29.8.2023
Kategorie: Ekonomika

20 miliard korun nejsou žádné peníze

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Ministr financí Stanjura v jednom z rozhovorů prohlásil, že pokud se snad schodek státního rozpočtu navýší třeba o 20 miliard, naprosto nic se neděje. Dle něj jde o pouhé 1% z celkového rozpočtu a je to stejné, jako byste se spletli při vytváření rodinného rozpočtu na září právě o stejně vysokou procentuální částku. Nemělo by to žádný vliv na chod rodiny.

Je evidentní, že pan Stanjura nemá o ekonomice ani tušení. Makroekonomika je mu vzdálená stejně, jako elektrikáři fungování diferenciálu. Možná mnohem více. Odborníci se z jeho znalostí chytají za hlavu a on oprávněnost vnímání jeho odbornosti tímto výrokem potvrdil. V době, kdy se vláda dohaduje o jednotlivých položkách rozpočtu a jeho schodek ,,hází“ na existenci a nároky seniorů, je pro Stanjuru obnos 20 mld korun naprosto nepodstatnou částkou. Není se poté možné se divit tomu, jak si cucá z prstu další části imaginárních státních příjmů. Třeba když do nich například zahrne dotace z EU určené pouze na dekarbonozaci průmyslu (co si za tímto vyhazováním peněz EU představuje je také zvěrstvo) ve výši přes 50 miliard korun, o kterých se chtěla vláda dohodnout, že je přehraje na likvidaci následků razantního zvýšení energií. Dohoda s Evropskou komisí nedopadla a schodek tak může skokově narůst o další razantní částku, protože to nebude příjem, byť to za něj Stanjura tvrdohlavě považuje. A to zdaleka není vše. Představa o vysokém výběru daní z neočekávaného zisku vzala daleko očekávaněji za své a rozdíl mezi přáním a realitou je dalších minimálně 50 miliard. To vše je zatím do mínusu. Ale dle Stanjury se nic neděje, procento sem, procento tam, nakonec to bude stejné, jako když Vám v tom rodinném rozpočtu bude každý měsíc chybět těch procent dvacet. A to už je sakra zásadní rozdíl. vláda však ve hře s čísly pokračuje.

Stanjura není schopen vést ani domácí kasu, natož firemní či státní. Na Opavsku o tom vědí své, tam po jeho působení zůstala solidní díra. A když se tento diletant stal ministrem financí ČR, tamní věřící se pokřižovali a ateisté se zalekli budoucnosti. Zbytek republiky až na ideologicky ,,správně“ zpracované a věřící tomu, že po Schillerové už nic horšího být nemůže, nevěřícně zírá. Ve zdravé společnosti by už dávno byla na pořadu dne revolta, my jsme však národ připomínající špalek určený na štípání dřeva. Amatérů je ve vládě tolik, že se Stanjura zdá být záměrně vybraným pro svou neschopnost tak, aby inteligenčně moc nevyčníval. Zbraně nakupuje blondýna nemající ani špetku studu a ponětí o tom, k čemu mají sloužit, a vybírající si dle toho, co jí američtí obchodníci podstrčí.

Ministr zdravotnictví dopracoval svůj resort ke stavu, kdy chybí základní léky a chcete li se v nemocnicích domluvit, měli byste se naučit ukrajinsky, u zubaře i arabsky. Policie zásadně pod vedením Rakušana poskytuje ochranu žlutomodře se chovajícím novým obyvatelům české kotliny, a naopak amorálním soudům vedeným zástupcem ODS dodává materiály na naše vlastence, kteří končí za většinou pravdivé výroky na pár let za mřížemi. a nedej bože, aby takového Ukrajince někdo po právu seřezal. Ministr dopravy závistivě pokukuje po Polsku, které si i díky kritickým postojům k EU a její snaze si je udobřit postavili z dotací tisíce kilometrů dálnic, sám však společně s vládou nedělá nic proto, aby se Brusel choval podobně k nám.

Pirát Bartoš mezitím plní příkazy shora a pokračuje na digitalizaci státní správy vedoucí k totální kontrole obyvatelstva. Langšádová je sice ministryní, ale nikdo vlastně pořádně neví čeho. A aby toho nebylo dost, ani mimo vládu nejsou žádní Einsteinové. Například ve vedení Sněmovny inteligenční průměr dostatečně snižují Pekarová Adamová s Richterovou, jejichž bláboly už začínají útočit v oblíbenosti na různá vtipná show komiků, na která lze občas narazit. A přidáme li klasiku v podobě prohlášení mládeže z řad předních Pirátů či naopak veteránky z ODS Němcové nebo řeporyjského starosty opět za ODS Novotného, je panoptikum kompletní.

Stanjura svým tvrzením o tom, že 20 miliard je de facto nic, naštval každého rozumně uvažujícího Čecha. Za tuto částku byste postavili při správném hospodaření 100 nových škol nebo 200 školek, možná 50 menších stadiónů, případně několik kilometrů dálnic (pokud by je nestavěly s vládou spřátelené firmy budující jedny z nejdražších dálnic na světě). Nemusely by se zvyšovat některé daně či hledat komplikovaně zdroje pro valorizované důchody. A pokud by neodcházely násobně větší peníze na zkorumpovanou Ukrajinu, která i v této době představuje díky úplatkářství hrozbu pro každého potencionálního investora, což platilo vždy a nyní ještě více, možná by v České republice bylo mnohem lépe. Jenže to by museli hlavní počtáři ve vládě znát aspoň základy matematiky a ekonomiky. Bohužel žijeme v době manipulací a jejich hlavní tvůrci sedící ve vládě už o realitě nevědí vůbec nic. Hází čísly jen proto, aby se mohli navzájem plácat po ramenou, jak jsou dokonalí. Nikdo nikoho tak dobře nepochválí, jako sám sebe. Chvilku je poslouchejte a víte, o čem je řeč.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)