oficiální stanovisko ČD:

Strojvedoucí nesmí do práce nastoupit unavený, a pokud se necítí odpočatý, musí to nahlásit. Pokud tedy strojvedoucí pracuje pouze u nás, pak můžeme zaručit, že je odpočatý.

Žádná zákonná možnost, jak bychom mohli kontrolovat, jestli ve volném čase strojvedoucí nejezdí pro jiného dopravce, v tuto chvíli neexistuje. Kontrolu nad dodržováním odpočinku může zajistit zavedení systému monitoringu licence strojvedoucího (MLS), což jako dopravce vítáme a podporujeme. Díky němu je možné kontrolovat, zda strojvedoucí mezi směnami skutečně odpočíval. Systém MLS nyní funguje v pilotním provozu, podrobnosti Vám sdělí Dražní úřad, pod který MLS spadá.

Vanda Rajnochová
tisková mluvčí

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x